Kategorie

Czy pracodawca może samodzielnie zmienić treść protokołu powypadkowego

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Zmiana protokołu powypadkowego. /Fot. Fotolia
Zmiana protokołu powypadkowego. /Fot. Fotolia
ShutterStock
Protokół powypadkowy zawiera ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Sporządzenie protokołu ciąży na pracodawcy. Czy jest on uprawniony do samodzielnej zmiany treści protokołu powypadkowego?

PROBLEM

Jeden z naszych pracowników uległ wypadkowi, który zespół powypadkowy uznał za wypadek przy pracy. Pięć miesięcy po wypadku okazało się, że jego skutki są ciężkie (pracownikowi amputowano nogę), mimo że wstępna ocena tego zdarzenia nie wskazywała na taką sytuację. Czy pracodawca powinien obecnie samodzielnie zmienić ustalenia powypadkowe w protokole powypadkowym sporządzonym kilka miesięcy temu? Czy o skutkach wypadku powinien poinformować PIP?

RADA

Na wskazanym przez Państwa etapie pracodawca nie może dokonywać już żadnych zmian w treści protokołu powypadkowego. O sprostowanie i ustalenie prawidłowej treści protokołu może obecnie wystąpić do sądu poszkodowany pracownik. Jeśli na mocy wyroku sądowego zostanie zmieniony rodzaj wypadku przy pracy, pracodawca będzie zobowiązany poinformować o tym fakcie PIP, prokuratora oraz GUS przez złożenie korekty statystycznej karty wypadku lub wykazanie wypadku jako ciężki w II (uzupełniającej) części statystycznej karty wypadku przy pracy, jeśli nie została ona jeszcze sporządzona. Po uprawomocnieniu się wyroku pracodawca będzie też zobowiązany do sprostowania danych przekazanych do ZUS w dokumencie ZUS IWA.

Zobacz: Jednorazowe odszkodowanie z tytułu doznania stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu

UZASADNIENIE

Jeśli pracownik ulegnie wypadkowi, pracodawca ma obowiązek przeprowadzić szczegółowe postępowanie powypadkowe. Przeprowadza je powołany do tego celu zespół powypadkowy, który po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku sporządza protokół powypadkowy. Protokół musi zostać sporządzony nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Protokół ten pracodawca zatwierdza nie później niż w terminie 5 dni od dnia jego sporządzenia.

WAŻNE!

Protokół powypadkowy musi zostać sporządzony nie później niż 14 dni po wypadku, a zatwierdzony nie później niż 5 dni od daty sporządzenia.

Reklama

Zmiany do protokołu powypadkowego mogą być wprowadzane przed zatwierdzeniem protokołu przez pracodawcę w przypadku zgłoszenia zastrzeżeń do treści protokołu powypadkowego (przez poszkodowanego lub członków rodziny zmarłego wskutek wypadku pracownika) albo gdy protokół ten nie odpowiada warunkom określonym w przepisach.

Ponadto poszkodowany pracownik, a w razie wypadku śmiertelnego uprawniony członek jego rodziny, może wystąpić do właściwego sądu rejonowego z powództwem o ustalenie i sprostowanie protokołu powypadkowego. Natomiast protokół powypadkowy dotyczący wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych, zawierający ustalenia naruszające uprawnienia pracownika albo nieprawidłowe wnioski profilaktyczne, może być zwrócony pracodawcy przez właściwego inspektora pracy z uzasadnionym wnioskiem o ponowne ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku.

Zobacz także: Czy okresy pobierania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego trzeba zamieścić w świadectwie pracy

Należy uznać, że poza przedstawionymi wyżej, przewidzianymi prawem, okolicznościami, w których jest dopuszczalne lub wymagane wprowadzanie zmian w protokole powypadkowym, pracodawca nie może dokonywać zmian w treści protokołu powypadkowego.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik uległ wypadkowi, który przez zespół powypadkowy został zakwalifikowany jako wypadek przy pracy. Po 4 miesiącach od dnia wypadku, w wyniku nieprzewidzianych powikłań powypadkowych, pracownik zmarł. W tej sytuacji wdowa po poszkodowanym może wystąpić do sądu pracy o sprostowanie protokołu powypadkowego. Jeżeli wypadek zostanie uznany przez sąd za wypadek śmiertelny, wówczas pracodawca powinien o tym fakcie zawiadomić PIP, prokuraturę oraz przesłać do Głównego Urzędu Statystycznego II (uzupełniającą) część statystycznej karty wypadku przy pracy. Jeżeli formularz ten już został przesłany do GUS, wówczas należy sporządzić jego korektę.

Możliwość dochodzenia przez pracownika przed sądem pracy sprostowania treści protokołu powypadkowego budziła w praktyce pewne wątpliwości. Jednak w uchwale z 29 marca 2006 r. (II PZP 14/05, OSNP 2006/15–16/228) Sąd Najwyższy rozstrzygnął jednoznacznie, że pracownik, który ma interes prawny w ustaleniu zgodnych ze stanem faktycznym okoliczności wypadku, może dochodzić sprostowania treści protokołu na drodze sądowej.

Zobacz również: Forum Kadry - BHP

Jeżeli zatem Państwa pracownik wystąpi do sądu o sprostowanie treści protokołu powypadkowego, a sąd orzeknie, że wypadek spełnia warunki, aby uznać go za wypadek ciężki, wówczas będą Państwo zobowiązani zawiadomić o tym PIP i prokuraturę, a także:

 • złożyć do GUS korektę statystycznej karty wypadku lub wykazać wypadek jako ciężki w II (uzupełniającej) części statystycznej karty wypadku przy pracy – jeśli nie została ona jeszcze sporządzona,
 • złożyć do ZUS korektę formularza ZUS IWA, z wykazaną prawidłową liczbą osób poszkodowanych w wypadkach ciężkich.

Podstawa prawna:

● art. 234 Kodeksu pracy,

● § 9–16 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. Nr 105, poz. 870),

rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (Dz.U. Nr 14, poz. 80 ze zm.),

rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz.U. Nr 227, poz. 2298),

● art. 27–32 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.).

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.