REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Agnieszka Fryc
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieni stron. /Fot. Fotolia
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieni stron. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest umową pomiędzy stronami stosunku pracy, stanowiącą jeden ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Zawarcie tejże umowy polega na złożeniu zgodnych oświadczeń woli pracownika i pracodawcy, zmierzających do wywołania określonych w niej skutków w postaci zakończenia stosunku pracy.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, porozumienie stron jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Jak uznał Sąd Apelacyjny w warszawie, w wyroku z dnia 22 września 2008 roku, w sprawie o sygnaturze III APa 76/2008, jest to najbardziej preferowany przez ustawodawcę sposób rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Autopromocja

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - wzór

Każda umowa o pracę może zostać rozwiązana w oparciu o porozumienie stron. Do zakończenia stosunku pracy dochodzi w terminie wskazanym w porozumieniu. Jest możliwe więc rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron, przy wskazaniu daty ustania stosunku pracy, nawet znacznie później niż w chwili zawarcia porozumienia (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 listopada 2004 roku, w sprawie o sygnaturze I PK 653/2003). Jak uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie, pracodawca, w przypadku rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem za porozumieniem stron, nie ma obowiązku rozwiązania jej niezwłocznie po zawarciu porozumienia (wyrok z dnia 7 października 2004 roku, w sprawie o sygnaturze III APa 67/2004).

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Ważne jest, iż z inicjatywą rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron może wystąpić zarówno pracodawca, jak i pracownik. Jeśli z inicjatywą rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron występuje pracownik, może on złożyć pracodawcy pisemną propozycje, w której jednoznacznie wnioskuje o porozumienie rozwiązujące stosunek pracy, ze wskazaniem proponowanego przez siebie terminu rozwiązania umowy. Po wyjściu z propozycją przez pracownika, pracodawca może złożyć swój podpis na otrzymanym dokumencie, ze wskazaniem, iż godzi się na jego postanowienia. Strony mogą również sporządzić osobny dokument, na którym to składają zgodne oświadczenia woli o rozwiązaniu łączącego ich stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie


Porozumienie stron umowy o pracę, co do jej rozwiązania jest wyrazem zgodnej woli stron stosunku pracy, która obejmować musi nie tylko chęć rozwiązania stosunku pracy, ale i jego trybu oraz termin. Wskazany przez strony porozumienia sposób rozwiązania umowy, może odbiegać od kodeksowych norm prawa pracy (wyrok Sądu najwyższego z dnia 10 października 2007 roku, w sprawie o sygnaturze II PK 33/2007), jednak pamiętać należy, iż postanowienia umowy o pracę oraz innych aktów kreujących stosunek pracy, nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż przepisy kodeksu pracy. Takie postanowienia bowiem, z mocy prawa są nieważne, a w ich miejsce stosuje się automatycznie przepisy kodeksu pracy. Zawarte przez strony stosunku pracy porozumienie rozwiązujące umowę o pracę, będzie więc skuteczne, jeśli nie będzie się sprzeciwiać zasadom prawa pracy. Taką nieważną, ze względu na niezgodność z przepisami kodeksu pracy klauzulą umowną, zawartą w umowie o pracę, a dotycząca porozumienia pomiędzy stronami stosunku pracy, będzie dla przykładu klauzula uprawniająca każdą ze stron umowy do jej rozwiązania, ze skutkiem natychmiastowym, bez podania przyczyny, w oparciu o zawarte pomiędzy stronami porozumienie.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA