Kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem
REKLAMA
REKLAMA
Przeczytaj o zmianach ->>> Umowa na okres próbny - zmiany od 22 lutego 2016 r.
REKLAMA
Kilka umów na okres próbny w 2016 roku - formalności
Zaznaczenia wymaga fakt, iż umowa o prace na okres próbny nie niesie za sobą obowiązku nawiązania przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy na innej podstawie. Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 września 2013 r. w sprawie o sygnaturze II PK 358/12, umowa na okres próbny ma sprawdzać przygotowanie pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju; jej bezpośrednim celem jest "wypróbowanie" pracownika przed nawiązaniem właściwego zatrudnienia, tzn. sprawdzenie jego przydatności na zajmowanym stanowisku i zapewnienie niekłopotliwego (automatycznego) rozwiązania umowy w razie niepomyślnego wyniku próby. Dlatego umowa na okres próbny, jeżeli strony decydują się na jej zawarcie, z reguły poprzedza umowę innego rodzaju, którą nawiązuje się w razie pomyślnego wyniku. Kodeks pracy zastrzega, iż umowa o pracę na okres próbny może być zawarta na okres nie przekraczający 3 miesięcy. Jak wskazują przepisy Kodeksu pracy umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać zawarcie każdej umowy o pracę, zarówno umowy na czas nieokreślony, jak i określony oraz na czas wykonania określonej pracy.
Zobacz także: Czy można zawrzeć przedwstępną umowę o pracę?
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, w przypadku, gdy przedmiotem umowy kolejnej po umowie o pracę na okres próbny ma być praca na innym stanowisku od zajmowanego podczas okres próbnego, możliwe jest zawarcie kolejnej umowy o pracę na okres próbny w celu sprawdzenia kwalifikacji potencjalnego przyszłego pracownika na kolejnym stanowisku. Aby zawarcie kolejnej umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem było zgodne z prawem, musi dojść do zasadniczej zmiany powierzonych mu obowiązków, w stosunku do pierwszej umowy na okres prób
Zobacz koniecznie: Dwa etaty u tego samego pracodawcy
Nie jest więc dopuszczalne zawarcie z tym samym pracownikiem kolejnej umowy o pracę na okres próbny jeśli zmianie ulegnie jedynie nazwa zajmowanego przez niego stanowiska, bez zasadniczej zmiany wykonywanych obowiązków. Takie działanie mogłoby zostać uznane za próbę obejścia prawa, a ta, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 26 sierpnia 1999 r. w sprawie o sygnaturze I PKN 215/99 powoduje nieważność postanowień określających rodzaj umowy. W wyniku zawarcia umowy o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, umowę taką uważa się za zawarta na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę. W konsekwencji, niedopuszczalne będzie również przedłużenie okresu próbnego na okres przekraczający 3 miesiące. Wówczas umowa taka również będzie uznana za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie umowy na czas określony.
Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
Zawarcie kolejnej umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe również w przypadku wystąpienia długiej przerwy w zatrudnieniu i tego samego pracodawcy. Wówczas możliwe jest bowiem, iż pracownik utracił umiejętności niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku. Utrata kwalifikacji jest możliwa również w konsekwencji dokonanych zmian po stronie pracodawcy w zakładzie pracy.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat