reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Przejęcie od spółki części zakładu pracy – czy skutkuje przejęciem członka zarządu?

Przejęcie od spółki części zakładu pracy – czy skutkuje przejęciem członka zarządu?

Przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę powoduje, iż staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Członek zarządu pracujący w przejętej części zakładu nie zostaje automatycznie przejęty przez nowego pracodawcę.

Uregulowanie dotyczące przejścia części zakładu pracy na innego pracodawcy znajduje się w art. 231 kodeksu pracy. Na mocy tego artykułu nowy pracodawca staje się stroną w istniejącym stosunku pracy. Oznacza to bowiem, iż pracownicy zatrudnieni w tej części również podlegają przejęciu. Należy zatem rozróżnić pojęcia zakładu pracy i przedsiębiorstwa, bowiem zakład pracy to zespół czynników materialnych i osobowych, które tworzą jedną całość stanowiący również miejsce pracy. Natomiast na przedsiębiorstwo określone przepisami kodeksu cywilnego składają się czynniki materialne i niematerialne służące do prowadzenia działalności gospodarczej. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 czerwca 2012r. (I PK 10/12) nadał art. 231 k.p. charakter bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, iż przejęcie polega na zmianie pracodawcy z mocy prawa, a nie w następstwie uzgodnień między pracodawcami. W szczególności uzgodnienia te nie mogą wyłączyć lub zmienić wskazanego skutku przejścia zakładu pracy lub jego części. Ponadto za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

Kiedy dochodzi do przejęcia?

Użyte przez ustawodawcę pojęcia „przejścia” zakładu pracy na innego pracodawcę. Zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego z dnia 15 września 2006r. (I PK 75/06) przy ocenie, że doszło do przejścia części zakładu pracy na nowego pracodawcę zależy od ustalenia, iż przejął on w faktyczne władanie część zadania lub zadań, stanowiących placówkę zatrudnienia, a więc w zakresie pozwalającym na wykonywanie obowiązków pracowniczych. Nie musi to polegać na nabyciu przedsiębiorstwa lub jego części oraz nie zależy od rodzaju czynności prawnej, na podstawie której to następuje.

Zgodnie z regulacją art. 231 k.p. przejście części zakładu pracy oznacza jego faktyczne przejęcie w posiadanie nowego podmiotu, wskutek czego staje się on nowym pracodawcą dla osób pracujących w tej części. Konsekwencją dokonanie takiego transferu jest:

  • zmiana pracodawcy i przejęcie wszystkich pracowników tej części zakładu podległych dotychczasowemu pracodawcy,
  • wstąpienie w prawa i obowiązki zbywcy przez nowego nabywcę,
  • odpowiedzialność solidarna nowego i dotychczasowego pracodawcy.

Ważnym elementem przy dokonywaniu przejścia części zakładu pracy jest konieczność poinformowania pracowników na piśmie o planowanym terminie przejścia części zakładu i wstąpienia nowego pracodawcy w dotychczasowy stosunek pracy.

Zobacz też: Wpływ przejęcia zakładu pracy lub jego części na stosunki pracy i ich treść

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama