Kategorie

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Emilia Panufnik
Wypowiedzenie umowy na okres próbny. /Fot. Fotolia
Wypowiedzenie umowy na okres próbny. /Fot. Fotolia
Umowa na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące. Istnieje możliwość rozwiązania umowy przed upływem tego terminu. Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Zobacz zmiany: Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny 2016?

Umowa na okres próbny

Umowa na okres próbny to rodzaj umowy o pracę na czas określony. Może poprzedzać umowy terminowe i bezterminowe. Ma na celu sprawdzenie przydatności kandydata do pracy na danym stanowisku oraz zapoznanie się z nowym miejscem pracy przez pracownika. Jedna i druga strona umowy ma wówczas czas na zastanowienie się, czy na pewno chciałaby związać się w ramach stosunku pracy z tą drugą stroną na dłuższy okres czasu. Ten rodzaj umowy jest bardzo często stosowany przez pracodawców w praktyce. Zwykle stałe zatrudnienie poprzedzane jest umową na okres próbny. Należy podkreślić, że pracodawca nie ma obowiązku zawarcia długotrwałej umowy o pracę z pracownikiem zatrudnionym wcześniej na podstawie umowy na okres próbny. Upływ okresu próby może oznaczać definitywne rozwiązanie stosunku pracy.

Co do zasady umowa rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki została zawarta. Poza tym umowa na okres próbny, jako umowa o pracę, może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia oraz za porozumieniem stron.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Wypowiedzenie umowy na okres próbny

Nawet jeśli w umowie na okres próbny nie ma informacji o okresie wypowiedzenia, stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Pracownik może powołać się na art. 34 Kodeksu pracy. Zawsze można więc wypowiedzieć tego rodzaju umowę przez każdą ze stron, a długość okresu wypowiedzenia zależy od długości umowy. Zgodnie z art. 34 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

 1. 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
 2. 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
 3. 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Umowa na okres próbny została zawarta na 22 dni. Ile będzie wynosił okres wypowiedzenia? Jeżeli okres próbny przekracza 2 tygodnie, chociażby o jeden dzień, okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień.
Warto podkreślić, że w sytuacji zastosowania krótszego okresu wypowiedzenia niż przewiduje Kodeks pracy, umowa rozwiąże się zgodnie z przepisami ustawowymi, czyli we właściwym terminie. Pracownik będzie miał prawo do wynagrodzenia za dłuższy okres.

Upływ okresu wypowiedzenia

W praktyce temat wypowiadania umów na okres próbny może przysporzyć nieco trudności. Warto poznać zasady liczenia długości okresu wypowiedzenia. Duże znaczenia ma bowiem termin jego upływu, szczególnie, jeśli pracownik przewiduje bezpośrednio po rozwiązaniu umowy podpisanie kolejnej.

3-dniowy okres wypowiedzenia mija z upływem trzeciego dnia roboczego, z tym że nie liczy się dnia złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. Tygodniowy oraz dwutygodniowy okres wypowiedzenia kończy się zawsze w sobotę.

Polecamy także: Skuteczne doręczenie wypowiedzenia

Forma wypowiedzenia umowy

Wypowiedzenie umowy na okres próbny powinno nastąpić w formie pisemnej (dotyczy to także rozwiązania umowy za porozumieniem oraz bez wypowiedzenia) z zachowaniem stosownego okresu wypowiedzenia. Nie ma konieczności uzasadniania decyzji o wypowiedzeniu umowy oraz konsultacji jej ze związkami zawodowymi.

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy uznaje się za złożone drugiej stronie w chwili, gdy mogła ona zapoznać się z jego treścią. To czynność jednostronna, dlatego do jej ważności nie jest wymagana zgoda drugiej strony. Jednak cofnięcie wypowiedzenia wymaga zgody drugiej strony, chyba że doszło do adresata jednocześnie z oświadczeniem o wypowiedzeniu kontraktu o pracę albo wcześniej.

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Znalazł w tym czasie inną pracę i chciałby rozwiązać łączący go stosunek pracy. W umowie nie ma informacji o możliwościach jej wcześniejszego rozwiązania. Jak wypowiedzieć umowę przed jej zakończeniem? Pracownikowi przysługuje 2-tygodnowy okres wypowiedzenia. Należy w tym celu złożyć na piśmie do pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.