REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejęcie od spółki części zakładu pracy – czy skutkuje przejęciem członka zarządu?

Monika Pązik
 przejęcie części zakładu pracy, członek zarządu nie przechodzi na nowego pracodawcę/fot. Fotolia
przejęcie części zakładu pracy, członek zarządu nie przechodzi na nowego pracodawcę/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę powoduje, iż staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Członek zarządu pracujący w przejętej części zakładu nie zostaje automatycznie przejęty przez nowego pracodawcę.

Uregulowanie dotyczące przejścia części zakładu pracy na innego pracodawcy znajduje się w art. 231 kodeksu pracy. Na mocy tego artykułu nowy pracodawca staje się stroną w istniejącym stosunku pracy. Oznacza to bowiem, iż pracownicy zatrudnieni w tej części również podlegają przejęciu. Należy zatem rozróżnić pojęcia zakładu pracy i przedsiębiorstwa, bowiem zakład pracy to zespół czynników materialnych i osobowych, które tworzą jedną całość stanowiący również miejsce pracy. Natomiast na przedsiębiorstwo określone przepisami kodeksu cywilnego składają się czynniki materialne i niematerialne służące do prowadzenia działalności gospodarczej. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 czerwca 2012r. (I PK 10/12) nadał art. 231 k.p. charakter bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, iż przejęcie polega na zmianie pracodawcy z mocy prawa, a nie w następstwie uzgodnień między pracodawcami. W szczególności uzgodnienia te nie mogą wyłączyć lub zmienić wskazanego skutku przejścia zakładu pracy lub jego części. Ponadto za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

Autopromocja

Kiedy dochodzi do przejęcia?

Użyte przez ustawodawcę pojęcia „przejścia” zakładu pracy na innego pracodawcę. Zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego z dnia 15 września 2006r. (I PK 75/06) przy ocenie, że doszło do przejścia części zakładu pracy na nowego pracodawcę zależy od ustalenia, iż przejął on w faktyczne władanie część zadania lub zadań, stanowiących placówkę zatrudnienia, a więc w zakresie pozwalającym na wykonywanie obowiązków pracowniczych. Nie musi to polegać na nabyciu przedsiębiorstwa lub jego części oraz nie zależy od rodzaju czynności prawnej, na podstawie której to następuje.

Zgodnie z regulacją art. 231 k.p. przejście części zakładu pracy oznacza jego faktyczne przejęcie w posiadanie nowego podmiotu, wskutek czego staje się on nowym pracodawcą dla osób pracujących w tej części. Konsekwencją dokonanie takiego transferu jest:

 • zmiana pracodawcy i przejęcie wszystkich pracowników tej części zakładu podległych dotychczasowemu pracodawcy,
 • wstąpienie w prawa i obowiązki zbywcy przez nowego nabywcę,
 • odpowiedzialność solidarna nowego i dotychczasowego pracodawcy.

Ważnym elementem przy dokonywaniu przejścia części zakładu pracy jest konieczność poinformowania pracowników na piśmie o planowanym terminie przejścia części zakładu i wstąpienia nowego pracodawcy w dotychczasowy stosunek pracy.

Zobacz też: Wpływ przejęcia zakładu pracy lub jego części na stosunki pracy i ich treść

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki przejęcia części zakładu wobec członka zarządu

W sytuacji, w której dochodzi do przejęcia części spółki (np. części handlowej) w praktyce mamy często do czynienia z dzierżawą co oznacza, iż spółka nie traci swojego bytu prawnego, a członek zarządu nie podlega regulacji art. 231 k.p. Dzierżawa jako rodzaj zdarzenia prawnego, który skutkuje przejściem zakładu pracy oznacza, iż osoby zatrudnione w tej części stają się pracownikami nowego pracodawcy. Warto zaznaczyć, iż w takiej sytuacji nie ma konieczności nawiązywania z przejętymi pracownikami nowych umów o pracę. Jeżeli obowiązki członka zarządu spółki były ściśle związane z przejętą częścią zakładu, przejęcie jej nie skutkuje przejęciem członka zarządu. Wiąże się to bezpośrednio z pełnioną przez niego funkcją, bowiem jako członek organu zarządzającego zobowiązany jest do reprezentowania spółki jako całości i prowadzenia jej spraw. Oznacza to, iż umowa o pracę członka zarządu odnosi się w głównej mierze do pełnienia obowiązków pracowniczych jako członka zarządu. Konsekwencją szczególnego charakteru pełnionej funkcji jest fakt, iż nie może ona ulegać zmianie bądź jakimkolwiek ograniczeniom spowodowanym wewnętrzną reorganizacją spółki związaną z przejęciem części zakładu pracy. W sytuacji, gdyby członek zarządu przechodził do nowego pracodawcy spółka zostałaby pozbawiona zarządu.

Zobacz też: Przejście zakładu na nowego pracodawcę - skutki dla pracowników

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  REKLAMA

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  REKLAMA

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  REKLAMA