Wliczanie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu urlopowego
REKLAMA
Tak. Pracownik ma ośmioletni staż pracy, po uwzględnieniu zatrudnienia w gospodarstwie rolnym jego staż pracy wyniesie 12 lat (8+4). W tej sytuacji wymiar jego urlopu wypoczynkowego wynosi 26 dni, ponieważ staż pracy tego pracownika jest dłuższy niż 10 lat.
REKLAMA
Przepisy prawa pracy dopuszczają możliwość wliczania pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracowniczego. Wymagają one jednak od pracownika zachowania szczególnej procedury. Musi on uzyskać zaświadczenie potwierdzające okresy pracy w gospodarstwie (zazwyczaj świadczonej w sposób nieformalny) we właściwym według zamieszkania urzędzie gminy. Jeżeli urząd nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia, zawiadamia o tym pracownika na piśmie. Pracownik może wtedy udowodnić okresy pracy zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym położone jest gospodarstwo. Zaświadczenie jest następnie składane w dziale kadr pracodawcy. Po spełnieniu tych formalności pracodawca ma obowiązek wliczyć pracownikowi do stażu pracy:
- okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka,
- przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
- przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w gospodarstwie w charakterze domownika.
Zasad tych nie stosuje się, jeżeli do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo pracy na określonych stanowiskach lub wykonywanej w szczególnych warunkach. Na przykład nie uwzględnia się okresu pracy w gospodarstwie rolnym przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia zależy bowiem tylko od stażu pracy w danej firmie.
Jeżeli pracownik dostarczy pracodawcy zaświadczenie o pracy w gospodarstwie rolnym, wówczas jego staż pracy zostaje powiększony o ten okres. W tej sytuacji zatrudniony jest uprawniony do przyznania mu wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego. Pod warunkiem jednak, że jego łączny staż pracy wyniesie co najmniej 10 lat.
Podstawa prawna
- Art. 1541 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 63, poz. 322.
- Art. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy – Dz.U. nr 54, poz. 310.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat