reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Dopuszczalność kilkakrotnego zawarcia umowy o pracę na okres próbny

Dopuszczalność kilkakrotnego zawarcia umowy o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny jest szczególnym rodzajem terminowej umowy o pracę, której popularność wzrasta w związku z ciągłym wzrostem wymagań dotyczących pracy zarówno po stronie pracodawców jak i pracowników. Umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać zawarcie każdej umowy o pracę innego rodzaju, nie jest jednak przyrzeczeniem nawiązania przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy na innej podstawie w przyszłości.

Sprawdź zmiany - Umowa na okres próbny w 2016 roku

Kilka umów na okres próbny - formalności

Według Kodeksu pracy każda umowa o pracę, zarówno zawarta na czas określony, jak i nie określony oraz na czas wykonywania określonej pracy, może być poprzedzona umową na okres próbny, z zastrzeżeniem, iż umowa na okres próbny może być zawarta na okres nie przekraczający 3 miesięcy. Jest to więc umowa, która ma na celu sprawdzenie umiejętności przyszłego potencjalnego pracownika do danej pracy przez pracodawcę, ale i sprawdzenie przez pracownika, czy dana praca spełnia jego oczekiwania. Umowa ta pomaga więc obu stronom stosunku pracy w podjęciu decyzji o kontynuowaniu współpracy. Kodeks pracy wspomina o jednej umowie na okres próbny poprzedzającej inną umowę o pracę. Czy mimo wszystko możliwe jest zawarcie z jednym pracownikiem kilku umów o pracę na okres próbny?

W doktrynie, jak i w orzecznictwie Sądu Najwyższego utrzymuje się pogląd, iż w sytuacji, w której przedmiotem docelowej umowy będzie zatrudnienie pracownika na stanowisku innym od tego, na którym wykonywał obowiązki na podstawie umowy na okres próbny, możliwe jest zawarcie z nim kolejnej umowy na okres próbny. Warunkiem jest tu zasadnicza zmiana powierzonych pracownikowi na danym stanowisku obowiązków. Ponowne zawarcie umowy na okres próbny, w sytuacji zmiany stanowiska pracy jest de facto korzystne dla obu stron stosunku pracy. Sprawdzenie się na jednym stanowisku, nie gwarantuje bowiem posiadania przez pracownika umiejętności wymaganych do pracy na innym stanowisku. Nie gwarantuje to również, iż pracownikowi będzie odpowiadać odmienny zakres obowiązków.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę

Niedopuszczalne będzie zawarcie przez tego samego pracodawcę z tym samym pracownikiem kolejnej umowy o prace na okres próbny, jeśli zmianie ulegnie wyłącznie nazwa stanowiska, zaś zakres obowiązków pozostanie ten sam. Nie jest dopuszczalne więc zawieranie kolejnej umowy o prace na okres próbny w celu obejścia prawa. Według orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 26 sierpnia 1999 r., w sprawie o sygnaturze I PKN 215/99, ustalenie, że strony zawarły umowę o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, powoduje nieważność postanowień określających rodzaj umowy. W konsekwencji umowę taką należy uważać za zawartą na czas nie określony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama