Wynagrodzenie dla pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym
REKLAMA
Pracodawca nie powinien wypłacić pracownicy wynagrodzenia za kwiecień. Przysługuje jej za ten miesiąc zasiłek macierzyński oraz wynagrodzenie urlopowe.
W sytuacji gdy pracownik nie przepracuje całego miesiąca, np. z powodu korzystania z urlopu wypoczynkowego czy urlopu macierzyńskiego, przysługuje mu tzw. wynagrodzenie częściowe. Zasady jego obliczania określono w rozporządzeniu w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy Zatem, jeżeli w danym miesiącu pracownik np. przez kilkanaście dni przebywał na urlopie macierzyńskim oraz kilka dni na urlopie wypoczynkowym, wówczas aby prawidłowo obliczyć pensję, należy przeprowadzić następujące obliczenia:
● najpierw trzeba ustalić kwotę zmniejszenia wynagrodzenia o okres urlopu macierzyńskiego,
● następnie należy obliczyć kwotę zmniejszenia wynagrodzenia o okres urlopu wypoczynkowego,
● na końcu należy odjąć kwoty wynikające z powyższych obliczeń od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Warto podkreślić, że powyższe zasady stosuje się w sytuacji, gdy pracownik nie przepracuje całego miesiąca. Oznacza to, że pracownik musi przepracować przynajmniej jeden dzień. Natomiast pracownica, która cały miesiąc przebywa na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym, nie przepracuje ani jednego dnia. Zatem jej pensji nie można obliczyć zgodnie z przedstawionymi wyżej zasadami wynagrodzenia częściowego. Pracownicy przysługuje za taki miesiąc: zasiłek za czas przebywania na urlopie macierzyńskim oraz wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.
Podstawa prawna
● § 11 i 12 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 230, poz. 2292 ).
● Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – Dz.U. nr 2, poz. 14; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 174, poz. 1353.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat