REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak utworzyć fundusz szkoleniowy dla pracowników

Magdalena Sybilska-Bonicka

REKLAMA

Aby ułatwić pracodawcom podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników, ustawodawca wprowadził w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy możliwość tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu szkoleniowego.

Pracodawca część posiadanych przez siebie środków może przeznaczyć na zakładowy fundusz szkoleniowy, zwany dalej funduszem (art. 67 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zwanej dalej ustawą). Środki gromadzone przez pracodawcę na takim funduszu powinny być przeznaczone na finansowanie lub współfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.

REKLAMA

Autopromocja

Kształcenie pracowników - obowiązki pracodawcy >>

Utworzenie zakładowego funduszu szkoleniowego

Przepisy dotyczące tworzenia, funkcjonowania i likwidacji zakładowego funduszu szkoleniowego są mało precyzyjne i tylko ogólnie nakreślają te kwestie.

Fundusz może być tworzony przez jednego albo większą liczbę pracodawców, wówczas tworzenie i korzystanie z tego funduszu odbywa się w drodze porozumienia. Pracodawca jest decydentem w tej kwestii, a zatem do utworzenia funduszu dochodzi na zasadzie dobrowolności, a nie obowiązku pracodawcy.

Wprowadzenie w zakładzie pracy funduszu następuje w:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • postanowieniach układu zbiorowego pracy,
  • regulaminie funduszu.

W przypadku utworzenia funduszu w drodze postanowień układu zbiorowego pracy sposób ich przyjęcia jest taki sam jak wszystkich innych uregulowań objętych układem zbiorowym. A zatem pracownicy mają możliwość udziału w pracach nad zasadami tworzenia i wykorzystywania funduszu, które zostaną wprowadzone do układu zbiorowego. Natomiast w przypadku trybu regulaminowego ustawodawca nie określił sposobu jego tworzenia. Należy jednak przyjąć, że jest dopuszczalna, a nawet wskazana, możliwość współpracy pracodawcy z załogą przy ustalaniu zasad funkcjonowania tego funduszu, np. w drodze konsultacji z reprezentantami załogi.

Kwalifikacje i uprawnienia pracownika >>

Regulamin funduszu

Ustawodawca wprost nie precyzuje, w jakiej formie i trybie powinien zostać przyjęty regulamin. Niemniej jednak przepisy ustawy przewidują możliwość żądania przez starostę wglądu do „dokumentu potwierdzającego istnienie funduszu szkoleniowego”. W związku z powyższym w przypadku pracodawcy, u którego nie ma układu zbiorowego, wskazane jest utworzenie takiego regulaminu i wprowadzenie go w życie. Szczególnie dotyczy to pracodawców korzystających z refundacji kosztów szkolenia pracowników przez starostwo.

Przepisy nie precyzują również, co powinno się znaleźć w treści takiego dokumentu.


Ze względów praktycznych regulamin powinien zawierać:

  • podstawę utworzenia funduszu,
  • źródła i wysokość wpłat na fundusz,
  • terminy dokonywania tych wpłat oraz konsekwencje ich niedotrzymania,
  • sposoby przechowywania i gromadzenia środków,
  • administratora funduszu,
  • przeznaczenie środków funduszu,
  • sposób wydatkowania środków,
  • możliwość ewentualnych roszczeń o zaległe wpłaty na fundusz,
  • procedurę wprowadzania zmian w regulaminie,
  • zasady dołączenia do funduszu nowych sygnatariuszy,
  • procedury postępowania z niewykorzystanymi środkami w przypadku likwidacji funduszu,
  • sposób likwidacji funduszu.

Środki funduszu szkoleniowego

Środki gromadzone w funduszu mogą pochodzić z wpłat pracodawców. Wysokość wpłat ustala się w regulaminie albo w układzie zbiorowym. Niemniej jednak nie mogą to być kwoty niższe niż 0,25% funduszu płac.

Ustawodawca nie wyklucza również innych wpływów na fundusz, np.

  • różnego rodzaju dotacji (np. samorządowych, unijnych),
  • darowizn osób fizycznych lub prawnych,
  • odsetek bankowych,
  • dobrowolnych wpłat pracowników.

Choć ustawodawca nie uregulował tego w ustawie, to w doktrynie przyjmuje się, że dysponentem środków zgromadzonych na funduszu jest pracodawca. W przypadku funduszu tworzonego przez grupę pracodawców w regulaminie należy wyznaczyć administratora funduszu. Przeważa też pogląd, że środki te powinny być zgromadzone na osobnym rachunku bankowym lub na specjalnie wydzielonym subkoncie.

Zwrot kosztów w razie zwolnienia pracownika >>

Wydatkowanie środków

Wydatkowanie środków następuje na podstawie postanowienia pracodawcy wydanego w uzgodnieniu z pracownikiem kierowanym na szkolenie. A zatem od lutego 2009 r. (czyli od zmiany brzmienia art. 68 ust. 2 ustawy) pracodawca nie ma już obowiązku tworzenia planu szkoleniowego. Obecne przepisy nie wykluczają tworzenia planów. Jednak niezależnie od istnienia planu szkoleń i tak należy wydać indywidualne postanowienie o skierowaniu na szkolenie przy wykorzystaniu środków z funduszu. Przepisy nie stawiają wymogu co do formy postanowienia, ale do celów dowodowych powinna być to forma pisemna.


Refundacja szkolenia

Ustawodawca przewidział możliwość refundacji przez starostę niektórych środków wydatkowanych w ramach funduszu szkoleniowego. Refundacje są finansowane ze środków Funduszu Pracy. Uzyskanie refundacji następuje na wniosek pracodawcy i odbywa się na podstawie umowy zawieranej między pracodawcą a starostą. Refundacją mogą być objęte koszty zarówno szkoleń ogólnych, jak i specjalistycznych.

Limity refundacji wynoszą:

  • 50% kosztów szkolenia, jednak nie więcej niż 100% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego – dla pracowników poniżej 45. roku życia i dla pracodawców,
  • 80% kosztów szkolenia, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia – dla pracowników w wieku 45 i więcej lat.

Na potrzeby rozliczeń przyjmujemy kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującą w dniu zawarcia umowy między pracodawcą i starostą.

Jak ustalić wynagrodzenie za urlop szkoleniowy >>

Aby uzyskać refundację, pracodawca składa do właściwego dla swojej siedziby urzędu pracy wniosek o zawarcie umowy o refundację kosztów szkolenia. Wniosek na kolejne półrocze należy złożyć odpowiednio w terminach do 30 czerwca i do 31 grudnia. Starosta w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku informuje pracodawcę o wyniku jego rozpatrzenia. W przypadku odmowy uzasadnia taką decyzję, a w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku zostaje zawarta stosowna umowa o refundację.

Obligatoryjne elementy umowy o refundację zostały określone w rozporządzeniu w sprawie refundacji kosztów szkoleń i należą do nich:

  • oznaczenie stron,
  • wysokość środków,
  • warunki jej wypowiedzenia,
  • zwrot środków pobranych ponad dopuszczalne granice lub przyznanych niezgodnie z przeznaczeniem,
  • sposoby kontroli wykonania umowy,
  • sposób rozliczenia,
  • dokumenty potwierdzające wydatkowanie środków.

Ponadto pracodawca – korzystający z refundacji – na żądanie starosty udostępnia dokumenty potwierdzające istnienie funduszu i te dokumentujące koszty szkolenia oraz imienne listy osób kierowanych na szkolenia.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
59 godzin nieprzerwanego tygodniowego odpoczynku zamiast 35 godzin. Czy taka zmiana wejdzie w KP?

W 2024 r. dużo pisało się o czterodniowym tygodniu pracy, teraz przyszedł czas pisać o tym z innej perspektywy. Chodzi o proponowaną zmianę w Kodeksie pracy, mianowicie o 59-godzinny tygodniowy odpoczynek pracowników, zamiast aktualnie obowiązującego 35-godzinnego. Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tym zakresie poznamy do 20 marca 2025 r.

Specjalny dodatek za pracę w nocy. Czym jest i komu przysługuje? [TABELA]

Specjalny dodatek za pracę w nocy. Czym jest i komu przysługuje? Ile wynosi dodatek za pracę w porze nocnej? Jak się go oblicza? Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w poszczególnych miesiącach 2025 r.? Czy może być jeszcze wyższy? [TABELA]

Zrównanie wieku emerytalnego w 2025? Mamy odpowiedź resortu pracy. Możliwe konfiguracje [60 lat dla kobiet i mężczyzn; 63 lata dla kobiet i mężczyzn; 65 lat dla kobiet mężczyzn; tak jak jest: 60 lat dla kobiet i 65 lat mężczyzn]

Od lat w społeczeństwie przewija się debata na temat wieku emerytalnego. Jedni chcą jego obniżenia, drudzy podwyższenia a jeszcze inni zrównania. Temat jest trudny, w tym politycznie. Mamy jednak odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej co do tego, czy trwają prace w tym zakresie i czy planowane są zmiany na 2025 r.

Wynagrodzenia nie będą tabu. Obowiązkowa informacja o zarobkach w ofertach pracy oraz jawność wynagrodzeń w firmie

Sejm zajmie się nowelizacją Kodeksu pracy. Jeśli ją uchwali, wówczas pracodawcy w ofertach pracy będą musieli podawać proponowane wynagrodzenie. Ponadto zacznie obowiązywać zasada, że wynagrodzenie, jak i jego poziom będą jawne podczas trwania stosunku pracy.

REKLAMA

W grudniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce. To już kolejny miesiąc!

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w grudniu 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. i była o 0,1 pkt proc. wyższa niż w miesiącu poprzednim. To już kolejny miesiąc wzrostu bezrobocia w Polsce.

Czy podwyżka płacy minimalnej pozbywa dobrobytu klasę średnią? [WYWIAD]

W styczniu 2025 r. wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę. Od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4666 zł brutto. Czy podwyżka płacy minimalnej pozbywa dobrobytu klasę średnią?

Seniorzy oblegają placówki ZUS. Złożyli już 53 tys. wniosków, mimo że świadczenie będzie wypłacane od lipca

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje już wnioski o rentę wdowią. Seniorzy oblegają placówki ZUS, mimo że wnioski można składać do końca lipca 2025 r. Złożono już prawie 53 tys. wniosków. Renta wdowia będzie wypłacana od lipca.

Pobieranie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pobiera comiesięczną zaliczkę na podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Czy zmieniły się zasady i forma ich pobierania?

REKLAMA

Nie wszyscy pracodawcy mogą zrezygnować z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Który pracodawca może nie tworzyć zfśś?

Rezygnacja z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wymaga przeprowadzenia odpowiedniego postępowania w zależności od wielkości zatrudnienia u danego pracodawcy. Liczy się także to, czy pracodawca objęty jest układem zbiorowym pracy.

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców w 2025 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w 2025 roku zwiększyły się składki na ubezpieczenia społeczne. Ile wynoszą?

REKLAMA