Kategorie

Zmiana miejsca pracy pracownika w wieku przedemerytalnym

Czajkowska-Matosiuk Katarzyna
Zatrudniamy pracownika podlegającego ochronie przedemerytalnej. Nasza firma zmienia siedzibę. Pracownik podlegający ochronie przed zwolnieniem nie zgodził się na zmianę miejsca pracy w drodze porozumienia stron. Wykonywanie pracy przez pracownika w dotychczasowym miejscu jest niemożliwe. Jak w takiej sytuacji możemy zmienić jego miejsce pracy?

Zmiana miejsca pracy jest niepotrzebna, gdy Państwa pracownik w umowie o pracę ma określone miejsce pracy jako siedzibę firmy lub pewien obszar, na którego terenie będzie mieściło się jego nowe miejsce pracy. Jeżeli natomiast zatrudniają Państwo co najmniej 20 pracowników, to miejsce pracy pracownika można zmienić za wypowiedzeniem zmieniającym. W przypadku gdy firma liczy mniej niż 20 pracowników, wręczenie wypowiedzenia zmieniającego z powodu zmiany siedziby pracodawcy będzie naruszało przepisy prawa pracy.

UZASADNIENIE

Reklama

Konieczność zmiany miejsca pracy zależy od tego, jak jest ono zapisane w umowie o pracę Państwa pracownika. Jeżeli pracownik ma określone, że jego miejscem pracy jest siedziba pracodawcy, bez doprecyzowania, gdzie się ona znajduje, to zmiana tej siedziby powoduje, że nie muszą Państwo zmieniać pracownikowi miejsca pracy. Musi on wykonywać pracę każdorazowo w danej siedzibie firmy. Tak samo będzie wówczas, gdy pracownik ma określone w umowie o pracę, że jego miejscem pracy jest pewien obszar, np. województwo mazowieckie, a jego nowe miejsce pracy mieści się na terenie tego obszaru.

W przypadku gdy w umowie o pracę jako miejsce pracy pracownik ma np. określony Poznań, a nowa siedziba firmy będzie się znajdować we Wrocławiu, to jeśli nie zgadza się on na zmianę miejsca pracy za porozumieniem stron, można mu zmienić to miejsce pracy za wypowiedzeniem zmieniającym.

Pracownikowi będącemu w wieku przedemerytalnym, tj. takiemu, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, nie można wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 Kodeksu pracy). Powszechny wiek emerytalny określa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dla kobiet wynosi on 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

Reklama

Zakaz wypowiadania umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym dotyczy również wypowiedzenia warunków takiej umowy (art. 42 w zw. z art. 39 Kodeksu pracy). Oznacza to zakaz stosowania wobec takiego pracownika tzw. wypowiedzenia zmieniającego, które umożliwia pracodawcy zmianę dotychczasowych warunków jego pracy i płacy.

Jeśli jednak pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, może wręczyć pracownikowi podlegającemu ochronie przedemerytalnej wypowiedzenie warunków pracy i płacy (art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników). Przyczyny niedotyczące pracownika to przede wszystkim te leżące po stronie pracodawcy. Dotyczą one m.in. niemożności dalszego zatrudniania pracownika na dotychczasowym stanowisku z powodu dokonywania zmian organizacyjnych. Taka sytuacja ma miejsce w Państwa przypadku. Jeżeli zatrudniają Państwo co najmniej 20 pracowników, mogą Państwo zmienić miejsce pracy pracownikowi w wieku przedemerytalnym za wypowiedzeniem zmieniającym. Jednak do końca okresu objętego ochroną przedemerytalną pracownikowi będzie przysługiwać prawo do zachowania dotychczasowego poziomu wynagrodzenia. Gdyby bowiem zmiana stanowiska pracy skutkowała obniżeniem dotychczasowego wynagrodzenia, pracownikowi będzie przysługiwał dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia (art. 5 ust. 6 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

WAŻNE!

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, może wręczyć pracownikowi w wieku przedemerytalnym wypowiedzenie zmieniające z przyczyn, które niedotyczą pracowników.


Jeżeli natomiast zatrudniają Państwo mniej niż 20 pracowników, wówczas nie można wręczyć wypowiedzenia zmieniającego pracownikowi w wieku przedemerytalnym z powodu zmiany miejsca pracy. Jeżeli nie jest możliwe jego zatrudnianie w dotychczasowym miejscu pracy, mogą go Państwo skierować do innej pracy bez zmiany umowy maksymalnie na okres 3 miesięcy, a w późniejszym okresie np. zwolnić z obowiązku świadczenia pracy lub udzielić urlopu wypoczynkowego. Udzielenie urlopu wypoczynkowego w terminie wyznaczonym przez pracodawcę będzie dopuszczalne tylko wtedy, gdy pracownik wyrazi na to zgodę, chyba że termin ten wynika z planu urlopów.

Natomiast powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę bez jego zgody i bez konieczności stosowania wypowiedzenia zmieniającego jest możliwe wyłącznie w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Nie może to jednak spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika i praca musi odpowiadać jego kwalifikacjom.

PRZYKŁAD

Stanowiska pracy pracownika X i pracownika Y wymagają posiadania takich samych kwalifikacji. Pracownik X ma 63 lata, a pracownik Y zachorował. Niewykonywanie pracy na stanowisku zajmowanym przez pracownika Y jest bardzo niekorzystne dla pracodawcy. Pracodawca może w tym przypadku przenieść pracownika X na stanowisko pracy pracownika Y na okres do 3 miesięcy. Musi przy tym zapewnić pracownikowi X wynagrodzenie nie niższe niż dotychczasowe.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach przepisy prawa pracy dopuszczają możliwość zmiany warunków zatrudnienia pracownika podlegającego ochronie przedemerytalnej. Dzieje się tak wówczas, gdy wypowiedzenie dotychczasowych warunków stało się konieczne ze względu na:

 • wprowadzenie nowych (mniej korzystnych) zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy (art. 43 pkt 1 Kodeksu pracy),
 • stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 43 pkt 2 Kodeksu pracy),
 • niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania (art. 43 pkt 2 Kodeksu pracy).

Jeżeli w takich przypadkach pracownik nie przyjmie zaproponowanych mu nowych warunków pracy lub płacy, jego umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

PRZYKŁAD

Pracownik ma 62 lata i pracuje na stanowisku kierowcy w firmie przewozowej. W trakcie okresowych badań lekarskich stwierdzono u niego pogorszenie wzroku w stopniu uniemożliwiającym prowadzenie pojazdów mechanicznych. Pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie zmieniające, proponując mu stanowisko portiera. Pracownik nie wyraził na to zgody. W takim przypadku umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

Podstawa prawna

 • art. 39, art. 42 § 1–2 i § 4, art. 43, art. 163 Kodeksu pracy,
 • art. 5 ust. 5–6 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.),
 • art. 24 ust. 1, art. 27, art. 29 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?