Kategorie

Wymiar urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku pracy

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony. Umowa została zawarta od 1 marca br. do 31 maja 2011 r. Dodam, że jest to pierwsza praca pracownika, a wymiar urlopu wypoczynkowego to 20 dni. Ile dni urlopu powinnam udzielić pracownikowi? Jeżeli będę zaokrąglać niepełne dni urlopu do pełnego dnia, to mam udzielić pracownikowi 6 dni urlopu?

Pracownik nabywa prawo do tego urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1,66 dnia. Całkowity urlop udzielony pracownikowi po upływie trzech miesięcy wynosi 4,98 dnia, tj. 39 godzin i 51 min. Jednak brak jest przeszkód prawnych, aby pracodawca udzielił temu pracownikowi 5 dni urlopu lub za 5 dni wypłacił mu ekwiwalent.

Reklama

W stosunku do osób, które podejmują swoją pierwszą pracę, do uzyskania prawa do urlopu konieczne jest przepracowanie chociażby minimalnego okresu. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy uzyskuje w roku kalendarzowym, w którym podjął tę pracę, prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po okresie roku (art. 153 k.p.).

Należy pamiętać, że pierwszy cząstkowy urlop w pierwszym roku pracy pracownik uzyskuje z upływem dnia bezpośrednio poprzedzającego dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, od którego zostało rozpoczęte liczenie. Przy czym dotyczy to miesiąca istnienia stosunku pracy, a nie faktycznego wykonywania pracy (art. 114 k.c. w zw. z art. 300 k.p.).

Z udzielaniem cząstkowego urlopu wiąże się problem, wynikający z tego, że dzieląc wymiar urlopu przysługujący po roku pracy (20 dni) przez 12, otrzymujemy 1,66 dnia. Daje nam to 13,28 godziny (jeden dzień urlopu równy jest 8 godzinom pracy), czyli 13 godzin i 17 minut (zaokrąglając do pełnych minut).

W omawianej sytuacji pracownik będzie miał prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. W związku z tym po przepracowaniu miesiąca (1 kwietnia 2011 r.) pracownik nabędzie prawo do 1,66 dnia urlopu wypoczynkowego. Należy pamiętać, że w tym przypadku niepełny dzień urlopu nie podlega zaokrągleniu.

Następnie urlop należy przeliczyć na godziny, przyjmując, że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy:

•  1,66 dnia x 8 godz. = 13,28 godz.,

•  0,28 godz. x 60 min. = 17 min.

Reklama

Pracownikowi po przepracowaniu jednego miesiąca przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 13 godzin i 17 minut. Dla łatwiejszego rozliczenia można urlop ten zaokrąglić do pełnych godzin. Pracownik będzie miał wtedy 14 godzin urlopu wypoczynkowego. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla pracownika, dlatego jego zastosowanie jest dopuszczalne. Po upływie 3 miesięcy zatrudnienia pracownikowi będzie przysługiwało 40 godzin urlopu, co po przeliczeniu na dni daje 5 dni urlopu.

Jeżeli natomiast pracownik nie wykorzysta urlopu w naturze, to będzie mu przysługiwał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop, czyli za 13 godzin i 17 minut pracy lub po 3 miesiącach ekwiwalent za 5 dni niewykorzystanego urlopu.

Istotne jest to, że tego rodzaju urlop cząstkowy przysługuje w pierwszym roku pracy, a nie przez pierwszy rok pracy. Pracownik nabywa prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego na ogólnych zasadach z dniem 1 stycznia kolejnego roku kalendarzowego, a zatem z tym dniem nabywa prawo do całego przysługującego w danym roku urlopu.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?