reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wypowiedzenie umowy o pracę podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Wypowiedzenie umowy o pracę podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Jeden z pracowników od sześciu miesięcy przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Pracodawca likwiduje stanowisko pracy i z tego powodu ma zamiar wręczyć mu wypowiedzenie umowy o pracę. Czy takie postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Tak. Na podstawie przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych można wypowiedzieć umowę pracownikowi, który przebywa od sześciu miesięcy na świadczeniu rehabilitacyjnym. Jednak bardziej korzystne dla pracodawcy jest rozwiązanie z taką osobą umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia w trybie art. 53 kodeksu pracy (dalej: k.p.). Nie trzeba będzie wówczas wypłacać pracownikowi odprawy.

Można wypowiedzieć umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy pracownikowi korzystającemu od sześciu miesięcy ze świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Taką możliwość przewidują przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych (tzw. zwolnienie indywidualne z ustawy o zwolnieniach grupowych). Co do zasady pracownik nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Jego stosunek pracy nie podlega jednak ochronie, jeżeli upłynął już okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (art. 5 ust. 3 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych).

Pracownik pobiera świadczenie rehabilitacyjne od sześciu miesięcy, jego ochrona przed rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia skończyła się wraz z upływem trzech miesięcy jego pobierania. A zatem pracodawca może wypowiedzieć mu umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony, a na teranie zakładu pracy działa organizacja związkowa, wówczas pracodawca ma obowiązek konsultacji wypowiedzenia ze związkami (art. 38 k.p.). Jeżeli natomiast pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, tego rodzaju konsultacja nie jest potrzebna. Pracodawca powinien również pamiętać o konieczności wypłaty pracownikowi odprawy. Jej wysokość zależy od stażu pracy u danego pracodawcy i przysługuje w wysokości jednomiesięcznego, dwumiesięcznego i trzymiesięcznego wynagrodzenia. Pracodawca może jednak uniknąć wypłaty odprawy. W tym celu powinien zrezygnować z wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę (żeby nie stosować ustawy o zwolnieniach grupowych) i rozwiązać z nim umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia (art. 53 § 1 pkt 1b k.p.).

W innej sytuacji jest pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników. Nie dotyczą go przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych, a zatem nie będzie mógł wypowiedzieć pracownikowi umowy z powodu likwidacji stanowiska pracy. Oznacza to, że może on stosować jedynie przepisy kodeksu pracy dotyczące rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 53 § 1 pkt 1b k.p.). Może również rozwiązać z pracownikiem umowę na podstawie porozumienia stron.

Podstawa prawna

  • Art. 30 § 1 ust. 1, 38, 53 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 63, poz. 322.
  • Art. 5 ust. 3 i art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników – Dz.U. nr 90, poz. 844; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 654.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama