reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Wymiar urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku pracy

Wymiar urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku pracy

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony. Umowa została zawarta od 1 marca br. do 31 maja 2011 r. Dodam, że jest to pierwsza praca pracownika, a wymiar urlopu wypoczynkowego to 20 dni. Ile dni urlopu powinnam udzielić pracownikowi? Jeżeli będę zaokrąglać niepełne dni urlopu do pełnego dnia, to mam udzielić pracownikowi 6 dni urlopu?

Pracownik nabywa prawo do tego urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1,66 dnia. Całkowity urlop udzielony pracownikowi po upływie trzech miesięcy wynosi 4,98 dnia, tj. 39 godzin i 51 min. Jednak brak jest przeszkód prawnych, aby pracodawca udzielił temu pracownikowi 5 dni urlopu lub za 5 dni wypłacił mu ekwiwalent.

W stosunku do osób, które podejmują swoją pierwszą pracę, do uzyskania prawa do urlopu konieczne jest przepracowanie chociażby minimalnego okresu. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy uzyskuje w roku kalendarzowym, w którym podjął tę pracę, prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po okresie roku (art. 153 k.p.).

Należy pamiętać, że pierwszy cząstkowy urlop w pierwszym roku pracy pracownik uzyskuje z upływem dnia bezpośrednio poprzedzającego dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, od którego zostało rozpoczęte liczenie. Przy czym dotyczy to miesiąca istnienia stosunku pracy, a nie faktycznego wykonywania pracy (art. 114 k.c. w zw. z art. 300 k.p.).

Z udzielaniem cząstkowego urlopu wiąże się problem, wynikający z tego, że dzieląc wymiar urlopu przysługujący po roku pracy (20 dni) przez 12, otrzymujemy 1,66 dnia. Daje nam to 13,28 godziny (jeden dzień urlopu równy jest 8 godzinom pracy), czyli 13 godzin i 17 minut (zaokrąglając do pełnych minut).

W omawianej sytuacji pracownik będzie miał prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. W związku z tym po przepracowaniu miesiąca (1 kwietnia 2011 r.) pracownik nabędzie prawo do 1,66 dnia urlopu wypoczynkowego. Należy pamiętać, że w tym przypadku niepełny dzień urlopu nie podlega zaokrągleniu.

Następnie urlop należy przeliczyć na godziny, przyjmując, że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy:

•  1,66 dnia x 8 godz. = 13,28 godz.,

•  0,28 godz. x 60 min. = 17 min.

Pracownikowi po przepracowaniu jednego miesiąca przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 13 godzin i 17 minut. Dla łatwiejszego rozliczenia można urlop ten zaokrąglić do pełnych godzin. Pracownik będzie miał wtedy 14 godzin urlopu wypoczynkowego. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla pracownika, dlatego jego zastosowanie jest dopuszczalne. Po upływie 3 miesięcy zatrudnienia pracownikowi będzie przysługiwało 40 godzin urlopu, co po przeliczeniu na dni daje 5 dni urlopu.

Jeżeli natomiast pracownik nie wykorzysta urlopu w naturze, to będzie mu przysługiwał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop, czyli za 13 godzin i 17 minut pracy lub po 3 miesiącach ekwiwalent za 5 dni niewykorzystanego urlopu.

Istotne jest to, że tego rodzaju urlop cząstkowy przysługuje w pierwszym roku pracy, a nie przez pierwszy rok pracy. Pracownik nabywa prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego na ogólnych zasadach z dniem 1 stycznia kolejnego roku kalendarzowego, a zatem z tym dniem nabywa prawo do całego przysługującego w danym roku urlopu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama