Dopuszczalność kilkakrotnego zawarcia umowy o pracę na okres próbny
REKLAMA
REKLAMA
Sprawdź zmiany - Umowa na okres próbny w 2016 roku
REKLAMA
Kilka umów na okres próbny - formalności
Według Kodeksu pracy każda umowa o pracę, zarówno zawarta na czas określony, jak i nie określony oraz na czas wykonywania określonej pracy, może być poprzedzona umową na okres próbny, z zastrzeżeniem, iż umowa na okres próbny może być zawarta na okres nie przekraczający 3 miesięcy. Jest to więc umowa, która ma na celu sprawdzenie umiejętności przyszłego potencjalnego pracownika do danej pracy przez pracodawcę, ale i sprawdzenie przez pracownika, czy dana praca spełnia jego oczekiwania. Umowa ta pomaga więc obu stronom stosunku pracy w podjęciu decyzji o kontynuowaniu współpracy. Kodeks pracy wspomina o jednej umowie na okres próbny poprzedzającej inną umowę o pracę. Czy mimo wszystko możliwe jest zawarcie z jednym pracownikiem kilku umów o pracę na okres próbny?
W doktrynie, jak i w orzecznictwie Sądu Najwyższego utrzymuje się pogląd, iż w sytuacji, w której przedmiotem docelowej umowy będzie zatrudnienie pracownika na stanowisku innym od tego, na którym wykonywał obowiązki na podstawie umowy na okres próbny, możliwe jest zawarcie z nim kolejnej umowy na okres próbny. Warunkiem jest tu zasadnicza zmiana powierzonych pracownikowi na danym stanowisku obowiązków. Ponowne zawarcie umowy na okres próbny, w sytuacji zmiany stanowiska pracy jest de facto korzystne dla obu stron stosunku pracy. Sprawdzenie się na jednym stanowisku, nie gwarantuje bowiem posiadania przez pracownika umiejętności wymaganych do pracy na innym stanowisku. Nie gwarantuje to również, iż pracownikowi będzie odpowiadać odmienny zakres obowiązków.
Zobacz także: Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę
Niedopuszczalne będzie zawarcie przez tego samego pracodawcę z tym samym pracownikiem kolejnej umowy o prace na okres próbny, jeśli zmianie ulegnie wyłącznie nazwa stanowiska, zaś zakres obowiązków pozostanie ten sam. Nie jest dopuszczalne więc zawieranie kolejnej umowy o prace na okres próbny w celu obejścia prawa. Według orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 26 sierpnia 1999 r., w sprawie o sygnaturze I PKN 215/99, ustalenie, że strony zawarły umowę o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, powoduje nieważność postanowień określających rodzaj umowy. W konsekwencji umowę taką należy uważać za zawartą na czas nie określony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę.
Powołane orzeczenie stanowi również o niezgodności z prawem ewentualnego przedłużenia umowy o prace na okres próbny ponad ustawowo dopuszczalny okres 3 miesięcy. Jeśli dojdzie do przedłużenia umowy o pracę na okres próbny ponad okres 3 miesięcy, umowa ta będzie traktowana jak umowa zawarta na czas nie określony, zaś pracownikowi będą przysługiwać uprawnienia pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o prace na czas nie określony.
Kolejną przesłanką umożliwiającą zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas nieokreślony, jest wystąpienie długiej przerwy w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy. Wówczas istnieje ryzyko, iż pracownik utracił umiejętności warunkujące właściwe wykonywanie powierzonych mu obowiązków. Zmiany w takie sytuacji mogły wystąpić również po stronie pracodawcy, choćby w zakresie organizacji pracy, co niekoniecznie musi odpowiadać pracownikowi. W takiej sytuacji można uznać, iż zawarcie ponownej umowy o prace na okres próbny jest korzystne również dla obu stron stosunku pracy.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat