reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Czy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego ustalonego w planie urlopów?

Czy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego ustalonego w planie urlopów?

Plan urlopów ustala pracodawca biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Termin urlopu wypoczynkowego może być przesunięty zarówno na wniosek pracownika, jak i z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy.

Termin urlopu ustalony w planie urlopów lub po porozumieniu z pracownikiem nie jest bezwzględnie wiążący dla pracownika oraz pracodawcy i może ulec zmianie z przyczyn leżących po stronie zarówno pracodawcy, jak i pracownika.

Termin urlopu może być przesunięty na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Do wyłącznej kompetencji pracodawcy należy ocena, czy przyczyny podane przez pracownika uzasadniają przesunięcie terminu urlopu i w konsekwencji, czy uwzględni wniosek pracownika.

Ekwiwalent pieniężny za pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika >>

Pracodawca może przesunąć termin urlopu pracownika z powodu swoich szczególnych potrzeb, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Ocena, czy zachodzą szczególne potrzeby pracodawcy uzasadniające przesunięcie terminu urlopu, należy do pracodawcy. Przesunięcie terminu urlopu powoduje konieczność ustalenia między pracodawcą a pracownikiem nowego terminu wykorzystania urlopu. Nowy termin powinien przypadać w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo.

Przepisy nie przewidują, w jakim okresie przed rozpoczęciem urlopu pracodawca będzie miał możliwość przesunięcia pracownikowi urlopu w związku z zaistnieniem szczególnej potrzeby. Należy więc przyjąć, że może to nastąpić nawet na 1 dzień przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu zgodnie z planem. W takich okolicznościach pracownik może dochodzić pokrycia poniesionych strat związanych z rezygnacją z zaplanowanego urlopu.

Informacja o urlopie ojcowskim w świadectwie pracy >>

Przesunięcie terminu urlopu jest obligatoryjne w przypadku zaistnienia przyczyny usprawiedliwiającej nieobecność pracownika w pracy, w szczególności z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama