REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Agnieszka Fryc
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieni stron. /Fot. Fotolia
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieni stron. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest umową pomiędzy stronami stosunku pracy, stanowiącą jeden ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Zawarcie tejże umowy polega na złożeniu zgodnych oświadczeń woli pracownika i pracodawcy, zmierzających do wywołania określonych w niej skutków w postaci zakończenia stosunku pracy.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, porozumienie stron jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Jak uznał Sąd Apelacyjny w warszawie, w wyroku z dnia 22 września 2008 roku, w sprawie o sygnaturze III APa 76/2008, jest to najbardziej preferowany przez ustawodawcę sposób rozwiązania umowy o pracę.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - wzór

Każda umowa o pracę może zostać rozwiązana w oparciu o porozumienie stron. Do zakończenia stosunku pracy dochodzi w terminie wskazanym w porozumieniu. Jest możliwe więc rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron, przy wskazaniu daty ustania stosunku pracy, nawet znacznie później niż w chwili zawarcia porozumienia (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 listopada 2004 roku, w sprawie o sygnaturze I PK 653/2003). Jak uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie, pracodawca, w przypadku rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem za porozumieniem stron, nie ma obowiązku rozwiązania jej niezwłocznie po zawarciu porozumienia (wyrok z dnia 7 października 2004 roku, w sprawie o sygnaturze III APa 67/2004).

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Ważne jest, iż z inicjatywą rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron może wystąpić zarówno pracodawca, jak i pracownik. Jeśli z inicjatywą rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron występuje pracownik, może on złożyć pracodawcy pisemną propozycje, w której jednoznacznie wnioskuje o porozumienie rozwiązujące stosunek pracy, ze wskazaniem proponowanego przez siebie terminu rozwiązania umowy. Po wyjściu z propozycją przez pracownika, pracodawca może złożyć swój podpis na otrzymanym dokumencie, ze wskazaniem, iż godzi się na jego postanowienia. Strony mogą również sporządzić osobny dokument, na którym to składają zgodne oświadczenia woli o rozwiązaniu łączącego ich stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie


Porozumienie stron umowy o pracę, co do jej rozwiązania jest wyrazem zgodnej woli stron stosunku pracy, która obejmować musi nie tylko chęć rozwiązania stosunku pracy, ale i jego trybu oraz termin. Wskazany przez strony porozumienia sposób rozwiązania umowy, może odbiegać od kodeksowych norm prawa pracy (wyrok Sądu najwyższego z dnia 10 października 2007 roku, w sprawie o sygnaturze II PK 33/2007), jednak pamiętać należy, iż postanowienia umowy o pracę oraz innych aktów kreujących stosunek pracy, nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż przepisy kodeksu pracy. Takie postanowienia bowiem, z mocy prawa są nieważne, a w ich miejsce stosuje się automatycznie przepisy kodeksu pracy. Zawarte przez strony stosunku pracy porozumienie rozwiązujące umowę o pracę, będzie więc skuteczne, jeśli nie będzie się sprzeciwiać zasadom prawa pracy. Taką nieważną, ze względu na niezgodność z przepisami kodeksu pracy klauzulą umowną, zawartą w umowie o pracę, a dotycząca porozumienia pomiędzy stronami stosunku pracy, będzie dla przykładu klauzula uprawniająca każdą ze stron umowy do jej rozwiązania, ze skutkiem natychmiastowym, bez podania przyczyny, w oparciu o zawarte pomiędzy stronami porozumienie.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  REKLAMA

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  Strajk lekarzy w Portugalii

  Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

  Shutdown dla urzędników w USA?

  Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

  Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

  Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

  REKLAMA

  Jak zakładowy staż pracy wpływa na okres wypowiedzenia?

  Zakładowy staż pracy. Co to jest? Jak się go oblicza? Czy wpływa na okres wypowiedzenia? 

  Nagroda jubileuszowa a staż w prywatnym zakładzie pracy

  Pracodawca odmówił wypłaty nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż nie zaliczył do stażu pracy sześcioletniego okresu zatrudnienia pracownika w prywatnym zakładzie pracy - czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej?

  REKLAMA