REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uprawnienia pracodawcy, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o pracę z członkiem zarządu spółki

Prawidłowe zawarcie umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej wywołuje wiele wątpliwości. Dotyczą one zwłaszcza zasad reprezentacji spółki przy zawieraniu tych umów oraz skutków wadliwego jej reprezentowania.

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na okres próbny, którą następnie wypowiedzieliśmy. Pracownik złożył w sądzie pozew, w którym podnosi zarzut, że umowa została wypowiedziana niezgodnie z prawem, ponieważ w umowie nie było klauzuli o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy. Proszę o informację, czy w umowie o pracę na okres próbny musi być zawarta klauzula umożliwiająca rozwiązanie umowy za pomocą wypowiedzenia? Czy taka klauzula może być zamieszczona np. w informacji do umowy dla pracownika, w której jest punkt „długość okresu wypowiedzenia umowy będzie ustalana zgodnie z art. 34 lub 36 Kodeksu pracy”?

Umowa zawarta na czas określony a koniec obowiązywania ustawy antykryzysowej

Jesteśmy przedsiębiorstwem, do którego mają zastosowanie przepisy ustawy antykryzysowej. Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę na okres od 28 lutego do 30 września 2010 r., a następnie na podstawie kolejnej umowy od 1 października 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. Umowa zawiera klauzulę o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy za wypowiedzeniem wynoszącym 2 tygodnie. Czy umowa obecnie obowiązująca jest zawarta w sposób prawidłowy? Którą umową z kolei będzie ta zawarta z pracownikiem po zakończeniu obecnie obowiązującej, czy musi to już być umowa na czas nieokreślony?

Rozliczanie składek z umowy na zastępstwo

Jedna z naszych pracownic poszła na urlop wychowawczy. Na jej miejsce chcemy zatrudnić na zastępstwo inną naszą pracownicę, która obecnie pracuje na 1/2 etatu. Czy możemy podpisać z nią taką umowę? Jeśli tak, to czy należy pracownicę zgłosić odrębnie do ubezpieczeń z tytułu pracy na podstawie umowy na zastępstwo i jak wykazywać ją w raportach do ZUS?

Utrata uprawnień zawodowych przez pracownika

W razie utraty przez pracownika wymaganych uprawnień zawodowych, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę, zmienić stanowisko lub rodzaj pracy lub powierzyć wykonywanie innych zadań niż określone w umowie o pracę.

Zwolnienie pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne

Czy można zwolnić pracownika po 182 dniach i 3 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, jeżeli świadczenie zostało mu przyznane na okres 5 miesięcy?

Czy dopuszczalne jest dokonanie wypowiedzenia zmieniającego związkowcowi

Pracownikowi korzystającemu ze szczególnej ochrony związkowej nie wolno wręczyć bez zgody zakładowej organizacji związkowej wypowiedzenia zmieniającego. Ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych, uzasadniającym wykluczenie możliwości przywrócenia do pracy pracownika – związkowca, nie jest osiąganie np. niedostatecznych wyników w pracy czy zorganizowanie zebrania pracowników bez zgody pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 10 marca 2011 r., II PK 241/10).

Jak korzystnie zatrudniać do prac sezonowych

O tym, że praca ma charakter sezonowy, decyduje pora roku. Sektorami gospodarki najczęściej korzystającymi z pracy pracowników sezonowych są: budownictwo, rolnictwo, gastronomia czy hotelarstwo, a najkorzystniejszą umową jest umowa o dzieło.

Ustawa antykryzysowa - problem z umowami na czas określony

Na podstawie ustawy antykryzysowej ograniczono czas trwania umów na czas określony maksymalnie do 2 lat. 21 sierpnia 2011 r. miną 2 lata od czasu, kiedy obowiązuje ustawa antykryzysowa. Zatem umowy na czas określony zawarte przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej na okres przekraczający 2 lata, które kończą się w czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej, jeżeli pozostaną niezmienione, będą naruszać prawo.

Wypłata wyrównania do kwoty minimalnego wynagrodzenia

Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na pełny etat nie może być niższe od wynagrodzenia minimalnego. W przeciwnym razie pracodawca musi wypłacić wyrównanie.

Kontrola sposobu wykorzystywania przez związkowca zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Zobowiązałem pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej do wskazania godzin jego urzędowania w zakładzie, jak również umieszczania stosownej adnotacji w księdze ewidencji wyjść prywatnych w przypadku opuszczenia terenu zakładu pracy w tych godzinach. Pracownik zarzucił, że moje działanie narusza przepisy ustawy o związkach zawodowych. Czy faktycznie nie mam możliwości kontrolowania sposobu wykorzystywania przez pracownika takiego zwolnienia od pracy? Czy podobnie wygląda sytuacja w przypadku zwolnienia pracownika na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej?

Świadczenie chorobowe dla rencistki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę

Zatrudniliśmy na stanowisku sekretarki byłą nauczycielkę, która z powodu choroby zawodowej pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. Pracownica w maju br. ukończyła 50 lat. Przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni z powodu pobytu w szpitalu. Jest to jej pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Jakie świadczenie chorobowe przysługuje pracownicy przez okres przedłożonego zwolnienia lekarskiego i w jakiej wysokości?

Jak sprostować błąd dotyczący wysokości wynagrodzenia

Osoba pracująca w kadrach naszej firmy w umowie o pracę jednego z pracowników popełniła błąd dotyczący wysokości wynagrodzenia za pracę. W wyniku pomyłki pracownikowi wskazano w umowie wynagrodzenie o wiele wyższe od tego, które wynikało z uzgodnień z pracownikiem przed sporządzeniem umowy. W jaki sposób powinniśmy sprostować ten błąd?

Kiedy zwolnienia grupowe, a kiedy indywidualne

Nowelizacja Kodeksu pracy - zwiększona ochrona przed zwolnieniem

Od dzisiaj, 28 lipca, obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy. Dzięki niej związkowcy zatrudnieni na czas określony, w przypadku niezgodnego z prawem zwolnienia, mogą ubiegać się o przywrócenie do pracy.

Przedłużenie terminowej umowy o pracę do dnia porodu

Obowiązek wydania świadectwa pracy

Za kilka dni będę musiał wydać świadectwo pracy pracownikowi, który jest obecnie w okresie wypowiedzenia. W jakim terminie muszę to zrobić? Czy w przypadku gdy pracownik nie rozliczy się ze mną z posiadanego komputera i telefonu komórkowego, mogę zatrzymać jego świadectwo pracy aż do rozliczenia? Z wynagrodzenia pracownika potrącałem na mocy tytułu wykonawczego świadczenia alimentacyjne. Czy informację o zajęciu wynagrodzenia powinienem zamieścić w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy mogę wpisać uwagi dotyczące sposobu wykonywania pracy przez pracownika?

Skutki nieterminowego dostarczenia zwolnienia lekarskiego

Pracownik ma 7 dni na dostarczenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego wydanego na druku ZUS ZLA. Jeśli nie dochowa tego terminu, należny mu zasiłek chorobowy albo opiekuńczy jest obniżany o 25% począwszy od 8. dnia niezdolności do pracy określonej na tym zwolnieniu.

Jak prowadzić ewidencję czasu pracy

Każdy pracodawca, zatrudniający nawet jednego pracownika, ma obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy. Pracownikiem jest nie tylko osoba zatrudniona na umowę o pracę, ale także na podstawie mianowania, powołania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę.

Termin przekazania pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę miesiąc przed jego przystąpieniem do pracy. Czy informację o warunkach zatrudnienia trzeba przekazać mu w ciągu 7 dni od zawarcia umowy czy od przystąpienia do pracy? Czy jeżeli zmieniamy godziny pory nocnej, a w naszej firmie nie ma regulaminu pracy, to musimy zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia?

Klauzule autonomiczne do umowy o pracę

Poza umową o pracę pracownik i pracodawca są uprawnieni do zawierania innych umów, które – nie będąc częścią składową stosunku pracy – kształtują wzajemne prawa i obowiązki stron. Takie dodatkowe umowy nazywane są klauzulami autonomicznymi.

Kiedy pracę w gospodarstwie rolnym można zaliczyć do stażu pracy

Praca w gospodarstwie rolnym może zostać zaliczona do zakładowego stażu pracy pod warunkiem, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy płacowe przewidują możliwość zaliczenia do pracowniczego stażu pracy okresów pracy u innych pracodawców.

Kontrola podczas urlopu wypoczynkowego pracownika

Zmiana zasad zwrotu przez ZUS nienależnie opłaconych składek

Płatnicy składek, którzy nienależnie opłacili składki, mogą dochodzić zwrotu nadpłaty w ciągu 10 lat od dnia otrzymania zawiadomienia o nadpłacie z ZUS. ZUS musi zawiadomić płatnika składek o kwocie nadpłaty, jeżeli jej wysokość jest większa niż 8,80 zł. 

Wynagrodzenie za zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy podczas wypowiedzenia

Jak należy liczyć miesięczny termin na zwolnienie dyscyplinarne

Czy za kradzież można zwolnić pracownika w trybie dyscyplinarnym?

Urlopy nauczycieli - regulacje Karty Nauczyciela i Kodeksu pracy

Każdy pracownik, a więc również nauczyciel, ma zagwarantowane prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Przykładowo nauczyciel placówki nieferyjnej co roku ma prawo do 35 dni urlopu.

Umowa na zastępstwo - czy warunki zatrudnienia muszą być identyczne

Na czas nieobecności pracownicy z powodu urlopu macierzyńskiego i wychowawczego chcemy zatrudnić nowego pracownika na umowę o zastępstwo. Osoba ta ma krótszy staż pracy i mniejsze doświadczenie zawodowe niż nasza pracownica. Nie będzie też wykonywać dokładnie wszystkich obowiązków osoby zastępowanej. Czy w tej sytuacji warunki i rodzaj pracy w umowie na zastępstwo muszą być identyczne jak zastępowanego?

Jak obliczyć wynagrodzenie z tytułu umowy autorskiej

Podwyższone 50­proc. koszty uzyskania przychodów można zastosować w przypadku twórców korzystających z praw autorskich, jeżeli efektem wykonanej przez nich pracy jest utwór w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Nadgodziny a praca ponadwymiarowa pracowników niepełnoetatowych

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, praca w godzinach nadliczbowych będzie miała miejsce dopiero po przekroczeniu ogólnie obowiązujących norm czasu pracy, czyli co do zasady 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień.

Wypowiedzenie umowy o pracę - zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Częstą praktyką w okresie wypowiedzenia umowy o pracę jest zwalnianie pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Jest to korzystne dla pracodawcy, chociażby z powodu zapewnienia odpowiedniej atmosfery w zakładzie pracy.

Ekwiwalent za niewykorzystane dni na poszukiwanie pracy

Pracownik został zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny, ale nie radził sobie z powierzonymi obowiązkami i wręczyłem mu wypowiedzenie. Po upływie okresu wypowiedzenia pracownik zażądał wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystane dni wolne na poszukiwanie pracy. Czy w trakcie wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny pracownikowi przysługuje w ogóle zwolnienie na poszukiwanie pracy i czy w przypadku ich niewykorzystania muszę wypłacić mu ekwiwalent?

Czy akta osobowe pracowników należy przechowywać w siedzibie zakładu pracy?

Jestem pracownikiem spółki X od 15 lat. Na początku 2011 r. zwróciłem się do działu kadr o udostępnienie mi moich akt osobowych. Dowiedziałem się, że w kadrach nie ma teczek, gdyż podobno są w firmie, która je prowadzi, i w związku z tym nie mogą być mi udostępnione. Czy akta nie powinny być przechowywane w siedzibie zakładu pracy?

Kiedy nie jest dopuszczalne zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem

Nasza księgowa (zatrudniona na umowę o pracę) została wskazana w budżecie projektu unijnego, który będzie realizowany przez naszą firmę, jako osoba rozliczająca projekt na podstawie umowy zlecenia. Zawarta z księgową umowa zlecenia będzie finansowana ze środków unijnych. Czy zawarcie z nią takiej umowy przez naszą firmę będzie zgodne z prawem?

Zbiorcze świadectwo pracy

Jakie są skutki wniesienia odwołania od wypowiedzenia po terminie

Gdy pracownik wniesie odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę po terminie wskazanym w Kodeksie pracy, sąd oddali powództwo. Jeśli jednak pracownik przedstawi okoliczności usprawiedliwiające uchybienie, sąd może przywrócić termin dla pracownika.

Jak prawidłowo przeprowadzić exit interview

Odejście pracownika z firmy to trudny moment zarówno dla niego, jak i dla przedsiębiorstwa. Trzeba zastąpić odchodzącą osobę oraz przekazać jej obowiązki innym. W dodatku, jeśli pracownik jest zatrudniony na kluczowym stanowisku, pojawia się pytanie o możliwość zaoferowania mu takich warunków, które skłoniłyby go do cofnięcia decyzji o odejściu. Najlepszym narzędziem w tym wypadku jest exit interview.

Prawo do odszkodowania w razie rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym przez pracownika

Wypowiedzenie umowy o pracę za pośrednictwem portalu społecznościowego

Na portalu społecznościowym złożyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę. Od tego wypowiedzenia pracownik odwołał się do sądu pracy. Czy dokonanie wypowiedzenia w opisany sposób jest prawidłowe?

Zastrzeżenia pracodawcy co do treści protokołu z kontroli PIP

Inspektor pracy podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy ustalił z pracodawcą termin omówienia i podpisania protokołu z kontroli. Jakie formy odwoławcze przysługują pracodawcy? Czy może nie zgodzić się z treścią zapisów w protokole? Czy ma obowiązek podpisywania go w tym samym dniu?

Co grozi pracownikowi za spóźnienia do pracy

Jeśli pracownik spóźnia się do pracy, wówczas nie wywiązuje się z zobowiązań wynikających z podpisanej przez niego umowy o pracę. W tym przypadku pracodawca może np. nie wypłacić mu wynagrodzenia za czas jego nieusprawiedliwionej nieobecności w firmie lub nałożyć karę porządkową. Jeżeli pracownik regularnie spóźnia się do pracy, pracodawca może nawet rozwiązać z nim umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Nadużywanie umów o pracę na czas określony wobec pracowników w starszym wieku

Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas strajku

Za czas prowadzenia strajku, jeśli pracownik w tym czasie nie wykonywał pracy, nie przysługuje wynagrodzenie. W miesiącu, w którym była podjęta i prowadzona akcja strajkowa, pracodawca ma prawo obniżyć wynagrodzenie pracownika za czas trwania tejże akcji.

Obliczanie terminu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Nabycie prawa do odprawy emerytalno-rentowej

Pracownik uzyskał prawo do emerytury. Przed rozwiązaniem stosunku pracy złożył wniosek o wypłacenie odprawy emerytalnej. W moim zakładzie pracy pracownik ten pracuje dopiero 3 lata. Czy ma to wpływ na wysokość odprawy? Z tego co wiem, pracownik pobierał kiedyś rentę z tytułu niezdolności do pracy i być może wypłacono mu odprawę rentową. Jak można to potwierdzić? Jeżeli pracownik rzeczywiście otrzymał odprawę rentową, to czy będę musiał wypłacić odprawę emerytalną albo odprawę uzupełniającą?

Aktualizacja informacji o warunkach pracy

W jaki sposób można zaoszczędzić na składkach ZUS

Podstawowe i stałe koszty utrzymania pracownika to przede wszystkim wynagrodzenie oraz składki na jego ubezpieczenia w części finansowanej przez płatnika. Można jednak tak dobrać współpracowników lub wybrać taką formę zatrudnienia, aby zmniejszyć ciężar opłacania tych składek i zminimalizować koszty zatrudnienia.

Odpowiedzialność spółki partnerskiej jako pracodawcy

Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Zalety i wady korzystania przez pracodawcę z usług podmiotów zewnętrznych

Pracodawcy w celu uzupełnienia bieżącej pracy swoich etatowych pracowników lub w celu ich zastąpienia korzystają z usług podmiotów zewnętrznych. Najczęściej odbywa się to na zasadzie świadczenia usług (outsourcing) lub „wynajęcia” pracowników tymczasowych.

REKLAMA