REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ryszard Sadlik
Ryszard Sadlik

REKLAMA

Podstawową korzyścią płynącą z zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę jest to, że strony mogą go podpisać w każdym czasie, nawet podczas urlopu czy choroby pracownika. Takie rozwiązanie stosunku pracy jest możliwe także w przypadku pracowników szczególnie chronionych, np. kobiet w ciąży.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron jest najprostszym sposobem rozwiązania umowy o pracę. W porównaniu do innych trybów rozwiązania umowy o pracę dla pracodawców jest to tryb najbardziej korzystny i zazwyczaj gwarantuje rozstanie się z pracownikiem w zgodzie.

REKLAMA

Autopromocja

Formalne warunki zawarcia porozumienia

Zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę nie zostało szczegółowo określone w Kodeksie pracy. Brak jest jakichkolwiek wymagań co do jego formy lub treści. Strony nie mają też obowiązku podawania przyczyny jego zawarcia. Pracodawca nie musi również pouczać pracowników o ewentualnym prawie występowania do sądu pracy. Ponadto przy zastosowaniu rozwiązania umowy za porozumieniem stron pracodawca nie musi konsultować tej czynności z zakładową organizacją związkową, co także znacznie ułatwia i przyśpiesza rozwiązanie umowy o pracę.

Wzór porozumienia rozwiązującego umowę o pracę >>

Porozumienie nie musi być sporządzone w formie pisemnej, choć z pewnością dla celów dowodowych zawsze lepiej jest, gdy zostało zawarte na piśmie. Zwykle następuje to w wyniku złożenia pisemnej propozycji przez pracownika i wyrażenia na nią zgody przez pracodawcę. W porozumieniu oprócz wskazania chęci rozwiązania umowy o pracę należy też podać datę, kiedy ma nastąpić rozwiązanie. Można więc wskazać, że umowa przestanie obowiązywać od konkretnej daty kalendarzowej, np. od 1 maja 2011 r. Datę można też określić bardziej opisowo, np. rozwiązanie nastąpi w ciągu 3 tygodni od daty porozumienia. Przy czym może to być również data odległa od chwili zawarcia porozumienia nawet o kilka miesięcy (wyrok SN z 4 listopada 2004 r., I PK 653/03). Jeśli zaś strony wprost nie określiły tego terminu, przyjmuje się, że zmiana treści umowy następuje w dacie zawarcia porozumienia zmieniającego. Sąd Najwyższy w wyroku z 11 stycznia 2001 r. stwierdził, że nieokreślenie – choćby dorozumiane – w porozumieniu stron o rozwiązaniu stosunku pracy terminu jego ustania powoduje (podobnie jak przy zawarciu umowy o pracę – art. 26 k.p.) rozwiązanie tego stosunku w dniu zawarcia porozumienia (I PKN 844/00).

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na możliwość natychmiastowego rozwiązania umowy zawarcie porozumienia jest znacznie korzystniejszą formą rozwiązania umowy o pracę niż wypowiedzenie, w przypadku którego skutek w postaci rozwiązania umowy następuje dopiero po upływie okresu wypowiedzenia, który może trwać nawet 3 miesiące.

Porozumienie w każdym czasie

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumiem stron może nastąpić w każdym czasie trwania stosunku pracy. Oznacza to, że może być również zawarte w czasie przebywania pracownika na urlopie lub zwolnieniu lekarskim lub gdy jest nieobecny w pracy z innej nieusprawiedliwionej przyczyny.

Terminy dotyczące rozwiązania umowy o pracę >>

Ten sposób rozwiązania umowy o pracę może także dotyczyć pracowników, których stosunek pracy jest szczególnie chroniony, np. pracowników w wieku przedemerytalnym czy szczególnie chronionych związkowców. Wskazywał na to wyraźnie Sąd Najwyższy, stwierdzając m.in., że zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem będącym członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej nie dotyczy rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron oraz zmiany jej warunków w tym trybie (wyrok SN z 7 czerwca 1994 r., I PRN 29/94).

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron może dotyczyć także kobiet w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, ponieważ przepis art. 177 § 1 k.p. tego nie zakazuje.


Nie można swobodnie odwołać

Zawarcie porozumienia przewidującego rozwiązanie umowy o pracę jest wiążące dla obu stron. Dlatego też strony nie mogą swobodnie zmienić zdania i wycofać się z zawartego już porozumienia. W szczególności pracownik, który podpisał porozumienie, nie ma możliwości dowolnego odwołania swojego oświadczenia. Oświadczenie woli, które zostało złożone pracodawcy, może być skutecznie odwołane tylko, gdy doszło do pracodawcy jednocześnie ze złożonym oświadczeniem lub wcześniej (art. 61 k.c.). A zatem późniejsza zmiana stanowiska przez pracownika nie jest wiążąca dla pracodawcy. Pracownik mógłby wtedy jedynie próbować uchylić się od skutków swojego oświadczenia przez powołanie się na wady swojego oświadczenia woli. W takim przypadku skuteczność takiego odwołania należy oceniać na podstawie przepisów art. 82–88 k.c.

