REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uprawnienia pracodawcy, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Miejsce wykonywania pracy

Przepis art. 29 § 1 pkt 2 k.p. wymienia miejsce wykonywania pracy jako jeden z istotnych elementów umowy o pracę, nie określa jednak sposobu jego ustalania ani też nie wymaga by strony uzgodniły jedno stałe miejsce jej wykonywania. Czy dopuszczalne jest w umowie o pracę określenie miejsca pracy jako „cały kraj”?

Umowa o pracę lub zlecenie z własną spółką osobową

Czy wspólnik spółki osobowej może świadczyć pracę lub usługi na rzecz własnej spółki na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia?

Obowiązkowe potwierdzenie na piśmie umowy przed rozpoczęciem pracy?

Potwierdzenie na piśmie ustaleń stron umowy, jej rodzaju oraz warunków przed rozpoczęciem pracy będzie obowiązkowe. Posłowie przyjęli nowelizację w tym zakresie.

Uprawnienia pracownika związane z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie. O tym, któro z uprawnień przyznać pracownikowi decyduje sąd pracy.

REKLAMA

Czytnik linii papilarnych - kontrola czasu pracy przez pracodawcę

Zdarza się, że pracodawcy montują w zakładach pracy urządzenia będące czytnikami linii papilarnych. Mają one na celu kontrolę czasu pracy pracowników przez pracodawcę. Czy przetwarzanie danych biometrycznych przez pracodawcę jest zgodne z prawem?

Praca w warunkach pracy tymczasowej a zatrudnienie pracownika na umowie-zleceniu

Kiedy w warunkach pracy tymczasowej można kwestionować zatrudnienie pracownika na umowie-zleceniu?

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę

Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić jednostronnie przez pracodawcę albo na podstawie porozumienia stron. Jeżeli skrócenia dokonuje samodzielnie pracodawca – powodem wypowiedzenia muszą być przyczyny niedotyczące pracownika. Ponadto możliwość jednostronnego skrócenia wypowiedzenia odnosi się tylko do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę?

Umowa o pracę może być rozwiązana za wypowiedzeniem przez każdą ze stron. Okresy wypowiedzenia są uzależnione od rodzaju umowy, a w przypadku umów na czas nieokreślony od stażu pracy. Najkrótszy okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze, a najdłuższy 3 miesiące.

REKLAMA

Dopuszczalność kilkakrotnego zawarcia umowy o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny jest szczególnym rodzajem terminowej umowy o pracę, której popularność wzrasta w związku z ciągłym wzrostem wymagań dotyczących pracy zarówno po stronie pracodawców jak i pracowników. Umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać zawarcie każdej umowy o pracę innego rodzaju, nie jest jednak przyrzeczeniem nawiązania przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy na innej podstawie w przyszłości.

Czy można zawrzeć przedwstępną umowę o pracę?

Kodeks pracy nie przewiduje możliwości zawierania przez pracodawców z przyszłymi pracownikami tzw. umów przedwstępnych, w których strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy o pracę. Jednak ich dopuszczalność poprzez odpowiednie zastosowanie przepisów kodeksu cywilnego nie jest kwestionowana.

Zleceniobiorca równolegle na etacie - jakie ubezpieczenia

Zleceniobiorca może być równolegle zatrudniony na etacie. Zawieranie umów zlecenia z osobami, które są zatrudnione w innej firmie, może być bardzo korzystne dla zleceniodawcy. Do jakich ubezpieczeń płatnik musi zgłosić zleceniobiorcę zatrudnionego równolegle na etat?

Obowiązki a polecenia służbowe

Obowiązkiem pracownika jest m.in. sumienne i staranne wykonywanie pracy oraz stosowanie się do poleceń służbowych. Polecenia służbowe nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę i muszą dotyczyć pracy. Czy polecenia przełożonych mogą tworzyć nowe obowiązki pracownika?

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę - jak sformułować przyczynę wypowiedzenia

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę jest konieczne w przypadku rozwiązywania umowy o pracę na czas nieoznaczony. Pracodawca ma obowiązek wskazać na piśmie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Jak sformułować przyczynę wypowiedzenia?

Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza

Zdarza się, że ta sama osoba jest zatrudniona w różnych formach (np. umowa o pracę, zlecenie) u dwóch lub więcej podmiotów, a być może prowadzi też działalność gospodarczą. Taka sytuacja to tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń. W takim przypadku należy ustalić przede wszystkim, z jakiego tytułu składki będą dobrowolne, a z jakiego obowiązkowe.

Umowa na zastępstwo

Umowa na zastępstwo jest szczególnym rodzajem umowy o pracę na czas określony. Pracodawca zatrudnia na jej podstawie pracownika, który zastępuje innego pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Co ważne może być poprzedzona umową na okres próbny, a okres jej wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.

Zwolnienie pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim

Zwolnienie pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim jest możliwe. Co do zasady pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim jest jednak chroniony przed zwolnieniem. Pracodawca może jednak zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu jeśli dopuści się on ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Granice ochrony kończą się również w przypadku długotrwałej nieobecności pracownika w pracy bez jego winy.

Czy można odmówić udzielenia zaległego urlopu?

Prawie przez cały 2012 r. pracownik chorował. Nie miał więc możliwości zgłosić terminu swojego urlopu do planu na ten rok ani tym bardziej go wykorzystać. Złożył wniosek o udzielenie zaległego urlopu w lutym. Pracodawca jednak odmówił. Ponadto zagroził, że jeżeli pracownik nie przyjdzie do pracy, zostanie dyscyplinarnie zwolniony. Czy można odmówić udzielenia zaległego urlopu? Czy rzeczywiście można zwolnić pracownika za niestawienie się do pracy?

Jak wyliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia

Nieprawidłowe skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę powoduje powstanie obowiązku wypłacenia odszkodowania. Jak oblicza się wysokość odszkodowania z tego tytułu? Czy należy stosować współczynnik ekwiwalentowy jak za urlop wypoczynkowy?

Wcześniejsza emerytura pracownika pozostającego w stosunku pracy

Wcześniejsza emerytura przysługuje po ukończeniu 60 lat pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach po spełnieniu określonych warunków. Czy pracownik pozostający w stosunku pracy może mieć przyznaną i wypłacaną przez ZUS emeryturę?

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o prace za wypowiedzeniem, jest jednym ze sposobów zakończenia stosunku pracy. Dochodzi do niego poprzez oświadczenie jednej ze stron stosunku pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika – wzór

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów zakończenia stosunku pracy. Może go dokonać zarówno pracownik, jak i pracodawca. Pracownik jest stroną stosunku pracy szczególnie chronioną przez kodeks pracy, wobec czego wymagania wobec niego, względem warunków sporządzenia wypowiedzenia, nie są tak liczne, jak te stawiane pracodawcy.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę – wzór

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę jest możliwe tylko w przypadkach ściśle określonych w kodeksie pracy. Rozwiązaniu bez wypowiedzenia ulec może każda umowa o pracę.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę

Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia przez pracodawcę jest możliwe w ściśle określonych przez prawo przypadkach. Kodeks pracy wprowadza podział przesłanek uzasadniających wspomniany tryb rozwiązania umowy o pracę. Tym samym można wskazać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę z winy pracownika oraz bez winy pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę – wzór

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze wskazanych w kodeksie pracy sposobów zakończenia stosunku pracy. Może do niego dojść poprzez złożenie oświadczenia woli zarówno przez pracodawcę jak i pracownika, jednak to na pracodawcę przepisy prawa pracy nakładają specjalne obowiązki w związku z formą rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest umową pomiędzy stronami stosunku pracy, stanowiącą jeden ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Zawarcie tejże umowy polega na złożeniu zgodnych oświadczeń woli pracownika i pracodawcy, zmierzających do wywołania określonych w niej skutków w postaci zakończenia stosunku pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – wzór

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest umową pomiędzy stronami stosunku pracy, stanowiącą jeden ze sposobów rozwiązania umowy o pracę, w której pracodawca i pracownik składają zgodne oświadczenie woli co do chęci zakończenia łączącego ich stosunku pracy.

Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia za pracę

Odsetki od wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi, którego wynagrodzenie za pracę zostało wypłacone z opóźnieniem. Jeżeli żaden akt wewnątrzzakładowy nie przewiduje korzystniejszych postanowień w zakresie wysokości odsetek przysługujących pracownikowi od pracodawcy za nieterminowe przekazanie wynagrodzenia, zatrudniony ma prawo do odsetek ustawowych.

Odpowiedzialność pracownicza za szkody w mieniu powierzonym

Odpowiedzialność jaką ponosi pracownik za szkodę powstałą w mieniu powierzonym mu przez pracodawcę reguluje kodeks pracy. Jest ona uzależniona od wystąpienia po stronie pracownika winy w działaniu powodującym szkodę.

Zakaz konkurencji w stosunku pracy

Zakaz konkurencji w stosunku pracy wynika z dbałości o dobro zakładu pracy. Zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi, który z funkcjonowania zakładu pracy czerpie środki swojego utrzymania, powinno zależeć na pozycji zakładu pracy na rynku.

Rozwiązanie umowy o pracę z chorym pracownikiem

Kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę z chorym pracownikiem? Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby jest chroniony przed zwolnieniem. Długość okresu ochronnego jest jednak ściśle określona i po jego upływie pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę, nawet jeżeli jest on nadal niezdolny do pracy.

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, to tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Ten przewidziany kodeksem pracy tryb znaleźć może zastosowanie do rozwiązania przez pracodawcę każdego typu umowy o pracę, także umów na czas określony, na zastępstwo, czy na okres próbny, z każdym pracownikiem, nawet szczególnie chronionym przez przepisy prawa pracy.

Porozumienie i wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy pracownika

Porozumienie i wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy pracownika wynikają z potrzeby obniżenia kosztów funkcjonowania organizacji non profit. Pociąga to za sobą konieczność dokonania zmian organizacyjnych. Łączenie etatów, zwiększanie zakresu obowiązków, zmiana wysokości wynagrodzenia, zmiany dotyczące miejsca świadczenia pracy czy inny system czasu pracy – to tylko część zabiegów, z jakich w takich przypadkach korzystają pracodawcy.

Wysokość wynagrodzenia - zmiana wynagrodzenia w trakcie miesiąca

Wysokość wynagrodzenia za wykonywaną pracę może ulec zmianie w trakcie miesiąca. Jak wówczas należy ustalić wysokość wynagrodzenia za dany miesiąc pracy?

Przejęcie od spółki części zakładu pracy – czy skutkuje przejęciem członka zarządu?

Przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę powoduje, iż staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Członek zarządu pracujący w przejętej części zakładu nie zostaje automatycznie przejęty przez nowego pracodawcę.

Kiedy firma otrzyma refundację za zatrudnienie młodocianego?

Pracodawca, który zamierza zatrudnić młodocianych pracowników może wystąpić z wnioskiem o refundację wypłacanych wynagrodzeń. Młodociany, który nie posiada kwalifikacji zawodowych może zostać zatrudniony w celu przygotowania zawodowego. Wielkość refundacji nie może przekroczyć 60 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.

Zwiększanie pracownikom zakresu obowiązków a zmiana umowy o pracę

Jeżeli w zakresie obowiązków pracownika ma nastąpić istotna zmiana, wiążąca się np. ze zmianą zakresu odpowiedzialności, to wówczas konieczne jest wręczenie wypowiedzenia zmieniającego lub zawarcie pisemnego porozumienia z pracownikiem, w którym wyraża on zgodę na dokonanie zmiany.

Czy pracodawca może samodzielnie zmienić treść protokołu powypadkowego

Protokół powypadkowy zawiera ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Sporządzenie protokołu ciąży na pracodawcy. Czy jest on uprawniony do samodzielnej zmiany treści protokołu powypadkowego?

Wprowadzenie pracodawcy w błąd

Umieszczając nieprawdziwe dane w CV lub podając niezgodne z rzeczywistością informacje podczas rozmowy kwalifikacyjnej, można już po nawiązaniu stosunku pracy zostać zwolnionym.

Ocena trzeźwości pracownika

Pracodawca ma prawo odsunąć pracownika od pełnionych obowiązków, jeśli ma uzasadnione podejrzenie stanu nietrzeźwości zatrudnionego. Pracownik, niezgadzający się z decyzją pracodawcy, może poprosić o zbadanie jego stanu trzeźwości, np. alkomatem znajdującym się w zakładzie pracy.

W jaki sposób zmienić warunki pracy pracownikowi w wieku przedemerytalnym

Jesteśmy firmą produkcyjną zatrudniającą 45 pracowników. Kilka miesięcy temu zakupiliśmy nową skomputeryzowaną linię technologiczną. Wszyscy pracownicy odbyli przeszkolenie w zakresie obsługi urządzeń wchodzących w jej skład. Jednak mimo przeszkolenia i kilkumiesięcznego doświadczenia w obsłudze linii jeden z pracowników nadal ma kłopoty z jej obsługą, co kilkakrotnie już doprowadziło do zatrzymania całej linii produkcyjnej. Chcielibyśmy przenieść tego pracownika do innej pracy, jednak ze względu na to, że pracownik ten korzysta z ochrony przedemerytalnej, mamy wątpliwości co do prawnych możliwości takiej zmiany stanowiska, zwłaszcza że nowe stanowisko pracy wiązałoby się z obniżeniem wynagrodzenia pracownika. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Na co przeznaczyć środki z zfśs

Bardzo często pracodawcy utożsamiają działalność socjalną tylko z przyznawaniem pomocy dla pracowników. Natomiast definicja działalności socjalnej obejmuje wiele form aktywności, w tym organizowanie imprez integracyjnych.

Jak liczyć limit umów na czas określony

Ze względu na obowiązywanie w okresie od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. ustawy antykryzysowej ustalenie, czy można z pracownikiem podpisać umowę na czas określony czy już trzeba zawrzeć umowę na czas nieokreślony, jest skomplikowane. Od 1 stycznia 2012 r. ponownie obowiązuje zasada, że z tym samym pracownikiem można zawrzeć maksymalnie dwie umowy na czas określony, jeżeli przerwa między nimi nie przekracza 1 miesiąca (art. 251 § 1 Kodeksu pracy). Trzecia z kolei umowa powinna zostać zawarta na czas nieokreślony. Za miesiąc przerwy uważa się w tym przypadku 30 dni. Termin miesięczny liczmy bowiem w tej sytuacji zgodnie z art. 114 Kodeksu cywilnego.

Skutki wypowiedzenia lub rozwiązania układu pracy

W związku z trudnościami ekonomicznymi na rynku pracy można zaobserwować tendencję firm do rozwiązywania układów zbiorowych pracy. Pracodawca, podejmując taką próbę, powinien liczyć się ze skutkami, jakie się z tym wiążą.

Kiedy umowa cywilnoprawna może być uznana za umowę o pracę

W ostatnim czasie szczególnie widoczna jest tendencja do zatrudniania pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych. Jeżeli nieprawidłowo zastępują one umowy o pracę, mogą być zakwestionowane przed sądem pracy. Ustalenie, czy w danym przypadku jest to umowa o pracę czy umowa cywilna, stwarza nadal wiele problemów. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Liczenie limitu umów na czas określony

Obecnie można zawrzeć z tym samym pracownikiem dwie następujące po sobie umowy na czas określony, a trzecia z kolei powinna zostać zawarta już na czas nieokreślony. Inne regulacje w tym zakresie obowiązywały od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r., kiedy do przedsiębiorców miała zastosowanie ustawa antykryzysowa. W czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej można było podpisać z pracownikiem dowolną liczbę umów na czas określony, które łącznie nie mogły trwać dłużej niż 24 miesiące.

Z jakich środków można dofinansować zimowisko dla dzieci pracowników

Po raz pierwszy tworzymy zfśs. Wiemy, że niektórzy pracownicy będą się ubiegać o dofinansowanie do zimowisk dla dzieci. Jak przyznawać taką pomoc z funduszu?

Jeszcze jest czas na rezygnację z zfśs

Stanowisko co do skutków przekroczenia terminu, w jakim pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników o rezygnacji z tworzenia ZFŚS i wypłacania świadczenia urlopowego, nie jest jednolite. Państwowa Inspekcja Pracy prezentuje pogląd, zgodnie z którym pracodawca, który nie dotrzyma tego terminu, ma obowiązek przez cały rok wypłacać świadczenia urlopowe lub naliczać fundusz socjalny.

Różnice pomiędzy umową na czas określony a nieokreślony

Umowa o pracę na czas określony w porównaniu do umowy o pracę na czas nieokreślony charakteryzuje się istotnymi różnicami. Jakie to ma skutki dla pracownika? Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy umową na czas określony a umową na czas nieokreślony.

Jak uniknąć błędów zawierając umowę zlecenia

Umowa zlecenia jest umową starannego działania, co oznacza, że przez jej zawarcie zleceniobiorca nie zobowiązuje się do osiągnięcia określonego w umowie rezultatu, ale do dołożenia należytej staranności w wykonywaniu czynności uzgodnionych w treści umowy. Wynik pracy nie jest zatem w tym przypadku wyznacznikiem prawidłowości wykonania zobowiązania przez tę osobę.

Czy dopuszczalne jest planowanie pracy w godzinach ponadwymiarowych

Zatrudniliśmy kilku pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/2 etatu) w podstawowym systemie czasu pracy. Z reguły pracownicy ci świadczą pracę po 4 godziny dziennie od poniedziałku do piątku. W związku ze zmianami organizacyjnymi (otwieramy nowy oddział firmy) konieczne będzie zatrudnianie tych pracowników przez najbliższe miesiące w wymiarze 7 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Nie chcemy zmieniać pracownikom wymiaru etatów, gdyż jest to niezasadne ze względu na nasze krótkoterminowe potrzeby. Czy możemy zaplanować im w harmonogramach czasu pracy pracę w godzinach przekraczających wymiar czasu pracy określony w umowie o pracę?

REKLAMA