REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki odbywania praktyk absolwenckich

Maria Umińska-Żak
Wykonywanie pracy na podstawie umowy o praktyki absolwenckie nie jest zatrudnieniem w ramach stosunku pracy. Jednak podmiot przyjmujący na praktyki jest zobowiązany wobec praktykanta (tak samo jak wobec pracownika) m.in. do zapewnienia odpowiednich warunków bhp podczas wykonywania pracy.

Przed wejściem w życie ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich odbywanie praktyk było realizowane na podstawie umowy-zlecenia bądź skierowania z uczelni lub z urzędu pracy, lub bez jakiejkolwiek umowy. Obecnie warunkiem odbywania praktyki absolwenckiej nie jest dalsza edukacja praktykanta. Mówimy tu bowiem o zatrudnianiu absolwenta, a zatem osoby, która na daną chwilę ukończyła szkołę (co najmniej gimnazjum).

Wzór umowy o praktyki absolwenckie >>

Na praktyki może przyjmować zarówno osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą, jak też osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

Praktykant, czyli kto?

Praktykantem w rozumieniu ustawy o praktykach absolwenckich może być osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum, a w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. A zatem praktykę absolwencką można rozpocząć nawet na dzień przed 30. urodzinami. Jeżeli praktykant w trakcie praktyki będzie obchodził 30. urodziny, praktyka nie zostaje przerwana i osoba ta może ją kontynuować do zakończenia umowy.

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby zostać praktykantem, nie trzeba mieć polskiego obywatelstwa. Ustawę stosuje się również do osób, które posiadają świadectwo ukończenia szkoły za granicą równorzędne świadectwu ukończenia polskiego gimnazjum.

Do omawianej praktyki nie mają zastosowania przepisy prawa pracy, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wskazane w ustawie o praktykach absolwenckich (zwanej dalej ustawą). Praktyki nie można odbywać przy pracy szczególnie niebezpiecznej. Ponadto podmiot przyjmujący na praktykę musi zapewnić praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, które są tożsame z warunkami bhp zapewnianymi pracownikom. Absolwent nie może pracować dłużej niż 8 godzin na dobę, ma prawo do przerwy w pracy oraz nie może odbywać praktyki w nocy. Ponadto do praktykanta stosuje się przepisy dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu. Oznacza to bezwzględny zakaz dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, rasę, wyznanie, niepełnosprawność, orientację seksualną czy pochodzenie etniczne.

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

WAŻNE!

Praktykant jest zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej, a zatem nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego. Oczywiście w umowie z praktykantem pracodawca może takie prawo przewidzieć.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zawarcie umowy i przebieg praktyki

Praktykant odbywa praktykę na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką. Umowa zawierana jest między praktykantem a przyjmującym na praktykę i nie ma charakteru umowy o pracę. Jest to stricte umowa cywilnoprawna.

W jaki sposób w umowie zlecenia określić właściwość sądu >>

W umowie należy określić:

 • rodzaj pracy wykonywanej przez praktykanta,
 • okres odbywania praktyk,
 • tygodniowy wymiar pracy,
 • wysokość świadczenia pieniężnego, jeśli w ogóle będzie przysługiwało praktykantowi za wykonaną pracę.

Okres praktyki u jednego przedsiębiorcy nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. Dozwolone jest ponowne przyjęcie absolwenta na praktykę, ale tylko pod warunkiem, że wcześniej okres jego praktyki nie przekroczył 3 miesięcy. Ograniczenie czasowe trwania praktyki – do maksymalnie 3 miesięcy – nie wyklucza możliwości odbycia kilku 3-miesięcznych praktyk za każdym razem u innego pracodawcy. Jeśli pracodawca przyjmujący na praktyki jest zadowolony z wyników pracy danego praktykanta, może go ponownie zatrudnić, ale już tylko na podstawie jednej z umów o pracę, tj. umowy na okres próbny, na czas określony lub na czas nieokreślony.


Wynagrodzenie i ubezpieczenie praktykanta

W umowie o praktykę absolwencką praktykant z przyjmującym na praktykę ustalają, czy praktyka będzie płatna czy nieodpłatna. W przypadku płatnej praktyki wysokość miesięcznego wynagrodzenia nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli w 2011 r. jest to kwota 2772 zł brutto miesięcznie (1386 zł brutto x 2 = 2772 zł).

Praktykant, który zarejestrował się w urzędzie pracy jako bezrobotny, nadal może pozostawać w tym rejestrze jako osoba bezrobotna, mimo zawarcia z pracodawcą umowy o praktyki absolwenckie. Aby nie stracić statusu bezrobotnego, praktykant musi przedstawić w urzędzie pracy umowę o praktykę. Jeśli praktyka jest nieodpłatna lub wynagrodzenie nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, to praktykant może nadal pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

Przedsiębiorca zatrudniający absolwentów może zaliczyć wynagrodzenie im wypłacone do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

O czym pracodawca musi informować pracowników >>

Odbywanie praktyk absolwenckich nie wiąże się z obciążeniami wynikającymi z przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Tym samym dla przedsiębiorcy zatrudnienie praktykanta będzie bardziej opłacalne niż zatrudnienie wolontariusza. Wolontariuszom przedsiębiorca musi opłacać składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, a praktykantom nie. Praktykant otrzyma prawo do tego świadczenia dopiero wtedy, gdy zarejestruje się w urzędzie pracy jako bezrobotny.

Istotne jest jednak to, że jeśli w razie wykonywania praktyki nastąpi nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, zdarzenie powodujące uraz albo śmierć praktykanta, będzie ono stanowiło wypadek uzasadniający przyznanie świadczeń z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.

WAŻNE!

Jeśli pracodawca zdecyduje się na płacenie praktykantowi wynagrodzenia, od jego wynagrodzenia należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Rozwiązanie umowy

W przypadku praktyki nieodpłatnej umowa o praktykę absolwencką może zostać rozwiązana na piśmie w każdym czasie. Natomiast w przypadku praktyki odpłatnej strony mogą ją rozwiązać z zachowaniem 7-dniowego terminu wypowiedzenia.

Po zakończeniu praktyki przyjmujący na praktykę ma obowiązek wystawienia (na wniosek praktykanta) zaświadczenia na piśmie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

  Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

  Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

  Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

  Branżowe centra umiejętności będą dokształcać młodocianych. Rząd przygotowuje nowe rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności (BCU) to nowa kategoria placówek systemu oświaty. Podstawą prawną ich tworzenia jest nowelizacja Prawa oświatowego. W celu wdrożenia BCU rząd przystąpił do prac nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Informacja na ten temat została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  REKLAMA

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  REKLAMA

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  REKLAMA