reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Obowiązkowe potwierdzenie na piśmie umowy przed rozpoczęciem pracy?

Obowiązkowe potwierdzenie na piśmie umowy przed rozpoczęciem pracy?

Potwierdzenie na piśmie ustaleń stron umowy, jej rodzaju oraz warunków przed rozpoczęciem pracy będzie obowiązkowe. Posłowie przyjęli nowelizację w tym zakresie.

Nowelizacja

Należy utrzymać dotychczasowe zasady dotyczące potwierdzenia warunków umowy o pracę. Na ostatnim posiedzeniu sejmu posłowie opowiedzieli się za nowelizacją, zgodnie z którą zatrudniający powinien przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdzić na piśmie ustalenia dotyczące stron umowy, jej rodzaju oraz warunków. – Takie rozwiązanie jest dużo bardziej restrykcyjne niż przepisy dyrektywy unijnej oraz regulacje obowiązujące w innych państwach UE – przypomina Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Brak terminu i wydłużenie procesu zatrudniania

Zaproponowana przez posłów PiS zmiana ustawy może rodzić wątpliwości interpretacyjne, ponieważ nowe brzmienie odpowiedniego przepisu nie wskazuje w sposób precyzyjny terminu, w którym ma nastąpić potwierdzenie warunków umowy. Ponadto istnieje zagrożenie, że będzie ona opóźniać proces zatrudniania pracowników, z uwagi na problemy administracyjno-organizacyjne, dotyczące skompletowania dokumentacji kadrowej. Dotychczasowa regulacja jest bardziej racjonalna i nie ma potrzeby jej zmieniania.

"Praca na czarno"

Jest też mało prawdopodobne, aby projektowana nowelizacja, tak jak oczekują jej autorzy, wyeliminowała zjawisko „pracy na czarno”. Ograniczenie tego problemu wymaga bowiem nie tyle zmian legislacyjnych w zakresie wymogów formalnych dotyczących zatrudnienia, ile przede wszystkim zmniejszenia pozapłacowych kosztów pracy i innych obciążeń po stronie pracodawców. Jest to jedyny skuteczny sposób na redukcję szarej strefy, ergo – na doprowadzenie do wzrostu skali legalnego zatrudnienia.

Polecamy także: Obowiązek wręczenia umowy o pracę na piśmie przed dopuszczeniem do pracy

Maksymalny termin 2 miesięcy na potwierdzenie

Przypomnijmy, że dyrektywa Rady Unii Europejskiej z 14 października 1991 r. w sprawie obowiązku pracodawcy, dotyczącego informowania pracowników o warunkach stosowanych do umowy lub stosunku pracy, przewiduje maksymalnie dwumiesięczny termin na potwierdzanie na piśmie warunków zatrudnienia. Tak właśnie jest w Wielkiej Brytanii. Z kolei w Szwecji, Niemczech czy Włoszech pracodawca ma na to miesiąc. Natomiast polskie regulacje (art. 29, § 2 k.p.) wymagają potwierdzenia na piśmie warunków umowy najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika.

Mamy nadzieję, iż rzeczowy głos przedsiębiorców będzie brany pod uwagę przy dalszych pracach nad projektem, który został skierowany do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.        

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert Pracodawców RP

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Potwierdzenie na piśmie umowy o pracę. / Fot. Fotolia
Potwierdzenie na piśmie umowy o pracę. / Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama