REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Natalia Stawecka
Porozumienie stron. /fot. Fotolia
Porozumienie stron. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. To najszybszy, a jednocześnie najmniej konfliktowy sposób zakończenia stosunku pracy. Jak rozwiązać umowę za porozumieniem stron?

Porozumienie rozwiązujące umowę o pracę można zawrzeć w dowolnym momencie, niezależnie od obowiązujących w umowie terminów i okresów wypowiedzenia. Dodatkowo dokonanie tego jest możliwe w przypadku każdego rodzaju umowy o pracę, jak również niezależnie od przysługującej niektórym pracownikom ochrony. Zawarcie porozumienia rozwiązującego umowę o pracę z inicjatywy pracownika określa się mianem „rozwiązania umowy o pracę na prośbę pracownika”.

REKLAMA

Autopromocja

Forma porozumienia rozwiązującego

Do zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę konieczne jest złożenie zgodnego oświadczenia woli obu stron. Dojść do tego może dojść z inicjatywy każdej ze stron stosunku pracy. Przepisy nie precyzują treści porozumienia, ani jego wymaganej formy co oznacza, że może być ono zawarte również w formie ustnej. Forma pisemna porozumienia może jednak być przydatna w razie ewentualnej konieczności udowodnienia przed sądem jego zawarcia.

Nieuzyskanie zgody drugiej strony stosunku pracy na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie oznacza, że rozwiązuje się ona za wypowiedzeniem. Aby do tego doszło, konieczne jest wyraźne zaznaczenie takiego skutku w przedstawionej drugiej stronie propozycji porozumienia.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

Konsekwencje rozwiązania umowy w tym trybie

Zgoda na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron może rodzić dla niego negatywne konsekwencje. Skutkuje ono bowiem m.in. brakiem możliwości skorzystania z dodatkowych wolnych dni na szukanie pracy, które przysługują mu w przypadku rozwiązania umowy przez wypowiedzenie. Porozumienie stron nie wymaga także podania przyczyny rozwiązania umowy, co w przypadku ewentualnej późniejszej zmiany zdania przez pracownika utrudni mu udowodnienie w sądzie tego, że został zwolniony niesłusznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Ile czasu ma pracodawca na wypowiedzenie umowy od momentu jego przyczyny?

Dodatkowo tryb, w jakim rozwiązana została umowa o pracę, wpływa na uprawnienie byłego pracownika do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. W sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę, były pracownik otrzyma zasiłek w ciągu 7 dni od dnia zarejestrowania się w urzędzie pracy. W razie zawarcia porozumienia rozwiązującego pracownik uprawnienie to uzyska dopiero po 90 dniach od daty zarejestrowania.

Konieczne jest odróżnienie porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę od innych wspólnych oświadczeń stron stosunku pracy:

  • porozumienia między pracodawcą a pracownikiem o skróceniu okresu wypowiedzenia (umowa rozwiązuje się wówczas za wypowiedzeniem),
  • porozumienia między pracodawcami poprzedzającego przejście pracownika od jednego do drugiego pracodawcy w trakcie korzystania z urlopu bezpłatnego (umowa nie rozwiązuje się).

Przepisy prawa pracy nie przewidują obowiązku wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy w omawianym trybie. Jeżeli pracodawca zaproponuje pracownikowi podpisanie porozumienia rozwiązującego, w którego treści nie zaznaczono daty rozwiązania umowy o pracę, lecz pracodawca będzie chciał wskazać ją w dowolnie wybranym przez niego terminie, będzie to niezgodne z prawem.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA