reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Rozwiązanie bez wypowiedzenia > Uprawnienia pracownika związane z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę

Uprawnienia pracownika związane z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie. O tym, któro z uprawnień przyznać pracownikowi decyduje sąd pracy.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawcy przysługuje prawo rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia zarówno z powodów przez pracownika zawinionych, jak i nie. Za przyczyny niezawinionych należy uznać: długotrwałą niezdolność do pracy na skutek choroby lub też usprawiedliwioną nieobecności z innych przyczyn, a trwającą dłużej niż 1 miesiąc.

Rozwiązanie umowy może również nastąpić, gdy pracownik dopuszcza się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków, popełnia w czasie trwania umowy o pracę przestępstwo uniemożliwiające dalsze zatrudnianie, któro zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem lub z własnej winy utracił uprawnienia do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Pracownikowi, z którym niezgodnie z przepisami rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia, niezależnie od przyczyn przysługuje szereg uprawnień w stosunku do pracodawcy.  

Osoba, z którą rozwiązano stosunek prawny może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowanie.

Zobacz także: Zwolnienie dyscyplinarne kobiety w ciąży

Przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach

W zależności od orzeczenia sądu pracy, na pracodawcę może zostać nałożony obowiązek przywrócenia pracownika na poprzednie stanowisko pracy.

Pracodawca może jednak odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy nie zgłosił on gotowości niezwłocznego podjęcia pracy (za wyjątkiem sytuacji, w których  przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika).

W sytuacji, w której pracownik przed przywróceniem do pracy podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, może bez wypowiedzenia, za trzydniowym uprzedzeniem, rozwiązać umowę o pracę z tym pracodawcą w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy.

Istotnym skutkiem przywrócenia do pracy jest obowiązek wliczenia okresu pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie do okresu zatrudnienia. Gwarantowane jest tym samym zachowanie prawa do świadczeń uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia.

Zasady przyznawania odszkodowania

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie mniej jednak niż za 1 miesiąc, a nie więcej niż za 3 miesiące.

W przypadku rozwiązania umowy z pracownikiem, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego (jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.), pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to także przypadku, gdy rozwiązano umowę o pracę z pracownikiem–ojcem wychowującym dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego albo gdy rozwiązanie umowy o pracę podlega ograniczeniu z mocy przepisu szczególnego.

Przeczytaj również: Czy można zwolnić pracownika, który popełnił przestępstwo?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Uprawnienia pracownika związane z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę /Fot. Fotolia
Uprawnienia pracownika związane z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama