Kategorie

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Pracownik przyniósł nam decyzję o przyznanej rencie. Chcemy rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie art. 53 Kodeksu pracy ze względu na wyczerpanie okresu zasiłkowego i przyznanie renty. Czy pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo za tego pracownika należy wręczyć wypowiedzenie umowy z dniem rozwiązania umowy z pracownikiem zastępowanym i tego samego dnia wręczyć nową umowę na czas określony, jeżeli chcemy go dalej zatrudniać? Czy tylko wystarczy wydać mu świadectwo pracy za czas umowy na zastępstwo i z dniem następnym podpisać nową umowę o pracę?

Umowa na zastępstwo rozwiąże się z dniem rozwiązania umowy o pracę z osobą zastępowaną. Nie ma więc potrzeby wypowiadania umowy o pracę zawartej z pracownikiem zastępującym zwalnianego pracownika. Jeżeli chcą Państwo nadal zatrudniać na tym stanowisku pracy pracownika zatrudnionego dotychczas na zastępstwo, mogą Państwo zawrzeć z zastępcą umowę o pracę na czas określony (lub na czas nieokreślony), która będzie obowiązywać od następnego dnia po dniu rozwiązania umowy o pracę na zastępstwo.

UZASADNIENIE

Reklama

Umowa o pracę na zastępstwo jest szczególnym rodzajem umowy o pracę na czas określony (art. 25 § 1 Kodeksu pracy). W założeniu czas trwania tej umowy obejmuje okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy zastępowanego pracownika. Przez usprawiedliwioną nieobecność w pracy należy rozumieć w tym przypadku wszystkie okresy zawieszenia obowiązku świadczenia pracy niezawinione przez pracownika, np. okres niezdolności do pracy z powodu choroby, okres urlopu macierzyńskiego, urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego, odbywania służby wojskowej.

W dniu, w którym kończy się usprawiedliwiona nieobecność zastępowanego pracownika, umowa na zastępstwo rozwiązuje się z mocy prawa. Do rozwiązania umowy na zastępstwo dochodzi z reguły w dniu powrotu osoby zastępowanej do pracy. Taki sam skutek będzie miało rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy z pracownikiem zastępowanym, gdyż z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy kończy się również okres usprawiedliwionej nieobecności.

WAŻNE!

Rozwiązanie umowy o pracę z zastępowanym pracownikiem powoduje rozwiązanie umowy na zastępstwo.

W opisanej sytuacji umowa na zastępstwo zakończy się zatem w dniu rozwiązania, w trybie art. 53 Kodeksu pracy, umowy o pracę zastępowanego pracownika. Umowa na zastępstwo rozwiąże się z upływem terminu, na który została zawarta. Jej rozwiązanie nie wymaga więc dokonywania przez strony żadnych czynności służących zakończeniu stosunku pracy. Jeśli pracodawca nadal chce zatrudniać zastępcę, wystarczy, że zawrze z nim kolejną umowę, np. na czas określony, w której datą rozpoczęcia pracy będzie dzień następujący po dniu rozwiązania umowy na zastępstwo.


PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik X był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na zastępstwo na czas nieobecności w pracy spowodowanej długotrwałą chorobą pracownika Y. Pracodawca 21 kwietnia 2011 r. rozwiązał z pracownikiem Y umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 53 Kodeksu pracy (z powodu wyczerpania okresów pobierania zasiłku i 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego). W tej sytuacji umowa o pracę na zastępstwo zawarta z pracownikiem X rozwiąże się z upływem czasu, na jaki została zawarta, tj. również 21 kwietnia 2011 r. Jeżeli pracodawca nadal zechce zatrudniać pracownika X, powinien zawrzeć z nim kolejną umowę o pracę, wskazując jako dzień rozpoczęcia pracy 22 kwietnia 2011 r.

Od 21 marca 2011 r. zmieniły się przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy. Nowe przepisy będą miały zastosowanie w przedstawionej przez Państwa sytuacji, jeżeli umowa na zastępstwo została zawarta nie wcześniej niż 21 marca 2011 r. Zgodnie z nowymi regulacjami, w przypadku gdy po zakończeniu umowy na zastępstwo podpiszą Państwo z tym pracownikiem umowę o pracę na czas określony, to nie muszą mu Państwo wydawać świadectwa pracy, jeżeli on tego nie zażąda. Po zmianie przepisów od 21 marca 2011 r. w razie zawarcia kolejnej umowy o pracę z tym samym pracownikiem świadectwo pracy trzeba mu wydać po upływie 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Wątpliwości dotyczące wydania świadectwa pracy powstaną natomiast wtedy, gdy po zakończeniu umowy o pracę na zastępstwo z pracownikiem zostanie zawarta umowa na czas nieokreślony. Większość ekspertów uważa, że w takiej sytuacji trzeba będzie wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu umowy na zastępstwo nawet bez jego wniosku w tej sprawie, ponieważ nowe regulacje dotyczą wydawania jednego świadectwa pracy raz na 24 miesiące jedynie w przypadku zawierania z pracownikiem umów terminowych.

Jeżeli natomiast umowa na zastępstwo została zawarta przed 21 marca 2011 r., to w zakresie wydawania świadectwa pracy stosujemy poprzednie przepisy. Zgodnie z nimi, jeżeli umowa się rozwiąże, trzeba wydać pracownikowi świadectwo pracy. Natomiast jeżeli bezpośrednio po umowie na zastępstwo zostanie zawarta kolejna umowa o pracę, to świadectwa pracy za czas trwania umowy na zastępstwo nie trzeba wydawać, chyba że pracownik tego zażąda. Żądanie to pracownik może złożyć najpóźniej do dnia poprzedzającego dzień rozwiązania stosunku pracy.

Podstawa prawna

 • art. 25 § 1, art. 30 § 1 pkt 4, art. 53, art. 97 Kodeksu pracy,
 • art. 3 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 36, poz. 181),
 • § 2a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.).
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2021
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?