Kategorie

Badanie stanu trzeźwości pracowników – nowe uprawnienia pracodawcy

Iwona Jackowska
Od 1 lipca 2011 r. pracodawca będzie mógł zlecić badanie stanu trzeźwości pracownika w razie podejrzenia, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. Obecnie takie badanie może zostać przeprowadzone tylko na żądanie pracownika.

Już wkrótce pracodawca będzie miał więcej uprawnień, w przypadku gdy stwierdzi, że w jego ocenie pracownik przyszedł do pracy pod wpływem alkoholu albo że spożywał go w czasie pracy. Zmiany do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wprowadza ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców uchwalona 25 marca 2011 r. (tzw. ustawa deregulacyjna, DzU nr 106 poz. 622). Wejdzie ona w życie 1 lipca 2011 r.

Obecnie obowiązujące przepisy

Po pierwsze, ustawa o wychowaniu w trzeźwości zabrania wnoszenia napojów alkoholowych na teren zakładów pracy. Po drugie, na jego kierownika lub osoby przez niego upoważnione nakłada obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Decyzję o odsunięciu od wykonywania pracy należy przedstawić pracownikowi wraz z uzasadnieniem. Można ją przekazać ustnie. Pracodawca ma prawo tak zrobić, nie znając zawartości alkoholu we krwi pracownika. Jak wynika z licznych orzeczeń Sądu Najwyższego, wystarczy, że świadczy o tym zachowanie i inne objawy charakterystyczne dla stanu nietrzeźwości: wyczuwalna woń alkoholu, niewyraźna mowa czy chwiejny chód. Warto, aby te obserwacje potwierdzili świadkowie. To stanowi podstawę, by nakazać przerwanie wykonywania pracy i opuszczenie miejsca pracy. Jeśli pracownik nie chce się do tego zastosować, można się zwrócić o pomoc do pracowników ochrony. Nie ma potrzeby wzywania policji. Na jej interwencję można zdecydować się dopiero, kiedy pracownik będzie agresywny, a jego zachowanie zagrażać będzie życiu lub zdrowiu samego pracownika lub innych osób.

Czy pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma zawsze prawo do 100% zasiłku chorobowego >>

Reklama

Stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy uprawnia pracodawcę do nałożenia na pracownika kary upomnienia, nagany czy nawet pieniężnej. Ponadto praca wykonywana w takich okolicznościach jest rażącym naruszeniem obowiązków pracowniczych. W takim przypadku pracodawca może rozwiązać umowę o pracę nawet dyscyplinarnie, czyli bez wypowiedzenia (postanowienie Sądu Najwyższego z 11 marca 2008 r., sygn. akt I PK 278/07, niepublikowane), szczególnie wtedy, gdy stan nietrzeźwości znajdzie potwierdzenie w chemicznych wynikach badań. Nie zawsze jednak są one wykonywane. Przeprowadzenia badań musi zażądać pracownik. Pracodawca nie ma prawa go do tego ani namawiać, ani zmuszać.

Dopiero na żądanie pracownika kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona musi zapewnić przeprowadzenie badania stanu trzeźwości podwładnego. Ponadto może on wybrać metody (wszystkie albo niektóre), czyli badanie:

 • wydychanego powietrza,
 • krwi,
 • moczu.

Kto ponosi koszty badań

Jeżeli badania krwi i moczu w kierunku trzeźwości pracownika są przeprowadzone na żądanie pracownika, ich koszty ponosi zakład pracy. W przypadku dodatniego wyniku badania (czyli potwierdzenia stanu nietrzeźwości) zakład pracy obciąża pracownika tymi kosztami.

Po 1 lipca 2011 r.

Nowe rozwiązania wprowadzone ustawą tzw. deregulacyjną nie zmieniają obecnych procedur. Aktualne pozostaną zakazy wykonywania pracy w stanie nietrzeźwości i spożywania alkoholu w miejscu pracy, a także wymienione wcześniej sankcje z dyscyplinarnym zwolnieniem włącznie. Po 1 lipca 2011 r. nadal też pracownik będzie miał prawo żądać przeprowadzenia wspomnianych badań, jeśli – jak obecnie – uzna to za szansę na własną obronę. Jednak takie samo prawo uzyska również pracodawca w celu uzyskania dowodu na swoje racje. Obecnie przepisy nie dają mu takich możliwości.

Ustawa deregulacyjna - ułatwienia dla przedsiębiorców >>

Badania stanu trzeźwości będą zatem wykonywane również z inicjatywy kierownika zakładu pracy lub osoby przez niego upoważnionej. W tym celu będą oni jednak musieli żądać przeprowadzenia takich badań przez uprawniony do tego organ powołany do ochrony porządku publicznego. Jeżeli konieczny będzie do tego pobór krwi, zabiegu tego dokona fachowy pracownik służby zdrowia.

Podstawa prawna:

 • art. 16, 17, 40 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473 ze zm.),
 • art. 108 Kodeksu pracy,
 • § 1–3 i 8–9 rozporządzenia z 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie (Dz.U. nr 25, poz. 117).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?