REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badanie stanu trzeźwości pracowników – nowe uprawnienia pracodawcy

Iwona Jackowska

REKLAMA

Od 1 lipca 2011 r. pracodawca będzie mógł zlecić badanie stanu trzeźwości pracownika w razie podejrzenia, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. Obecnie takie badanie może zostać przeprowadzone tylko na żądanie pracownika.

Już wkrótce pracodawca będzie miał więcej uprawnień, w przypadku gdy stwierdzi, że w jego ocenie pracownik przyszedł do pracy pod wpływem alkoholu albo że spożywał go w czasie pracy. Zmiany do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wprowadza ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców uchwalona 25 marca 2011 r. (tzw. ustawa deregulacyjna, DzU nr 106 poz. 622). Wejdzie ona w życie 1 lipca 2011 r.

REKLAMA

Autopromocja

Obecnie obowiązujące przepisy

Po pierwsze, ustawa o wychowaniu w trzeźwości zabrania wnoszenia napojów alkoholowych na teren zakładów pracy. Po drugie, na jego kierownika lub osoby przez niego upoważnione nakłada obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Decyzję o odsunięciu od wykonywania pracy należy przedstawić pracownikowi wraz z uzasadnieniem. Można ją przekazać ustnie. Pracodawca ma prawo tak zrobić, nie znając zawartości alkoholu we krwi pracownika. Jak wynika z licznych orzeczeń Sądu Najwyższego, wystarczy, że świadczy o tym zachowanie i inne objawy charakterystyczne dla stanu nietrzeźwości: wyczuwalna woń alkoholu, niewyraźna mowa czy chwiejny chód. Warto, aby te obserwacje potwierdzili świadkowie. To stanowi podstawę, by nakazać przerwanie wykonywania pracy i opuszczenie miejsca pracy. Jeśli pracownik nie chce się do tego zastosować, można się zwrócić o pomoc do pracowników ochrony. Nie ma potrzeby wzywania policji. Na jej interwencję można zdecydować się dopiero, kiedy pracownik będzie agresywny, a jego zachowanie zagrażać będzie życiu lub zdrowiu samego pracownika lub innych osób.

Czy pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma zawsze prawo do 100% zasiłku chorobowego >>

Stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy uprawnia pracodawcę do nałożenia na pracownika kary upomnienia, nagany czy nawet pieniężnej. Ponadto praca wykonywana w takich okolicznościach jest rażącym naruszeniem obowiązków pracowniczych. W takim przypadku pracodawca może rozwiązać umowę o pracę nawet dyscyplinarnie, czyli bez wypowiedzenia (postanowienie Sądu Najwyższego z 11 marca 2008 r., sygn. akt I PK 278/07, niepublikowane), szczególnie wtedy, gdy stan nietrzeźwości znajdzie potwierdzenie w chemicznych wynikach badań. Nie zawsze jednak są one wykonywane. Przeprowadzenia badań musi zażądać pracownik. Pracodawca nie ma prawa go do tego ani namawiać, ani zmuszać.

Dopiero na żądanie pracownika kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona musi zapewnić przeprowadzenie badania stanu trzeźwości podwładnego. Ponadto może on wybrać metody (wszystkie albo niektóre), czyli badanie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wydychanego powietrza,
  • krwi,
  • moczu.

Kto ponosi koszty badań

Jeżeli badania krwi i moczu w kierunku trzeźwości pracownika są przeprowadzone na żądanie pracownika, ich koszty ponosi zakład pracy. W przypadku dodatniego wyniku badania (czyli potwierdzenia stanu nietrzeźwości) zakład pracy obciąża pracownika tymi kosztami.

Po 1 lipca 2011 r.

Nowe rozwiązania wprowadzone ustawą tzw. deregulacyjną nie zmieniają obecnych procedur. Aktualne pozostaną zakazy wykonywania pracy w stanie nietrzeźwości i spożywania alkoholu w miejscu pracy, a także wymienione wcześniej sankcje z dyscyplinarnym zwolnieniem włącznie. Po 1 lipca 2011 r. nadal też pracownik będzie miał prawo żądać przeprowadzenia wspomnianych badań, jeśli – jak obecnie – uzna to za szansę na własną obronę. Jednak takie samo prawo uzyska również pracodawca w celu uzyskania dowodu na swoje racje. Obecnie przepisy nie dają mu takich możliwości.

Ustawa deregulacyjna - ułatwienia dla przedsiębiorców >>

Badania stanu trzeźwości będą zatem wykonywane również z inicjatywy kierownika zakładu pracy lub osoby przez niego upoważnionej. W tym celu będą oni jednak musieli żądać przeprowadzenia takich badań przez uprawniony do tego organ powołany do ochrony porządku publicznego. Jeżeli konieczny będzie do tego pobór krwi, zabiegu tego dokona fachowy pracownik służby zdrowia.

Podstawa prawna:

  • art. 16, 17, 40 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473 ze zm.),
  • art. 108 Kodeksu pracy,
  • § 1–3 i 8–9 rozporządzenia z 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie (Dz.U. nr 25, poz. 117).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA