reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest umową pomiędzy stronami stosunku pracy, stanowiącą jeden ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Zawarcie tejże umowy polega na złożeniu zgodnych oświadczeń woli pracownika i pracodawcy, zmierzających do wywołania określonych w niej skutków w postaci zakończenia stosunku pracy.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, porozumienie stron jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Jak uznał Sąd Apelacyjny w warszawie, w wyroku z dnia 22 września 2008 roku, w sprawie o sygnaturze III APa 76/2008, jest to najbardziej preferowany przez ustawodawcę sposób rozwiązania umowy o pracę.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - wzór

Każda umowa o pracę może zostać rozwiązana w oparciu o porozumienie stron. Do zakończenia stosunku pracy dochodzi w terminie wskazanym w porozumieniu. Jest możliwe więc rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron, przy wskazaniu daty ustania stosunku pracy, nawet znacznie później niż w chwili zawarcia porozumienia (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 listopada 2004 roku, w sprawie o sygnaturze I PK 653/2003). Jak uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie, pracodawca, w przypadku rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem za porozumieniem stron, nie ma obowiązku rozwiązania jej niezwłocznie po zawarciu porozumienia (wyrok z dnia 7 października 2004 roku, w sprawie o sygnaturze III APa 67/2004).

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Ważne jest, iż z inicjatywą rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron może wystąpić zarówno pracodawca, jak i pracownik. Jeśli z inicjatywą rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron występuje pracownik, może on złożyć pracodawcy pisemną propozycje, w której jednoznacznie wnioskuje o porozumienie rozwiązujące stosunek pracy, ze wskazaniem proponowanego przez siebie terminu rozwiązania umowy. Po wyjściu z propozycją przez pracownika, pracodawca może złożyć swój podpis na otrzymanym dokumencie, ze wskazaniem, iż godzi się na jego postanowienia. Strony mogą również sporządzić osobny dokument, na którym to składają zgodne oświadczenia woli o rozwiązaniu łączącego ich stosunku pracy.

Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama