W jaki sposób zmienić warunki pracy pracownikowi w wieku przedemerytalnym
REKLAMA
W tej sytuacji warto rozważyć możliwość dodatkowego przeszkolenia pracownika. Błędna obsługa urządzeń może powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa zarówno tego pracownika, jak i współpracowników. Jeśli jednak w Państwa ocenie zapewnienie pracownikowi dodatkowego szkolenia nie przyniosłoby pożądanych rezultatów, najlepszym wyjściem z sytuacji byłoby zawarcie z pracownikiem porozumienia dotyczącego zmiany stanowiska pracy. W przypadku jednak, gdy pracownik nie wyrazi zgody na zmianę warunków pracy w drodze porozumienia stron, należy pamiętać, że pracownikowi korzystającemu z ochrony przedemerytalnej nie można wypowiedzieć umowy o pracę ani dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy byłoby możliwe jedynie w sytuacji, gdy w firmie przeprowadzane byłyby zwolnienia grupowe. W takim wypadku, jeśli na nowym stanowisku pracy pracownikowi przysługiwałoby wynagrodzenie niższe od dotychczasowego, do końca okresu ochronnego przysługiwałby mu dodatek wyrównawczy.
Korzystanie przez pracownika z ochrony przedemerytalnej nie pozbawia stron możliwości zmiany warunków zatrudnienia na zasadzie porozumienia stron. Jeśli pracownik wyrazi zgodę na zaproponowane warunki, jego wynagrodzenie może ulec obniżeniu w stosunku do dotychczasowego i nie będzie on miał prawa do dodatku wyrównawczego z tego tytułu.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA