reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę – wzór

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę – wzór

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze wskazanych w kodeksie pracy sposobów zakończenia stosunku pracy. Może do niego dojść poprzez złożenie oświadczenia woli zarówno przez pracodawcę jak i pracownika, jednak to na pracodawcę przepisy prawa pracy nakładają specjalne obowiązki w związku z formą rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Za wypowiedzeniem rozwiązana może zostać umowa o pracę zawarta na czas nie określony lub na okres próbny oraz umowa zawarta na czas określony, ale tylko jeśli została zawarta na dłużej niż 6 miesięcy i jeśli strony w umowie przewidziały możliwość jej rozwiązania przed upływem okresu na jaki została zawarta. Wypowiedzenie umowy o pracę powinno być sporządzone na piśmie. Nie zachowanie tej formy nie jest jednak równoznaczne z nieważnością wypowiedzenia, jednakże w przypadku wystąpienia na tle wypowiedzenia sporu pomiędzy stronami stosunku pracy, pracownik kierując sprawę do sądu pracy, będzie mógł powoływać się na naruszenie przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, w związku z niedochowaniem przez pracodawcę formy pisemnej wypowiedzenia.

Polecamy także: Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika – wzór

Poniżej przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o prace za wypowiedzeniem przez pracodawcę. Dotyczy on umowy zawartej na czas nie określony. Na mocy przepisów prawa pracy bowiem, tylko przy umowach zawartych na czas nie określony, pracodawca ma obowiązek uzasadniania dokonanego wypowiedzenia. W każdym jednak przypadku, pracodawca ma obowiązek pouczenia pracownika, o przysługującym mu prawie odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy, ze wskazaniem sądu właściwego dla rozpatrzenia ewentualnego sporu.

Zobacz również: Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Jak zauważono powyżej, wskazana we wzorze konieczność uzasadnienia przez pracodawcę dokonanego wypowiedzenia, dotyczy tylko umów zawartych na czas nie określony. Pouczenie pracownika o możliwości złożenia wniosku o postępowanie pojednawcze przed komisją pojednawczą, dotyczy pracodawców, u których taka komisja została utworzona.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama