reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Pracownik przyniósł nam decyzję o przyznanej rencie. Chcemy rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie art. 53 Kodeksu pracy ze względu na wyczerpanie okresu zasiłkowego i przyznanie renty. Czy pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo za tego pracownika należy wręczyć wypowiedzenie umowy z dniem rozwiązania umowy z pracownikiem zastępowanym i tego samego dnia wręczyć nową umowę na czas określony, jeżeli chcemy go dalej zatrudniać? Czy tylko wystarczy wydać mu świadectwo pracy za czas umowy na zastępstwo i z dniem następnym podpisać nową umowę o pracę?

Umowa na zastępstwo rozwiąże się z dniem rozwiązania umowy o pracę z osobą zastępowaną. Nie ma więc potrzeby wypowiadania umowy o pracę zawartej z pracownikiem zastępującym zwalnianego pracownika. Jeżeli chcą Państwo nadal zatrudniać na tym stanowisku pracy pracownika zatrudnionego dotychczas na zastępstwo, mogą Państwo zawrzeć z zastępcą umowę o pracę na czas określony (lub na czas nieokreślony), która będzie obowiązywać od następnego dnia po dniu rozwiązania umowy o pracę na zastępstwo.

UZASADNIENIE

Umowa o pracę na zastępstwo jest szczególnym rodzajem umowy o pracę na czas określony (art. 25 § 1 Kodeksu pracy). W założeniu czas trwania tej umowy obejmuje okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy zastępowanego pracownika. Przez usprawiedliwioną nieobecność w pracy należy rozumieć w tym przypadku wszystkie okresy zawieszenia obowiązku świadczenia pracy niezawinione przez pracownika, np. okres niezdolności do pracy z powodu choroby, okres urlopu macierzyńskiego, urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego, odbywania służby wojskowej.

W dniu, w którym kończy się usprawiedliwiona nieobecność zastępowanego pracownika, umowa na zastępstwo rozwiązuje się z mocy prawa. Do rozwiązania umowy na zastępstwo dochodzi z reguły w dniu powrotu osoby zastępowanej do pracy. Taki sam skutek będzie miało rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy z pracownikiem zastępowanym, gdyż z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy kończy się również okres usprawiedliwionej nieobecności.

WAŻNE!

Rozwiązanie umowy o pracę z zastępowanym pracownikiem powoduje rozwiązanie umowy na zastępstwo.

W opisanej sytuacji umowa na zastępstwo zakończy się zatem w dniu rozwiązania, w trybie art. 53 Kodeksu pracy, umowy o pracę zastępowanego pracownika. Umowa na zastępstwo rozwiąże się z upływem terminu, na który została zawarta. Jej rozwiązanie nie wymaga więc dokonywania przez strony żadnych czynności służących zakończeniu stosunku pracy. Jeśli pracodawca nadal chce zatrudniać zastępcę, wystarczy, że zawrze z nim kolejną umowę, np. na czas określony, w której datą rozpoczęcia pracy będzie dzień następujący po dniu rozwiązania umowy na zastępstwo.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama