REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty kadrowe - czy powinny posiadać komparycję?

Małgorzata Terlikowska
Czy należy zamieszczać komparycję w dokumentach kadrowych, np. w umowie o pracę, w świadectwie pracy, w wypowiedzeniu umowy o pracę, w umowie zlecenia lub w umowie o dzieło? Dotychczas nie we wszystkich wymienionych dokumentach to robiłam, ale dowiedziałam się, że moje postępowanie było nieprawidłowe.

Komparycję powinno zawierać świadectwo pracy. Pozostałe dokumenty, takie jak np. umowa o pracę, umowa zlecenia, umowa o dzieło czy wypowiedzenie umowy o pracę, powinny określać w nagłówku co najmniej strony umowy lub wypowiedzenia.

UZASADNIENIE

Komparycja jest określeniem używanym w stosunku do nagłówków w różnorodnych dokumentach (w umowach, w wyrokach sądowych, w aktach notarialnych). Komparycja nie jest właściwą treścią dokumentu, lecz tylko jego technicznym rozpoczęciem określającym czas, okoliczności oraz strony czynności opisane w dalszej części dokumentu. Innymi słowy, komparycja to oznaczenie dokumentu, data jego sporządzenia, oznaczenie stron – nagłówek.

W stosunkach pracowniczych regulowanych przepisami Kodeksu pracy funkcjonują ustawowe wzory dokumentów kadrowych, którymi warto się posługiwać. W przypadku umów cywilnoprawnych nie ma wzorów określonych przepisami prawa.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Umowa o pracę

Prawidłowo zawarta umowa o pracę powinna określać: strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • rodzaj pracy,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
  • wymiar czasu pracy,
  • termin rozpoczęcia pracy.

Wskazanie ww. postanowień umowy o pracę powinno być traktowane nie jako katalog składników koniecznych dla skuteczności zawarcia umowy o pracę, lecz jako określenie wymagań, jakie powinna spełniać umowa o pracę. Umowa o pracę będzie ważna, jeżeli będzie zawierała przynajmniej określenie stron umowy oraz rodzaj pracy, jaką ma wykonywać pracownik. Warto jednak w nagłówku umowy o pracę podać np. miejsce i datę jej zawarcia, nazwę umowy, numer REGON pracodawcy. Niepodanie tych elementów nie ma jednak znaczenia dla ważności umowy o pracę.

Przepisy prawa pracy określają pomocniczy wzór umowy o pracę, którego komparycja wygląda następująco:

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

@RY1@i65/2011/008/i65.2011.008.000.0039.001.jpg@RY2@

Świadectwo pracy

Świadectwo pracy powinno zawierać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego (art. 97 Kodeksu pracy). Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych przez pracownika kwalifikacjach.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Przepisy nie określają co prawda, że w świadectwie pracy trzeba podać oznaczenie stron umowy o pracę, datę wydania świadectwa pracy, REGON itp., ale są to informacje niezbędne do prawidłowego wystawienia świadectwa pracy. Dlatego trzeba je zawrzeć obowiązkowo w świadectwie pracy. Pomocne w tym względzie będzie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, zawierające wzór prawidłowo określonego nagłówka świadectwa pracy, który zamieszczamy poniżej.

Nagłówek świadectwa pracy

@RY1@i65/2011/008/i65.2011.008.000.0039.002.jpg@RY2@

Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę również powinno określać w nagłówku strony umowy o pracę, aby było możliwe stwierdzenie, komu wypowiedzenie jest składane i przez kogo. Przepisy prawa pracy nie zawierają wprost obowiązku podania tych danych, ale wynika to z samej konstrukcji wypowiedzenia umowy o pracę. Ponadto wzór wypowiedzenia, jaki został zamieszczony w rozporządzeniu dotyczącym prowadzenia dokumentacji pracowniczej, ma takie dane w nagłówku. Przedstawiamy go poniżej.

Komparycja wypowiedzenia umowy o pracę

@RY1@i65/2011/008/i65.2011.008.000.0039.003.jpg@RY2@

Wypowiedzenie umowy o pracę nie musi natomiast mieć tytułu. Sama treść pisma decyduje, czy spełnia ono wymagania właściwe dla wypowiedzenia umowy o pracę.

Umowy cywilnoprawne

Umowa zlecenia i umowa o dzieło to umowy cywilnoprawne, które podlegają regulacjom Kodeksu cywilnego. Kodeks cywilny nie określa wymagań formalnych dla umów cywilnoprawnych. Aby jednak te umowy były ważne, powinny określać przynajmniej strony umowy i jej przedmiot.

Nagłówek umowy zlecenia

@RY1@i65/2011/008/i65.2011.008.000.0039.004.jpg@RY2@

Nagłówek umowy o dzieło

@RY1@i65/2011/008/i65.2011.008.000.0039.005.jpg@RY2@

Podstawa prawna

  • załączniki nr 2 i nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.),
  • załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.),
  • art. 29, art. 30, art. 97 Kodeksu pracy,
  • art. 627, art. 734 Kodeksu cywilnego.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

    Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

    Jak zakładowy staż pracy wpływa na okres wypowiedzenia?

    Zakładowy staż pracy. Co to jest? Jak się go oblicza? Czy wpływa na okres wypowiedzenia? 

    Nagroda jubileuszowa a staż w prywatnym zakładzie pracy

    Pracodawca odmówił wypłaty nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż nie zaliczył do stażu pracy sześcioletniego okresu zatrudnienia pracownika w prywatnym zakładzie pracy - czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej?

    Ulga na start problemem dla przedsiębiorcy

    Ulga na start problemem dla przedsiębiorcy? Niestety tak! Jednak Sąd Najwyższy stanął po stronie przedsiębiorcy nie ZUSu, który chciał wykorzystać omyłkę przedsiębiorcy i odebrał mu prawo do korzystania z ulgi na start. 

    REKLAMA

    Centrum Wsparcia Młodych w Urzędzie Pracy

    W Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej otwarto Centrum Wsparcia Młodych. Centrum będzie się skupiało na nowych metod wsparcia osób do 30 r. życia, bezrobotnych i poszukujących pracy, na zasadzie kompleksowego wsparcia. Urząd otrzymał  750 tysięcy zł. na realizację projektu.

    28 września 2023 - dniem wolnym od pracy

    28 września 2023 - jest dniem wolnym od pracy, wprawdzie nie w Polsce, ale w Czechach. Czesi obchodzą wtedy Dzień św. Wacława, Święto Państwowości Czeskiej. Jakie są dni wolne od pracy w Czechach? Poniżej szczegóły dot. czasu pracy w Czechach. 

    Wzrasta liczba obywateli Ukrainy, którzy są pozbawiani statusu UKR. Co muszą wiedzieć ich polscy pracodawcy?

    Lawinowo rośnie utrata statusu UKR przez obywateli z Ukrainy. Polska branża TSL (transport – spedycja - logistyka) zatrudnia pracowników z Ukrainy, dlatego pracodawca powinien zwrócić uwagę, czy jego pracownicy nie utracili swoich praw do świadczeń . Osoby, które mają elektroniczny dokument pobytowy diia.pl i przybywają na terytorium Polski w związku z wojną w Ukrainie, są zobowiązane każdorazowo deklarować taki cel wjazdu, czyli ewakuację z terytorium Ukrainy. 

    Wellbeing. Czy pracodawcy i pracownicy liczą na poprawę swojego dobrostanu?

    Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”. 

    REKLAMA

    Bezrobocie w UE

    Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

    Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

    Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

    REKLAMA