reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zaległy urlop wypoczynkowy będzie można wykorzystać do 31 lipca - założenia ustawy

Zaległy urlop wypoczynkowy będzie można wykorzystać do 31 lipca - założenia ustawy

Dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego oraz skrócenie okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS przewidują założenia ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych i ograniczaniu barier administracyjnych.

Najważniejsze propozycje przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki to:

  • możliwość wykorzystywania zaległego urlopu wypoczynkowego do 31 lipca następnego roku, a nie do 31 marca;
  • umożliwienie organizacjom pracodawców i związkom zawodowym występowania do ministra finansów o dokonanie ogólnych interpretacji podatkowych;
  • zmniejszenie częstotliwości przekazywania przez płatnika informacji ZUS RMUA;
  • skrócenie z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS.

Według resortu dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu umożliwi pracodawcy lepszą organizację pracy, a pracownikowi dogodne zorganizowanie wypoczynku wiosną lub latem.

Przedłużony termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego >>

Z kolei ogólne interpretacje podatkowe zwiększą stabilność prawną firm, związaną z rodzajem wykonywanej działalności gospodarczej, a istotne dla konkretnych branż kwestie będą rozstrzygane w sposób jednolity. Proponowane uprawnienie zwiększy pewność prawną firm związaną z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Propozycje zakładają również zmniejszenie częstotliwości przekazywania przez płatnika ubezpieczonemu informacji o zapłaconych składkach do ZUS i NFZ. Zamiast co miesiąc jak obecnie, będą przekazywane raz na rok lub na żądanie płatnika częściej. Comiesięczny, pisemny obowiązek informowania pracowników o odprowadzanych składkach jest uciążliwy szczególnie dla średnich i dużych firm. Chodzi zwłaszcza o znaczne koszty związane z przygotowaniem i drukiem formularzy ZUS RMUA.

Krótszy okres przedawnienia – z 10 do 5 lat – należności z tytułu składek do ZUS i KRUS zmniejszy uciążliwe obowiązki dla płatników, którzy przez 10 lat nie mają pewności co do wygaśnięcia zobowiązań wobec ZUS lub KRUS.

Resort chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać już od 1 stycznia 2012 r., z wyłączeniem zmian wymagających dłuższego vacatio legis.

Zwrot nienależnie opłaconych składek z ZUS - projekt nowelizacji ustawy >>

To kolejny pakiet rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Gospodarki i przyjętych przez rząd. Pierwszą, przygotowaną przez resort ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, prezydent podpisał w kwietniu br. Jej przepisy wejdą w życie od 1 lipca.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama