REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badanie stanu trzeźwości pracowników – nowe uprawnienia pracodawcy

Iwona Jackowska

REKLAMA

Od 1 lipca 2011 r. pracodawca będzie mógł zlecić badanie stanu trzeźwości pracownika w razie podejrzenia, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. Obecnie takie badanie może zostać przeprowadzone tylko na żądanie pracownika.

Już wkrótce pracodawca będzie miał więcej uprawnień, w przypadku gdy stwierdzi, że w jego ocenie pracownik przyszedł do pracy pod wpływem alkoholu albo że spożywał go w czasie pracy. Zmiany do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wprowadza ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców uchwalona 25 marca 2011 r. (tzw. ustawa deregulacyjna, DzU nr 106 poz. 622). Wejdzie ona w życie 1 lipca 2011 r.

Autopromocja

Obecnie obowiązujące przepisy

Po pierwsze, ustawa o wychowaniu w trzeźwości zabrania wnoszenia napojów alkoholowych na teren zakładów pracy. Po drugie, na jego kierownika lub osoby przez niego upoważnione nakłada obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Decyzję o odsunięciu od wykonywania pracy należy przedstawić pracownikowi wraz z uzasadnieniem. Można ją przekazać ustnie. Pracodawca ma prawo tak zrobić, nie znając zawartości alkoholu we krwi pracownika. Jak wynika z licznych orzeczeń Sądu Najwyższego, wystarczy, że świadczy o tym zachowanie i inne objawy charakterystyczne dla stanu nietrzeźwości: wyczuwalna woń alkoholu, niewyraźna mowa czy chwiejny chód. Warto, aby te obserwacje potwierdzili świadkowie. To stanowi podstawę, by nakazać przerwanie wykonywania pracy i opuszczenie miejsca pracy. Jeśli pracownik nie chce się do tego zastosować, można się zwrócić o pomoc do pracowników ochrony. Nie ma potrzeby wzywania policji. Na jej interwencję można zdecydować się dopiero, kiedy pracownik będzie agresywny, a jego zachowanie zagrażać będzie życiu lub zdrowiu samego pracownika lub innych osób.

Czy pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma zawsze prawo do 100% zasiłku chorobowego >>

Stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy uprawnia pracodawcę do nałożenia na pracownika kary upomnienia, nagany czy nawet pieniężnej. Ponadto praca wykonywana w takich okolicznościach jest rażącym naruszeniem obowiązków pracowniczych. W takim przypadku pracodawca może rozwiązać umowę o pracę nawet dyscyplinarnie, czyli bez wypowiedzenia (postanowienie Sądu Najwyższego z 11 marca 2008 r., sygn. akt I PK 278/07, niepublikowane), szczególnie wtedy, gdy stan nietrzeźwości znajdzie potwierdzenie w chemicznych wynikach badań. Nie zawsze jednak są one wykonywane. Przeprowadzenia badań musi zażądać pracownik. Pracodawca nie ma prawa go do tego ani namawiać, ani zmuszać.

Dopiero na żądanie pracownika kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona musi zapewnić przeprowadzenie badania stanu trzeźwości podwładnego. Ponadto może on wybrać metody (wszystkie albo niektóre), czyli badanie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wydychanego powietrza,
 • krwi,
 • moczu.

Kto ponosi koszty badań

Jeżeli badania krwi i moczu w kierunku trzeźwości pracownika są przeprowadzone na żądanie pracownika, ich koszty ponosi zakład pracy. W przypadku dodatniego wyniku badania (czyli potwierdzenia stanu nietrzeźwości) zakład pracy obciąża pracownika tymi kosztami.

Po 1 lipca 2011 r.

Nowe rozwiązania wprowadzone ustawą tzw. deregulacyjną nie zmieniają obecnych procedur. Aktualne pozostaną zakazy wykonywania pracy w stanie nietrzeźwości i spożywania alkoholu w miejscu pracy, a także wymienione wcześniej sankcje z dyscyplinarnym zwolnieniem włącznie. Po 1 lipca 2011 r. nadal też pracownik będzie miał prawo żądać przeprowadzenia wspomnianych badań, jeśli – jak obecnie – uzna to za szansę na własną obronę. Jednak takie samo prawo uzyska również pracodawca w celu uzyskania dowodu na swoje racje. Obecnie przepisy nie dają mu takich możliwości.

Ustawa deregulacyjna - ułatwienia dla przedsiębiorców >>

Badania stanu trzeźwości będą zatem wykonywane również z inicjatywy kierownika zakładu pracy lub osoby przez niego upoważnionej. W tym celu będą oni jednak musieli żądać przeprowadzenia takich badań przez uprawniony do tego organ powołany do ochrony porządku publicznego. Jeżeli konieczny będzie do tego pobór krwi, zabiegu tego dokona fachowy pracownik służby zdrowia.

Podstawa prawna:

 • art. 16, 17, 40 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473 ze zm.),
 • art. 108 Kodeksu pracy,
 • § 1–3 i 8–9 rozporządzenia z 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie (Dz.U. nr 25, poz. 117).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA