| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Umowa na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące. Istnieje możliwość rozwiązania umowy przed upływem tego terminu. Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Zobacz zmiany: Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny 2016?

Umowa na okres próbny

Umowa na okres próbny to rodzaj umowy o pracę na czas określony. Może poprzedzać umowy terminowe i bezterminowe. Ma na celu sprawdzenie przydatności kandydata do pracy na danym stanowisku oraz zapoznanie się z nowym miejscem pracy przez pracownika. Jedna i druga strona umowy ma wówczas czas na zastanowienie się, czy na pewno chciałaby związać się w ramach stosunku pracy z tą drugą stroną na dłuższy okres czasu. Ten rodzaj umowy jest bardzo często stosowany przez pracodawców w praktyce. Zwykle stałe zatrudnienie poprzedzane jest umową na okres próbny. Należy podkreślić, że pracodawca nie ma obowiązku zawarcia długotrwałej umowy o pracę z pracownikiem zatrudnionym wcześniej na podstawie umowy na okres próbny. Upływ okresu próby może oznaczać definitywne rozwiązanie stosunku pracy.

Co do zasady umowa rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki została zawarta. Poza tym umowa na okres próbny, jako umowa o pracę, może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia oraz za porozumieniem stron.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Wypowiedzenie umowy na okres próbny

Nawet jeśli w umowie na okres próbny nie ma informacji o okresie wypowiedzenia, stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Pracownik może powołać się na art. 34 Kodeksu pracy. Zawsze można więc wypowiedzieć tego rodzaju umowę przez każdą ze stron, a długość okresu wypowiedzenia zależy od długości umowy. Zgodnie z art. 34 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  1. 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  2. 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  3. 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Umowa na okres próbny została zawarta na 22 dni. Ile będzie wynosił okres wypowiedzenia? Jeżeli okres próbny przekracza 2 tygodnie, chociażby o jeden dzień, okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień.
Warto podkreślić, że w sytuacji zastosowania krótszego okresu wypowiedzenia niż przewiduje Kodeks pracy, umowa rozwiąże się zgodnie z przepisami ustawowymi, czyli we właściwym terminie. Pracownik będzie miał prawo do wynagrodzenia za dłuższy okres.

Upływ okresu wypowiedzenia

W praktyce temat wypowiadania umów na okres próbny może przysporzyć nieco trudności. Warto poznać zasady liczenia długości okresu wypowiedzenia. Duże znaczenia ma bowiem termin jego upływu, szczególnie, jeśli pracownik przewiduje bezpośrednio po rozwiązaniu umowy podpisanie kolejnej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK