reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Pracownik ma prawo do 36 dni urlopu wypoczynkowego – 26 dni za 2011 r. i 10 dni za 2010 r. Kilkakrotnie zwracał się do pracodawcy o jego udzielenie, jednak za każdym razem nie otrzymywał zgody na jego rozpoczęcie. W tej sytuacji postanowił rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca nie chce jednak wypłacić pracownikowi należnego mu z tego powodu odszkodowania. Czy ma do tego prawo?

Nie. Nieudzielenie przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków względem pracownika, który może w takim przypadku rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jeśli pracownik rozwiąże umowę, wówczas pracodawca jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Nie tylko pracodawcy przysługuje uprawnienie do rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Również pracownik może w ten sposób zakończyć stosunek pracy w przypadkach wskazanych w kodeksie pracy. Może on zatem rozwiązać umowę, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. Takie uprawnienie przysługuje również w sytuacji, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Kodeks pracy nie wyjaśnia jednak, co dokładnie należy rozumieć przez pojęcie podstawowych obowiązków pracodawcy. Niewątpliwie niewypłacenie przez pracodawcę wynagrodzenia w ustalonej wysokości, niezapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy czy utrudnianie podnoszenia kwalifikacji będzie stanowiło ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Za podstawowe obowiązki pracodawcy należy uznać również obowiązek przeciwdziałania mobbingowi, równego traktowania i niedyskryminowania pracowników czy poszanowania ich godności.

Pracodawca musi także udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w naturze. Jeśli zatem pracodawca kilkakrotnie odmawia jego udzielenia, wówczas dochodzi do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Takie zachowanie pracodawcy daje pracownikowi podstawę do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia i uzyskania odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za przysługujący mu okres wypowiedzenia. Jeśli pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony, wówczas jego wysokość zależy od czasu przepracowanego u danego pracodawcy. Jeżeli pracownik przepracował krócej niż pół roku, będzie przysługiwało mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie. Jeśli przepracował mniej niż trzy lata, otrzyma jednomiesięczne odszkodowanie, gdy więcej – jego wysokość wyniesie równowartość otrzymywanej przez niego pensji za trzy miesiące. Natomiast w sytuacji gdy pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, przysługuje mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie.

Podstawa prawna

  • Art. 55 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 36, poz. 181.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama