reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie dla pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym

Wynagrodzenie dla pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 8 kwietnia 2011 r. Zasiłek macierzyński wypłacał jej pracodawca. Od 11 kwietnia do końca miesiąca pracownica będzie wykorzystywała zaległy urlop wypoczynkowy. Wynagrodzenie jest określone stałą stawką miesięczną. Czy w tej sytuacji należało wypłacić pracownicy pensję za kwiecień?

Pracodawca nie powinien wypłacić pracownicy wynagrodzenia za kwiecień. Przysługuje jej za ten miesiąc zasiłek macierzyński oraz wynagrodzenie urlopowe.

W sytuacji gdy pracownik nie przepracuje całego miesiąca, np. z powodu korzystania z urlopu wypoczynkowego czy urlopu macierzyńskiego, przysługuje mu tzw. wynagrodzenie częściowe. Zasady jego obliczania określono w rozporządzeniu w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy Zatem, jeżeli w danym miesiącu pracownik np. przez kilkanaście dni przebywał na urlopie macierzyńskim oraz kilka dni na urlopie wypoczynkowym, wówczas aby prawidłowo obliczyć pensję, należy przeprowadzić następujące obliczenia:

● najpierw trzeba ustalić kwotę zmniejszenia wynagrodzenia o okres urlopu macierzyńskiego,
następnie należy obliczyć kwotę zmniejszenia wynagrodzenia o okres urlopu wypoczynkowego,
● na końcu należy odjąć kwoty wynikające z powyższych obliczeń od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Warto podkreślić, że powyższe zasady stosuje się w sytuacji, gdy pracownik nie przepracuje całego miesiąca. Oznacza to, że pracownik musi przepracować przynajmniej jeden dzień. Natomiast pracownica, która cały miesiąc przebywa na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym, nie przepracuje ani jednego dnia. Zatem jej pensji nie można obliczyć zgodnie z przedstawionymi wyżej zasadami wynagrodzenia częściowego. Pracownicy przysługuje za taki miesiąc: zasiłek za czas przebywania na urlopie macierzyńskim oraz wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna

§ 11 i 12 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 230, poz. 2292 ).
● Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – Dz.U. nr 2, poz. 14; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 174, poz. 1353.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama