Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz zmiany: Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny 2016?
REKLAMA
Umowa na okres próbny
Umowa na okres próbny to rodzaj umowy o pracę na czas określony. Może poprzedzać umowy terminowe i bezterminowe. Ma na celu sprawdzenie przydatności kandydata do pracy na danym stanowisku oraz zapoznanie się z nowym miejscem pracy przez pracownika. Jedna i druga strona umowy ma wówczas czas na zastanowienie się, czy na pewno chciałaby związać się w ramach stosunku pracy z tą drugą stroną na dłuższy okres czasu. Ten rodzaj umowy jest bardzo często stosowany przez pracodawców w praktyce. Zwykle stałe zatrudnienie poprzedzane jest umową na okres próbny. Należy podkreślić, że pracodawca nie ma obowiązku zawarcia długotrwałej umowy o pracę z pracownikiem zatrudnionym wcześniej na podstawie umowy na okres próbny. Upływ okresu próby może oznaczać definitywne rozwiązanie stosunku pracy.
Co do zasady umowa rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki została zawarta. Poza tym umowa na okres próbny, jako umowa o pracę, może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia oraz za porozumieniem stron.
Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
Wypowiedzenie umowy na okres próbny
Nawet jeśli w umowie na okres próbny nie ma informacji o okresie wypowiedzenia, stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Pracownik może powołać się na art. 34 Kodeksu pracy. Zawsze można więc wypowiedzieć tego rodzaju umowę przez każdą ze stron, a długość okresu wypowiedzenia zależy od długości umowy. Zgodnie z art. 34 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Umowa na okres próbny została zawarta na 22 dni. Ile będzie wynosił okres wypowiedzenia? Jeżeli okres próbny przekracza 2 tygodnie, chociażby o jeden dzień, okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień.
Warto podkreślić, że w sytuacji zastosowania krótszego okresu wypowiedzenia niż przewiduje Kodeks pracy, umowa rozwiąże się zgodnie z przepisami ustawowymi, czyli we właściwym terminie. Pracownik będzie miał prawo do wynagrodzenia za dłuższy okres.
Upływ okresu wypowiedzenia
W praktyce temat wypowiadania umów na okres próbny może przysporzyć nieco trudności. Warto poznać zasady liczenia długości okresu wypowiedzenia. Duże znaczenia ma bowiem termin jego upływu, szczególnie, jeśli pracownik przewiduje bezpośrednio po rozwiązaniu umowy podpisanie kolejnej.
3-dniowy okres wypowiedzenia mija z upływem trzeciego dnia roboczego, z tym że nie liczy się dnia złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. Tygodniowy oraz dwutygodniowy okres wypowiedzenia kończy się zawsze w sobotę.
Polecamy także: Skuteczne doręczenie wypowiedzenia
Forma wypowiedzenia umowy
REKLAMA
Wypowiedzenie umowy na okres próbny powinno nastąpić w formie pisemnej (dotyczy to także rozwiązania umowy za porozumieniem oraz bez wypowiedzenia) z zachowaniem stosownego okresu wypowiedzenia. Nie ma konieczności uzasadniania decyzji o wypowiedzeniu umowy oraz konsultacji jej ze związkami zawodowymi.
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy uznaje się za złożone drugiej stronie w chwili, gdy mogła ona zapoznać się z jego treścią. To czynność jednostronna, dlatego do jej ważności nie jest wymagana zgoda drugiej strony. Jednak cofnięcie wypowiedzenia wymaga zgody drugiej strony, chyba że doszło do adresata jednocześnie z oświadczeniem o wypowiedzeniu kontraktu o pracę albo wcześniej.
Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Znalazł w tym czasie inną pracę i chciałby rozwiązać łączący go stosunek pracy. W umowie nie ma informacji o możliwościach jej wcześniejszego rozwiązania. Jak wypowiedzieć umowę przed jej zakończeniem? Pracownikowi przysługuje 2-tygodnowy okres wypowiedzenia. Należy w tym celu złożyć na piśmie do pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat