REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek zwrotu świadczeń przez pracownika przywróconego do pracy

Ewelina Tusińska

REKLAMA

Pracodawca może żądać zwrotu świadczeń wypłaconych pracownikowi przywróconemu do pracy. Pracownik nie zawsze musi zwracać otrzymane świadczenia, dzieje się tak np. w przypadku odprawy z tytułu zwolnień grupowych.

Często zdarza się tak, że pracownicy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę otrzymują dodatkowe świadczenia pieniężne. Powstaje więc pytanie – czy pracownik w przypadku przywrócenia go do pracy ma obowiązek zwracać pracodawcy otrzymane świadczenia.

Autopromocja

Odprawa z tytułu zwolnień grupowych

W sytuacji gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, ma obowiązek stosować tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych. Zgodnie z tym aktem, jeżeli jedynym powodem zwolnienia pracownika za wypowiedzeniem lub na podstawie porozumienia stron jest przyczyna leżąca po stronie pracodawcy – ma on obowiązek wypłacić stosowną odprawę.

Odprawa ma niejako rekompensować pracownikowi utratę pracy. Jeżeli jednak pracownik odwoła się do sądu i ten go przywróci do pracy, pracownik powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu takiej odprawy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 12 marca 2010 r. pracownik, wnosząc pozew o przywrócenie go do pracy, musi liczyć się z tym, że powództwo może zostać uwzględnione i wtedy odpadnie podstawa wypłaty odprawy z art. 8 ustawy z 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, a odprawa wypłacona z tej przyczyny stanie się świadczeniem nienależnym (II PK 272/09).

Kiedy przywrócenie pracownika do pracy może być uznane niecelowe >>

Pracodawca może dochodzić zwrotu tego świadczenia na podstawie instytucji wywodzącej się z prawa cywilnego, tzw. bezpodstawnego wzbogacenia (art. 410 § 2 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Do zwrotu nie będzie zobowiązany pracownik, który wykaże, że odprawa została zużyta w taki sposób, że nie jest już wzbogacony.

Ponadto w przypadku odprawy z tytułu zwolnień grupowych Sąd Najwyższy orzekł, że może ona być zaliczona na poczet wynagrodzenia po przywróceniu pracownika do pracy. W wyroku z 9 listopada 1990 r. Sąd stwierdził, że odprawa wypłacona pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, po przywróceniu do pracy podlega zaliczeniu na poczet wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy (wyrok SN z 9 listopada 1990 r., I PR 351/90).

Składki po przywróceniu do pracy >>

W związku z tym po przywróceniu pracownika do pracy pracodawca powinien wystosować do podwładnego pismo, w którym prosi o zwrot odprawy w wyznaczonym terminie.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik nie odda odprawy we wskazanym terminie, pracodawca będzie mógł żądać odsetek za każdy dzień zwłoki.

Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia

Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia (art. 361 k.p.).


Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia to świadczenie, które przysługuje pracownikowi w sytuacji, gdy pracodawca skraca okres wypowiedzenia i nie jest świadczeniem wypłacanym „obok” zwolnienia czy świadczeniem dodatkowym. Podwładny otrzymałby je również, gdyby pracował do końca okresu wypowiedzenia. A ponieważ pensja wypłacana w okresie wypowiedzenia nie podlega zwrotowi, tak samo nie podlega mu świadczenie za skrócony okres wypowiedzenia.

Ekwiwalent za urlop

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny (art. 171 § 1 k.p.).

WAŻNE!

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop jest to świadczenie wypłacane zamiast udzielania urlopu wypoczynkowego w naturze i skutkuje tym, że w razie nawiązania kolejnej umowy o pracę pracownik nie będzie miał już prawa do wykorzystania urlopu wypoczynkowego obejmującego okres przed rozwiązaniem stosunku pracy.

W związku z tym, jeżeli pracodawca zwalnia podwładnego i wypłaca ekwiwalent za niewykorzystany urlop – w pełni wywiązuje się z obowiązku „udzielenia urlopu”. Jeżeli pracownik następnie jest przywracany do pracy, to urlop nalicza się od początku, od momentu powrotu do pracy, w stosunku proporcjonalnym.

Autopromocja

Pomniejszenie wynagrodzenia o uzyskaną pensję

W trakcie trwania rozprawy sądowej pracownik może podjąć inną pracę. Działanie takie jest jak najbardziej dozwolone, ponieważ sam fakt trwania rozprawy nie może pozbawić pracownika środków do życia.

Jakie odszkodowanie przysługuje pracownikowi za wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę >>

Do 1996 r. każda pensja uzyskana na podstawie umowy o pracę pomniejszała wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przywracanego pracownika. Natomiast po nowelizacji Kodeksu pracy z 2 lutego 1996 r. nie ma już zapisu mówiącego o tym, że wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy, zmniejsza się o wynagrodzenie za pracę, które pracownik uzyskał, podejmując w tym czasie zatrudnienie w innym zakładzie pracy. W związku z tym, nawet jeżeli pracownik podejmie pracę w trakcie trwania sprawy sądowej, nie ma podstaw, aby zmniejszać pensję, dlatego że w tym czasie pracował i uzyskiwał wynagrodzenie.

Brak jest podstaw do odliczenia od wynagrodzenia korzyści uzyskanych przez pracownika w tym czasie na podstawie innych tytułów prawnych niż stosunek pracy (wyrok SN z 14 listopada 1980 r., I PRN 117/80).

Nigdy nie było natomiast wątpliwości co do tego, że zatrudnienie w tym czasie na umowę cywilnoprawną nie pomniejsza wynagrodzenia pracownika po przywróceniu do pracy.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

 • wyrok SN z 12 marca 2010 r. (II PK 272/09, niepubl.),
 • wyrok SN z 9 listopada 1990 r. (I PR 351/90, OSP 1991/7/169),
 • wyrok SN z 14 listopada 1980 r. (I PRN 117/80, OSNC 1981/6/110).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okres ochronny po macierzyńskim

  Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

  Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

  Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

  Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  REKLAMA

  Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

  Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

  Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

  Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

  Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

  REKLAMA

  Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

  W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

  Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

  Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

  REKLAMA