Wady oświadczenia woli

Wady oświadczenia woli, które mogłyby powodować nieważność oświadczenia pracownika o zawarciu porozumienia o rozwiązaniu umowy, to przede wszystkim brak możliwości świadomego i swobodnego podjęcia takiej decyzji, a także błąd, podstęp lub groźba. Dają one możliwość uchylenia się od skutków takiego oświadczenia.

Jak uniknąć błędów przy określeniu przyczyny zwolnienia z pracy >>

Jeżeli chodzi o często podnoszony przez pracowników brak świadomości, to należy przypomnieć, że nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych (art. 82 k.c.).

WAŻNE!

Każdego zwykłego zdenerwowania lub stresu pracownika nie można utożsamiać ze stanem wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.

Przykład

Spółka X z powodu braku zamówień postanowiła zwolnić część pracowników. Prezes Spółki pisemnie zaproponował Adamowi Z., że od 15 maja 2011 r. ulegnie rozwiązaniu jego umowa o pracę za porozumieniem stron. Adam Z. zgodził się na tę propozycję, składając swój podpis pod treścią porozumienia. Po kilku dniach jednak zmienił zdanie i w piśmie skierowanym do zarządu Spółki wskazał, że cofa swoje oświadczenie. Spółka X nie wyraziła na to zgody. Wówczas Adam Z. wystąpił z pozwem do sądu, domagając się ustalenia istnienia stosunku pracy. Podnosił, że w chwili składania podpisu pod propozycją rozwiązania umowy był w tak silnym stresie, że nie wiedział, co podpisuje. Po zbadaniu Adama Z. przez psychiatrę okazało się, że jego zdenerwowanie w takiej sytuacji nie stanowiło braku możliwości świadomego i swobodnego podjęcia decyzji i wyrażenia woli.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 7 czerwca 1994 r. (I PRN 29/94, OSNP 1994/12/189),
  • wyrok SN z 11 stycznia 2001 r. (I PKN 844/00, OSNP 2002/18/432),
  • wyrok SN z 4 listopada 2004 r. (I PK 653/03, OSNP 2005/14/204).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

Dobrostan zaczyna się w pracy. Znaczenie integracji życia zawodowego i osobistego dla kondycji psychicznej pracowników

Coraz więcej firm przekonuje się, że dbałość o dobrostan pracowników nie jest tylko modnym hasłem, ale realnym czynnikiem wpływającym na zaangażowanie, zaufanie i wyniki biznesowe. Na znaczeniu zyskuje także integracja życia zawodowego i osobistego. Jak zatem stworzyć kulturę organizacyjną, w której pracownicy mają przestrzeń do dbania o swoje zdrowie psychiczne?

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne: Co się należy za I, II i III stopień niepełnosprawności?

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny. Osoby, które uzyskają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, będą mieć dostęp do najszerszej gamy form wsparcia oraz ulg.

Uprawnienia pracownika a staż pracy

Od stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego – zależne są uprawnie pracownicze. Obecnie do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie krzywdzi pracowników, którzy oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzili np. działalność gospodarczą czy świadczyli pracę jako zleceniobiorcy. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy ma zmienić zasady obliczania stażu pracy.

Urlop regeneracyjny dla każdego pracownika? Dla kogo i kiedy można skorzystać z tego wolnego?

Pewna grupa zawodowa ma możliwość korzystania z urlopu regeneracyjnego po spełnieniu odpowiednich warunków. Czy urlop regeneracyjny będzie dostępny dla każdego pracownika? Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego urlopu.

Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans? [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Najnowsze badanie niemieckiego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI) wzbudziło szeroką dyskusję na temat konsekwencji pracy zdalnej dla ścieżki kariery. Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans?

REKLAMA

270 dni na zasiłku chorobowym. W jakiej wysokości jest wypłacany?

Zasiłek chorobowy przysługuje za czas choroby ubezpieczonego, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim. Maksymalny okres wypłaty zasiłku wynosi 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. W jakiej wysokości wypłacany jest zasiłek chorobowy?

Webinar: Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców? + certyfikat gwarantowany

Praktyczny webinar „Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców?” poprowadzą partnerki w kancelarii GKR Legal: Renata Bugiel i Justyna Burska. Uczestnicy dowiedzą się, jak zaplanować i efektywnie przeprowadzić w firmie wdrożenie przepisów Dyrektywy o przejrzystości wynagrodzeń.

REKLAMA