Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron
REKLAMA
REKLAMA
Porozumienie rozwiązujące umowę o pracę można zawrzeć w dowolnym momencie, niezależnie od obowiązujących w umowie terminów i okresów wypowiedzenia. Dodatkowo dokonanie tego jest możliwe w przypadku każdego rodzaju umowy o pracę, jak również niezależnie od przysługującej niektórym pracownikom ochrony. Zawarcie porozumienia rozwiązującego umowę o pracę z inicjatywy pracownika określa się mianem „rozwiązania umowy o pracę na prośbę pracownika”.
REKLAMA
Forma porozumienia rozwiązującego
Do zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę konieczne jest złożenie zgodnego oświadczenia woli obu stron. Dojść do tego może dojść z inicjatywy każdej ze stron stosunku pracy. Przepisy nie precyzują treści porozumienia, ani jego wymaganej formy co oznacza, że może być ono zawarte również w formie ustnej. Forma pisemna porozumienia może jednak być przydatna w razie ewentualnej konieczności udowodnienia przed sądem jego zawarcia.
Nieuzyskanie zgody drugiej strony stosunku pracy na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie oznacza, że rozwiązuje się ona za wypowiedzeniem. Aby do tego doszło, konieczne jest wyraźne zaznaczenie takiego skutku w przedstawionej drugiej stronie propozycji porozumienia.
Polecamy serwis: Zatrudnienie
Konsekwencje rozwiązania umowy w tym trybie
Zgoda na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron może rodzić dla niego negatywne konsekwencje. Skutkuje ono bowiem m.in. brakiem możliwości skorzystania z dodatkowych wolnych dni na szukanie pracy, które przysługują mu w przypadku rozwiązania umowy przez wypowiedzenie. Porozumienie stron nie wymaga także podania przyczyny rozwiązania umowy, co w przypadku ewentualnej późniejszej zmiany zdania przez pracownika utrudni mu udowodnienie w sądzie tego, że został zwolniony niesłusznie.
Zobacz również: Ile czasu ma pracodawca na wypowiedzenie umowy od momentu jego przyczyny?
Dodatkowo tryb, w jakim rozwiązana została umowa o pracę, wpływa na uprawnienie byłego pracownika do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. W sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę, były pracownik otrzyma zasiłek w ciągu 7 dni od dnia zarejestrowania się w urzędzie pracy. W razie zawarcia porozumienia rozwiązującego pracownik uprawnienie to uzyska dopiero po 90 dniach od daty zarejestrowania.
Konieczne jest odróżnienie porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę od innych wspólnych oświadczeń stron stosunku pracy:
- porozumienia między pracodawcą a pracownikiem o skróceniu okresu wypowiedzenia (umowa rozwiązuje się wówczas za wypowiedzeniem),
- porozumienia między pracodawcami poprzedzającego przejście pracownika od jednego do drugiego pracodawcy w trakcie korzystania z urlopu bezpłatnego (umowa nie rozwiązuje się).
Przepisy prawa pracy nie przewidują obowiązku wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy w omawianym trybie. Jeżeli pracodawca zaproponuje pracownikowi podpisanie porozumienia rozwiązującego, w którego treści nie zaznaczono daty rozwiązania umowy o pracę, lecz pracodawca będzie chciał wskazać ją w dowolnie wybranym przez niego terminie, będzie to niezgodne z prawem.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat