REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedłużenie dobowej normy czasu pracy w systemie równoważnym

Katarzyna Tomaszewska

REKLAMA

System równoważnego czasu pracy pozwala na przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy nawet do 16 czy 24 godzin. Jednak w takich przypadkach pracodawca musi liczyć się z tym, że pracę, co do zasady, powinien planować w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

System równoważny, oprócz swojej podstawowej formy, ma także dwie inne, zmodyfikowane wersje. Dotyczą one pracowników pracujących przy określonych rodzajach prac. Zmodyfikowane formy systemu równoważnego dotyczą pracowników pracujących przy dozorze urządzeń, pilnowaniu mienia czy ochronie osób.

Autopromocja

Dozór urządzeń i pozostawanie w pogotowiu do pracy

Przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 16 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca (art. 136 k.p.). Cechą charakterystyczną tego systemu jest to, że bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy pracownikowi przysługuje odpoczynek przez czas odpowiadający co najmniej liczbie przepracowanych godzin, niezależnie od odpoczynku tygodniowego.

Praca przy dozorze urządzeń to praca polegająca na obserwowaniu w zakładzie pracy funkcjonowania urządzeń oraz na zapewnieniu prawidłowego działania takich maszyn. Natomiast praca polegająca na częściowym pozostawaniu w pogotowiu do pracy oznacza, że w tryb pracy pracownika wpisane jest oczekiwanie na efektywne wykonywanie pracy.

Kiedy można zastosować równoważny system czasu pracy >>

W systemie równoważnym przy dozorze mienia lub pozostawaniu w pogotowiu czas pracy pracownika może być przedłużony nie do 12, lecz aż do 16 godzin. Rekompensata przedłużonej pracy odbywa się tak samo jak w podstawowej wersji systemu równoważnego, czyli przez skrócenie pracy w innym dniu lub zwiększenie dni wolnych od pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak możliwość przedłużenia pracy do 16 godzin na dobę nie oznacza tego, że pracodawca musi w ten sposób planować pracę. Zgodnie z przepisem jest to możliwość, a nie obowiązek pracodawcy. W związku z tym może zdarzyć się tak, że przez większość czasu pracownik będzie pracował np. po 9 czy 10 godzin, a konieczność przedłużenia pracy do 16 godzin wystąpi jedynie kilka razy w miesiącu.

Przykład

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Pracownika zatrudnionego przy dozorze urządzeń obowiązuje równoważny system czasu pracy z możliwością przedłużenia pracy do 16 godzin na dobę. W tym czasie zatrudnionych zostało jeszcze 6 innych pracowników do tego rodzaju pracy. Spowodowało to, że pracodawca planuje im pracę na zmiany, ale tylko po 8 godzin dziennie. Taka organizacja czasu pracy nie jest sprzeczna z charakterystyką równoważnego czasu pracy przy dozorze urządzeń.

Pracownikom zatrudnionym w tym systemie Kodeks pracy gwarantuje także tzw. odpoczynek równoważny. Bezpośrednio po zakończeniu pracy w przedłużonym wymiarze pracownikowi przysługuje prawo do odpoczynku przez taką samą liczbę godzin, jaką przepracował. Odpoczynek ten musi być zaplanowany w harmonogramie czasu pracy, a jego przerwanie może nastąpić jedynie w razie konieczności przeprowadzenia akcji ratunkowej lub usuwania skutków awarii. Odpoczynek ten jest niezależny od odpoczynku tygodniowego, który również powinien być zaplanowany w harmonogramie pracy.


Równoważny system czasu pracy w ujęciu tabelarycznym

@RY1@i26/2011/011/i26.2011.011.000.0006.101.jpg@RY2@

Przykład

Pracownik zatrudniony przy dozorze urządzeń na poniedziałek miał zaplanowaną pracę na 14 godzin, od 8.00 do 22.00. W związku z tym, aby zapewnić pracownikowi co najmniej 14-godzinny odpoczynek, pracodawca może zaplanować mu pracę na wtorek dopiero od godziny 12.00.

Ponadto pracodawca, planując pracę w tym systemie, musi pamiętać o ogólnych zasadach dotyczących bezpiecznej pracy pracowników.

Nadgodziny w równoważnym systemie czasu pracy >>

Omawianego systemu czasu pracy nie można stosować wobec:

 • kobiet w ciąży,
 • pracowników młodocianych,
 • osób pracujących na stanowiskach, na których występują przekroczenia dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia.

Praca przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób

Do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy może być przedłużony, jednak nie więcej niż do 3 miesięcy. Natomiast przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 4 miesięcy.

O tym, czy dane przypadki rzeczywiście uzasadniają przedłużenie okresu rozliczeniowego, będą decydować:

Autopromocja
 • strony układu zbiorowego pracy,
 • pracodawca i zakładowa organizacja związkowa,
 • sam pracodawca jako podmiot ustanawiający regulamin pracy bądź wydający ogłoszenie.

W sytuacji gdy u danego pracodawcy nie ma organizacji związkowej lub ta organizacja nie wyraża zgody na przedłużenie okresu rozliczeniowego, pracodawca może przedłużyć ten okres po uprzednim zawiadomieniu właściwego inspektora pracy.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

  W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  REKLAMA

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  REKLAMA