REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę – wzór

Agnieszka Fryc
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę – wzór. /Fot. Fotolia
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę – wzór. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze wskazanych w kodeksie pracy sposobów zakończenia stosunku pracy. Może do niego dojść poprzez złożenie oświadczenia woli zarówno przez pracodawcę jak i pracownika, jednak to na pracodawcę przepisy prawa pracy nakładają specjalne obowiązki w związku z formą rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Za wypowiedzeniem rozwiązana może zostać umowa o pracę zawarta na czas nie określony lub na okres próbny oraz umowa zawarta na czas określony, ale tylko jeśli została zawarta na dłużej niż 6 miesięcy i jeśli strony w umowie przewidziały możliwość jej rozwiązania przed upływem okresu na jaki została zawarta. Wypowiedzenie umowy o pracę powinno być sporządzone na piśmie. Nie zachowanie tej formy nie jest jednak równoznaczne z nieważnością wypowiedzenia, jednakże w przypadku wystąpienia na tle wypowiedzenia sporu pomiędzy stronami stosunku pracy, pracownik kierując sprawę do sądu pracy, będzie mógł powoływać się na naruszenie przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, w związku z niedochowaniem przez pracodawcę formy pisemnej wypowiedzenia.

Autopromocja

Polecamy także: Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika – wzór

Poniżej przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o prace za wypowiedzeniem przez pracodawcę. Dotyczy on umowy zawartej na czas nie określony. Na mocy przepisów prawa pracy bowiem, tylko przy umowach zawartych na czas nie określony, pracodawca ma obowiązek uzasadniania dokonanego wypowiedzenia. W każdym jednak przypadku, pracodawca ma obowiązek pouczenia pracownika, o przysługującym mu prawie odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy, ze wskazaniem sądu właściwego dla rozpatrzenia ewentualnego sporu.

Zobacz również: Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zauważono powyżej, wskazana we wzorze konieczność uzasadnienia przez pracodawcę dokonanego wypowiedzenia, dotyczy tylko umów zawartych na czas nie określony. Pouczenie pracownika o możliwości złożenia wniosku o postępowanie pojednawcze przed komisją pojednawczą, dotyczy pracodawców, u których taka komisja została utworzona.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

REKLAMA

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

REKLAMA