Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
REKLAMA
Tak, ponieważ w przypadku gdy stosunek pracy ustaje w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u danego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy (art. 1551 k.p.). Pracownicy należy się ekwiwalent za 9 dni urlopu.
REKLAMA
Zasada proporcjonalności urlopu dotyczy również sytuacji, gdy pracownik przechodzi w ciągu roku kalendarzowego na emeryturę.
W przypadku gdy jednak temu pracownikowi jest wypłacony ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, to jego wysokość odpowiada urlopowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku, w którym rozwiązano stosunek pracy. Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 20 sierpnia 1997 r., uznając, że w przypadku rozwiązania stosunku pracy i niewykorzystania z tego powodu urlopu wypoczynkowego nabytego w pełnym wymiarze, pracownikowi przysługuje od dotychczasowego pracodawcy ekwiwalent pieniężny odpowiadający urlopowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku, w którym rozwiązano stosunek pracy, także w sytuacji, gdy nastąpiło to w związku z nabyciem przez pracownika uprawnień emerytalnych (III ZP 26/97, OSNP 1998/5/145).
A zatem pracownik, który w związku z przejściem na emeryturę od maja 2011 r. rozwiązuje stosunek pracy 30 kwietnia 2011 r. (4 miesiące pracy w 2011 r.), otrzymuje ekwiwalent za 9 dni urlopu wypoczynkowego (4/12 x 26 dni urlopu = 8,67, co w zaokrągleniu daje 9 dni).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat