reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę

Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia przez pracodawcę jest możliwe w ściśle określonych przez prawo przypadkach. Kodeks pracy wprowadza podział przesłanek uzasadniających wspomniany tryb rozwiązania umowy o pracę. Tym samym można wskazać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę z winy pracownika oraz bez winy pracownika.

Przesłanki rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika

Rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia z winy pracownika jest tak zwanym zwolnieniem dyscyplinarnym. Jest ono dozwolone w ściśle określonych przypadkach, do których zalicza się:

  • ciężkie naruszenie przez pracownika jego podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • popełnienie przez pracownika przestępstwa, w czasie trwania umowy o pracę, które uniemożliwia dalsze zatrudnienie go na zajmowanym stanowisku, jeśli przestępstwo to jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  • utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, z winy pracownika.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę ograniczenie czasowe, w którym ma on możliwość zastosowania wobec pracownika zwolnienia dyscyplinarnego. Otóż do rozwiązania umowy o prace bez zachowania terminu wypowiedzenia z winy pracownika nie może dojść po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę informacji o okolicznościach uzasadniających to rozwiązanie. Ważne jest, iż jeśli w danym zakładzie pracy działa reprezentująca pracownika zakładowa organizacja związkowa, pracodawca nie może podjąć decyzji o zwolnieniu dyscyplinarnym bez zasięgnięcia jej opinii. Komisja ta zaś zawiadamia pracodawcę o przyczynach uzasadniających rozwiązanie umowy. Komisja ma prawo do złożenia zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy, w ciągu 3 dni.

Przesłanką warunkującą dyscyplinarne wypowiedzenie umowy o pracę, budzącą najwięcej sporów, jest ciężkie naruszenie przez pracownika jego podstawowych obowiązków pracowniczych. Katalog tychże obowiązków znajduje się w kodeksie pracy, jednak nie jest on zamknięty. W wyroku z dnia 29 listopada 2012 roku, w sprawie o sygnaturze II PK 116/2012, Sąd Najwyższy wskazał, iż aby można było mówić o ciężkim naruszeniu podstawowych obowiązków pracowniczych, zachowanie pracownika musi być bezprawne, musi przejawiać się rzeczywistym naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych oraz musi naruszać lub zagrażać interesom pracodawcy. Zawinienie pracownika obejmuje zarówno winę umyślną, jak i rażące niedbalstwo, zaś rażący charakter zachowania pracownika, przejawia się w wyjątkowo lekceważącym stosunku do spoczywających na nim obowiązków.

Polecamy także: Świadectwo pracy

Przesłanki rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika

Przesłanki dające pracodawcy możliwość rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, nieuzależnione od winy pracownika, zostały wprowadzone do kodeksu, dla ochrony prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy i są związane z nieobecnością pracownika w pracy. Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeśli pracownik jest niezdolny do pracy na skutek choroby, a niezdolność ta trwa:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama