reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Dokumenty kadrowe - czy powinny posiadać komparycję?

Dokumenty kadrowe - czy powinny posiadać komparycję?

Czy należy zamieszczać komparycję w dokumentach kadrowych, np. w umowie o pracę, w świadectwie pracy, w wypowiedzeniu umowy o pracę, w umowie zlecenia lub w umowie o dzieło? Dotychczas nie we wszystkich wymienionych dokumentach to robiłam, ale dowiedziałam się, że moje postępowanie było nieprawidłowe.

Komparycję powinno zawierać świadectwo pracy. Pozostałe dokumenty, takie jak np. umowa o pracę, umowa zlecenia, umowa o dzieło czy wypowiedzenie umowy o pracę, powinny określać w nagłówku co najmniej strony umowy lub wypowiedzenia.

UZASADNIENIE

Komparycja jest określeniem używanym w stosunku do nagłówków w różnorodnych dokumentach (w umowach, w wyrokach sądowych, w aktach notarialnych). Komparycja nie jest właściwą treścią dokumentu, lecz tylko jego technicznym rozpoczęciem określającym czas, okoliczności oraz strony czynności opisane w dalszej części dokumentu. Innymi słowy, komparycja to oznaczenie dokumentu, data jego sporządzenia, oznaczenie stron – nagłówek.

W stosunkach pracowniczych regulowanych przepisami Kodeksu pracy funkcjonują ustawowe wzory dokumentów kadrowych, którymi warto się posługiwać. W przypadku umów cywilnoprawnych nie ma wzorów określonych przepisami prawa.

Umowa o pracę

Prawidłowo zawarta umowa o pracę powinna określać: strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

  • rodzaj pracy,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
  • wymiar czasu pracy,
  • termin rozpoczęcia pracy.

Wskazanie ww. postanowień umowy o pracę powinno być traktowane nie jako katalog składników koniecznych dla skuteczności zawarcia umowy o pracę, lecz jako określenie wymagań, jakie powinna spełniać umowa o pracę. Umowa o pracę będzie ważna, jeżeli będzie zawierała przynajmniej określenie stron umowy oraz rodzaj pracy, jaką ma wykonywać pracownik. Warto jednak w nagłówku umowy o pracę podać np. miejsce i datę jej zawarcia, nazwę umowy, numer REGON pracodawcy. Niepodanie tych elementów nie ma jednak znaczenia dla ważności umowy o pracę.

Przepisy prawa pracy określają pomocniczy wzór umowy o pracę, którego komparycja wygląda następująco:

@RY1@i65/2011/008/i65.2011.008.000.0039.001.jpg@RY2@

Świadectwo pracy

Świadectwo pracy powinno zawierać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego (art. 97 Kodeksu pracy). Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych przez pracownika kwalifikacjach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama