reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Nabycie prawa do odprawy emerytalno-rentowej

Nabycie prawa do odprawy emerytalno-rentowej

Pracownik uzyskał prawo do emerytury. Przed rozwiązaniem stosunku pracy złożył wniosek o wypłacenie odprawy emerytalnej. W moim zakładzie pracy pracownik ten pracuje dopiero 3 lata. Czy ma to wpływ na wysokość odprawy? Z tego co wiem, pracownik pobierał kiedyś rentę z tytułu niezdolności do pracy i być może wypłacono mu odprawę rentową. Jak można to potwierdzić? Jeżeli pracownik rzeczywiście otrzymał odprawę rentową, to czy będę musiał wypłacić odprawę emerytalną albo odprawę uzupełniającą?

Pracownikowi, który spełnił warunki uprawniające do emerytury, a jego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Wysokość tego świadczenia nie zależy od stażu pracy u danego pracodawcy, a pracownik, który już raz otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Zgodnie z uregulowaniami Kodeksu pracy, jeżeli pracownik spełnił warunki uprawniające do uzyskania emerytury i rozwiązuje umowę o pracę w związku z przejściem na to świadczenie, przysługuje mu od pracodawcy odprawa emerytalna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenie za pracę. Odprawa w podanej wysokości jest wielkością stałą i przysługuje bez względu na to, jak długi staż pracy ma pracownik u danego pracodawcy. Uzależnienie wysokości odprawy emerytalnej od okresu zatrudnienia może wynikać z przepisów szczególnych lub przepisów wewnątrzzakładowych, które powinny regulować te kwestie w sposób korzystniejszy dla pracownika niż Kodeks pracy.

Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Oznacza to, że jeżeli pracownik rozwiązał umowę o pracę w związku z uzyskaniem prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i otrzymał z tego tytułu odprawę rentową, a następnie w trakcie kolejnego zatrudnienia uzyskał prawo do emerytury, odprawa emerytalna nie będzie przysługiwała. Jednorazowy charakter odprawy emerytalno-rentowej potwierdził również Sąd Najwyższy w uchwale z 18 marca 2010 r. (II PZP 1/10, OSNP 2010/17–18/208), w której stwierdził, że otrzymanie przez pracownika odprawy z tytułu przejścia na rentę z powodu niezdolności do pracy wyklucza nabycie przez tego pracownika prawa do kolejnej odprawy z tytułu przejścia na emeryturę. W uchwale tej Sąd stwierdził również, że w sytuacji wskazanej powyżej pracownik nie nabywa prawa do odprawy uzupełniającej, stanowiącej różnicę między wysokością odprawy emerytalnej i wysokością otrzymanej odprawy rentowej.

Pracodawca, chcąc mieć pewność, czy pracownik pobrał już wcześniej odprawę rentową, może poprosić pracownika o podpisanie stosownego oświadczenia, które będzie wskazywać na zaistnienie (lub nie) ww. okoliczności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama