REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem

Agnieszka Fryc
Kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. /Fot. Fotolia
Kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę na okres próbny jest umową terminową, która to ma na celu zarówno sprawdzenie przez pracodawcę umiejętności potencjalnego pracownika, jak i sprawdzenie przez pracownika, czy dana oferta pracy odpowiada jego oczekiwaniom. Czy dopuszczalne jest kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem?

Przeczytaj o zmianach ->>> Umowa na okres próbny - zmiany od 22 lutego 2016 r.

Autopromocja

Kilka umów na okres próbny w 2016 roku - formalności

Zaznaczenia wymaga fakt, iż umowa o prace na okres próbny nie niesie za sobą obowiązku nawiązania przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy na innej podstawie. Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 września 2013 r. w sprawie o sygnaturze II PK 358/12, umowa na okres próbny ma sprawdzać przygotowanie pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju; jej bezpośrednim celem jest "wypróbowanie" pracownika przed nawiązaniem właściwego zatrudnienia, tzn. sprawdzenie jego przydatności na zajmowanym stanowisku i zapewnienie niekłopotliwego (automatycznego) rozwiązania umowy w razie niepomyślnego wyniku próby. Dlatego umowa na okres próbny, jeżeli strony decydują się na jej zawarcie, z reguły poprzedza umowę innego rodzaju, którą nawiązuje się w razie pomyślnego wyniku. Kodeks pracy zastrzega, iż umowa o pracę na okres próbny może być zawarta na okres nie przekraczający 3 miesięcy. Jak wskazują przepisy Kodeksu pracy umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać zawarcie każdej umowy o pracę, zarówno umowy na czas nieokreślony, jak i określony oraz na czas wykonania określonej pracy.

Zobacz także: Czy można zawrzeć przedwstępną umowę o pracę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, w przypadku, gdy przedmiotem umowy kolejnej po umowie o pracę na okres próbny ma być praca na innym stanowisku od zajmowanego podczas okres próbnego, możliwe jest zawarcie kolejnej umowy o pracę na okres próbny w celu sprawdzenia kwalifikacji potencjalnego przyszłego pracownika na kolejnym stanowisku. Aby zawarcie kolejnej umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem było zgodne z prawem, musi dojść do zasadniczej zmiany powierzonych mu obowiązków, w stosunku do pierwszej umowy na okres prób

Zobacz koniecznie: Dwa etaty u tego samego pracodawcy


Nie jest więc dopuszczalne zawarcie z tym samym pracownikiem kolejnej umowy o pracę na okres próbny jeśli zmianie ulegnie jedynie nazwa zajmowanego przez niego stanowiska, bez zasadniczej zmiany wykonywanych obowiązków. Takie działanie mogłoby zostać uznane za próbę obejścia prawa, a ta, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 26 sierpnia 1999 r. w sprawie o sygnaturze I PKN 215/99 powoduje nieważność postanowień określających rodzaj umowy. W wyniku zawarcia umowy o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, umowę taką uważa się za zawarta na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę. W konsekwencji, niedopuszczalne będzie również przedłużenie okresu próbnego na okres przekraczający 3 miesiące. Wówczas umowa taka również będzie uznana za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie umowy na czas określony.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe również w przypadku wystąpienia długiej przerwy w zatrudnieniu i tego samego pracodawcy. Wówczas możliwe jest bowiem, iż pracownik utracił umiejętności niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku. Utrata kwalifikacji jest możliwa również w konsekwencji dokonanych zmian po stronie pracodawcy w zakładzie pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA