reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Zastrzeżenia pracodawcy co do treści protokołu z kontroli PIP

Zastrzeżenia pracodawcy co do treści protokołu z kontroli PIP

Inspektor pracy podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy ustalił z pracodawcą termin omówienia i podpisania protokołu z kontroli. Jakie formy odwoławcze przysługują pracodawcy? Czy może nie zgodzić się z treścią zapisów w protokole? Czy ma obowiązek podpisywania go w tym samym dniu?

Pracodawca może zgłosić swoje zastrzeżenia co do treści protokołu oraz może go w związku z tym nie podpisać od razu. W takim przypadku ma obowiązek potwierdzenia podpisem wyłącznie zapoznania się i odbioru jednego z dwóch egzemplarzy protokołu. Pracodawca ma 7 dni na zgłoszenie zastrzeżeń do protokołu.

Ustalenia kontroli dokumentowane są w formie protokołu z kontroli. Inspektor pracy, przeprowadzając kontrolę, stwierdza stan faktyczny na podstawie dokumentów, oświadczeń, przesłuchań oraz oględzin przeprowadzonych na terenie zakładu pracy. Pracodawca musi dokładnie zapoznać się z treścią protokołu. W treści protokołu inspektor pracy stwierdza stan faktyczny na terenie zakładu pracy. Należy bezwzględnie przeczytać wszystkie zapisy w protokole. W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości należy zapytać o nie inspektora pracy przedstawiającego treść protokołu.

W ocenie stanu faktycznego pomocni mogą być pracownicy odpowiedzialni za poszczególne prace, np. pracownicy działu kadr (akta osobowe), brygadzista (stan bhp na terenie danego odcinka). W treści protokołu należy zwrócić uwagę na wszystkie detale, począwszy od ilości zatrudnionych pracowników do dat, okresów zatrudnienia, czynności opisanych w protokole.

Po dokładnym zapoznaniu się z treścią protokołu w przypadku stwierdzenia przez pracodawcę bądź inspektora pracy oczywistych omyłek pisarskich i rachunkowych, inspektor pracy ma prawo dokonywać poprawek i skreśleń w treści protokołu w celu ich sprostowania.

Jeżeli pracodawca nie wnosi żadnych zastrzeżeń do treści protokołu, składa podpis w dwóch miejscach:

  • pierwszy potwierdzający zapoznanie się z protokołem,
  • drugi potwierdzający brak zastrzeżeń do jego treści.

Kopię protokołu kontroli inspektor pracy pozostawia podmiotowi kontrolowanemu.

Pracodawca musi również zastanowić się i podjąć decyzję, czy złożyć wniosek o objęcie tajemnicą przedsiębiorstwa informacji zawartych w protokole kontroli.

W przypadku zastrzeżeń do treści protokołu z kontroli pracodawca, przed podpisaniem tego dokumentu, informuje inspektora pracy,, że nie zgadza się z zapisami w jego treści. Pracodawca swoim podpisem potwierdza wyłącznie zapoznanie się z jego treścią. Ponadto ma on prawo do zatrzymania jednego z dwóch jednobrzmiących egzemplarzy protokołu.

Umotywowane zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole należy zgłosić na piśmie w terminie 7 dni od dnia przedstawienia protokołu. W takim przypadku inspektor pracy przeprowadzający kontrolę zobowiązany jest je zbadać, a w przypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń? zmienić lub uzupełnić odpowiednią część protokołu.

Inspektor pracy ma prawo nie przyjąć zastrzeżeń pracodawcy.

WAŻNE!

Odmowa podpisania protokołu przez osobę lub organ reprezentujący podmiot kontrolowany nie stanowi przeszkody do zastosowania przez inspektora pracy stosownych środków prawnych przewidzianych ustawą (nakaz, wystąpienie, procedura wykroczeniowa).

Podstawa prawna:

  • art. 21, 23 i 31 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama