Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę – wzór

REKLAMA
Za wypowiedzeniem rozwiązana może zostać umowa o pracę zawarta na czas nie określony lub na okres próbny oraz umowa zawarta na czas określony, ale tylko jeśli została zawarta na dłużej niż 6 miesięcy i jeśli strony w umowie przewidziały możliwość jej rozwiązania przed upływem okresu na jaki została zawarta. Wypowiedzenie umowy o pracę powinno być sporządzone na piśmie. Nie zachowanie tej formy nie jest jednak równoznaczne z nieważnością wypowiedzenia, jednakże w przypadku wystąpienia na tle wypowiedzenia sporu pomiędzy stronami stosunku pracy, pracownik kierując sprawę do sądu pracy, będzie mógł powoływać się na naruszenie przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, w związku z niedochowaniem przez pracodawcę formy pisemnej wypowiedzenia.
Polecamy także: Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika – wzór
Poniżej przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o prace za wypowiedzeniem przez pracodawcę. Dotyczy on umowy zawartej na czas nie określony. Na mocy przepisów prawa pracy bowiem, tylko przy umowach zawartych na czas nie określony, pracodawca ma obowiązek uzasadniania dokonanego wypowiedzenia. W każdym jednak przypadku, pracodawca ma obowiązek pouczenia pracownika, o przysługującym mu prawie odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy, ze wskazaniem sądu właściwego dla rozpatrzenia ewentualnego sporu.
Zobacz również: Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Kup ksiażkę:
Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencjaJak zauważono powyżej, wskazana we wzorze konieczność uzasadnienia przez pracodawcę dokonanego wypowiedzenia, dotyczy tylko umów zawartych na czas nie określony. Pouczenie pracownika o możliwości złożenia wniosku o postępowanie pojednawcze przed komisją pojednawczą, dotyczy pracodawców, u których taka komisja została utworzona.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: