| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Wliczanie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu urlopowego

Wliczanie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu urlopowego

Pracownik dostarczył zaświadczenie, z którego wynika, że pracował w gospodarstwie rolnym przez cztery lata. Obecnie przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ ma ośmioletni staż pracy. Pracownik domaga się przyznania sześciu dodatkowych dni urlopu. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić mu urlopu w wyższym wymiarze?

Tak. Pracownik ma ośmioletni staż pracy, po uwzględnieniu zatrudnienia w gospodarstwie rolnym jego staż pracy wyniesie 12 lat (8+4). W tej sytuacji wymiar jego urlopu wypoczynkowego wynosi 26 dni, ponieważ staż pracy tego pracownika jest dłuższy niż 10 lat.

Przepisy prawa pracy dopuszczają możliwość wliczania pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracowniczego. Wymagają one jednak od pracownika zachowania szczególnej procedury. Musi on uzyskać zaświadczenie potwierdzające okresy pracy w gospodarstwie (zazwyczaj świadczonej w sposób nieformalny) we właściwym według zamieszkania urzędzie gminy. Jeżeli urząd nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia, zawiadamia o tym pracownika na piśmie. Pracownik może wtedy udowodnić okresy pracy zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym położone jest gospodarstwo. Zaświadczenie jest następnie składane w dziale kadr pracodawcy. Po spełnieniu tych formalności pracodawca ma obowiązek wliczyć pracownikowi do stażu pracy:

  • okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka,
  • przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
  • przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w gospodarstwie w charakterze domownika.

Zasad tych nie stosuje się, jeżeli do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo pracy na określonych stanowiskach lub wykonywanej w szczególnych warunkach. Na przykład nie uwzględnia się okresu pracy w gospodarstwie rolnym przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia zależy bowiem tylko od stażu pracy w danej firmie.

Jeżeli pracownik dostarczy pracodawcy zaświadczenie o pracy w gospodarstwie rolnym, wówczas jego staż pracy zostaje powiększony o ten okres. W tej sytuacji zatrudniony jest uprawniony do przyznania mu wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego. Pod warunkiem jednak, że jego łączny staż pracy wyniesie co najmniej 10 lat.

Podstawa prawna

  • Art. 1541 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 63, poz. 322.
  • Art. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy – Dz.U. nr 54, poz. 310.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »