Praca na podstawie umowy zlecenia w trakcie urlopu wypoczynkowego
REKLAMA
Nie można zatrudnić pracownic podczas urlopu, gdyż stanowi to naruszenie ich prawa do odpoczynku. Będzie również uznane za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym.
Zatrudnianie pracowników przebywających na urlopie wypoczynkowym na podstawie umowy cywilnoprawnej, jeżeli przedmiotem tej umowy będzie wykonywanie tych samych obowiązków co określone w umowie o pracę, powoduje niewykorzystanie urlopu i konieczność jego udzielenia w innym terminie.
Przyjęło się w orzecznictwie, że świadczenie tej samej rodzajowo pracy co określona w umowie o pracę, poza normalnym czasem pracy pracowników na podstawie kolejnej umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło), jest kontynuowaniem stosunku pracy. Z tego powodu w zależności od sytuacji przysługują pracownikom określone świadczenia. Jeżeli np. praca na podstawie umowy cywilnoprawnej – umowy zlecenia – odbywała się po godzinach, wówczas przysługują świadczenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 17 sierpnia 2006 r., sygn. akt III APa 24/06, OSA 2007/7/12; uchwała SN z 12 kwietnia 1994 r., sygn. akt I PZP 13/94, OSNP 1994/3/39).
Zatrudnianie pracowników przebywających na urlopie na podstawie umów cywilnoprawnych nawet w zwykłych godzinach pracy także stanowi kontynuację stosunku pracy. W takiej sytuacji pracownicy nie wykorzystują swojego urlopu wypoczynkowego, a zatem nadal przysługuje im prawo do jego udzielenia. Jeżeli u danego pracodawcy obowiązuje plan urlopów, wówczas wykonywanie pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowi naruszenie obowiązującego planu. Świadczenie przez pracownika pracy podczas urlopu może mieć miejsce tylko z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy i tylko w przypadku, gdy nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy (art. 164 § 2 k.p.). Analogiczna sytuacja występuje, gdy pracodawca nie ustala planu urlopów, a udziela ich wyłącznie na wniosek pracowników. Urlopy podlegają wówczas przesunięciu i powinny być udzielone w innym terminie oraz w bieżącym roku kalendarzowym.
Podstawa prawna
- Art. 164 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 63, poz. 322.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat