Zaległy urlop wypoczynkowy będzie można wykorzystać do 31 lipca - założenia ustawy
REKLAMA
Najważniejsze propozycje przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki to:
REKLAMA
- możliwość wykorzystywania zaległego urlopu wypoczynkowego do 31 lipca następnego roku, a nie do 31 marca;
- umożliwienie organizacjom pracodawców i związkom zawodowym występowania do ministra finansów o dokonanie ogólnych interpretacji podatkowych;
- zmniejszenie częstotliwości przekazywania przez płatnika informacji ZUS RMUA;
- skrócenie z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS.
Według resortu dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu umożliwi pracodawcy lepszą organizację pracy, a pracownikowi dogodne zorganizowanie wypoczynku wiosną lub latem.
Przedłużony termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego >>
Z kolei ogólne interpretacje podatkowe zwiększą stabilność prawną firm, związaną z rodzajem wykonywanej działalności gospodarczej, a istotne dla konkretnych branż kwestie będą rozstrzygane w sposób jednolity. Proponowane uprawnienie zwiększy pewność prawną firm związaną z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Propozycje zakładają również zmniejszenie częstotliwości przekazywania przez płatnika ubezpieczonemu informacji o zapłaconych składkach do ZUS i NFZ. Zamiast co miesiąc jak obecnie, będą przekazywane raz na rok lub na żądanie płatnika częściej. Comiesięczny, pisemny obowiązek informowania pracowników o odprowadzanych składkach jest uciążliwy szczególnie dla średnich i dużych firm. Chodzi zwłaszcza o znaczne koszty związane z przygotowaniem i drukiem formularzy ZUS RMUA.
Krótszy okres przedawnienia – z 10 do 5 lat – należności z tytułu składek do ZUS i KRUS zmniejszy uciążliwe obowiązki dla płatników, którzy przez 10 lat nie mają pewności co do wygaśnięcia zobowiązań wobec ZUS lub KRUS.
Resort chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać już od 1 stycznia 2012 r., z wyłączeniem zmian wymagających dłuższego vacatio legis.
Zwrot nienależnie opłaconych składek z ZUS - projekt nowelizacji ustawy >>
To kolejny pakiet rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Gospodarki i przyjętych przez rząd. Pierwszą, przygotowaną przez resort ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, prezydent podpisał w kwietniu br. Jej przepisy wejdą w życie od 1 lipca.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat