REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa na zastępstwo - czy warunki zatrudnienia muszą być identyczne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Drzewiecka

REKLAMA

Na czas nieobecności pracownicy z powodu urlopu macierzyńskiego i wychowawczego chcemy zatrudnić nowego pracownika na umowę o zastępstwo. Osoba ta ma krótszy staż pracy i mniejsze doświadczenie zawodowe niż nasza pracownica. Nie będzie też wykonywać dokładnie wszystkich obowiązków osoby zastępowanej. Czy w tej sytuacji warunki i rodzaj pracy w umowie na zastępstwo muszą być identyczne jak zastępowanego?

Nie. Zastępca nie musi zostać zatrudniony na identycznych warunkach pracy i płacy, jednak powinny być one zbliżone do warunków, na jakich został zatrudniony zastępowany pracownik.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa na czas zastępstwa jest umową o pracę na czas określony zawartą w szczególnej sytuacji, jaką jest konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 251 § 1 zd. 2 k.p.). Oznacza to, że z wyjątkami wskazanymi w przepisach (np. uproszczony tryb wypowiedzenia umowy, nieprzedłużenie umowy zawartej z pracownicą w ciąży do dnia porodu) stosuje się do umowy na czas zastępstwa przepisy dotyczące umowy na czas określony. Przykładowo zastępca, jeżeli jest pracownikiem szczególnie chronionym, korzysta z takich samych przywilejów, jak zatrudniony na czas określony czy nieokreślony. Pracodawca nie może zatem wypowiedzieć umowy na czas zastępstwa pracownikowi znajdującemu się w okresie przedemerytalnym czy pracownicy w ciąży.

W umowie na czas zastępstwa należy wskazać, na czas nieobecności jakiego pracownika jest ona zawierana. Wyraźne wskazanie zastępowanego polega na podaniu jego imienia i nazwiska albo na opisaniu stanowiska lub funkcji w taki sposób, aby bez wątpliwości, na podstawie takiego opisu, można było ustalić, o kogo chodzi. Rodzaj pracy zastępcy musi odpowiadać rodzajowi pracy zastępowanego pracownika. Jednakże przy określaniu warunków pracy i płacy pracodawca nie jest związany warunkami wynikającymi z umowy z pracownikiem zastępowanym. Na przykład umowa o pracę na czas zastępstwa może określać inny wymiar czasu pracy niż umowa o pracę pracownika, który zostaje zastąpiony. Jeżeli pracodawca zatrudnia na zastępstwo pracownika mniej doświadczonego czy o niższych kwalifikacjach, może zaoferować mu niższe stanowisko, np. referent zamiast samodzielny referent. Jednak różnice między obowiązkami nieobecnego pracownika i zastępującego go powinny być na tyle niewielkie, aby obiektywnie można było stwierdzić, że mamy do czynienia z zastępstwem.

Wynagrodzenie zastępcy nie musi być tej samej wysokości jak osoby zastępowanej. Jeżeli pracownikowi przysługiwały dodatkowe składniki wynagrodzenia, wówczas nie oznacza to, że zastępca automatycznie uzyska do nich prawo. Pracodawca może jednak przyznać je zastępcy i określić ich wysokość w umowie. Swoboda kształtowania warunków pracy i płacy zastępcy jest jednak ograniczona przepisami prawa pracy. Oznacza to, że pracodawca nie może ustalić wynagrodzenia zastępcy na niższym poziomie, niż wynika to z ogólnych zasad jego ustalania, np. pensja zastępcy nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie. Powinna ona również odpowiadać rodzajowi wykonywanej przez niego pracy. Wynagrodzenie nie może być także niższe od najniższego wynagrodzenia przypisanego do stanowiska, na które ma zostać zatrudniony zastępca.

Podstawa prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Art. 183c, 251 § 1 zd. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 80, poz. 432.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Zmiany w Kodeksie pracy od 2026 roku. Dochodzą nowe obowiązki pracodawców

W Dzienniku Ustaw pojawiła się ustawa zmieniająca Kodeks pracy. Jej przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to nowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy?

Lipiec 2025. Kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz lipca 2025 do druku z miejscem na notatki. Lipiec 2025 roku zawiera 8 dni wolnych od pracy. Jakie są ważne dni lipca? Wydrukuj i dopisz swoje notatki na ten miesiąc.

Wynagrodzenie lekarza rezydenta 2025. Podwyżka już od lipca

Nowe, wyższe wynagrodzenie lekarza rezydenta w 2025 roku zapewnia rozporządzenie Ministra Zdrowia. Podwyżka wchodzi w życie już od 1 lipca. Ile zarabia lekarz i lekarz dentysta odbywający specjalizację w ramach rezydentury?

REKLAMA

Oferta pracy bez kluczowych informacji powoduje rezygnację z aplikowania. Dlaczego firmy nie podają ważnych elementów oferty

Aż 36% kandydatów rezygnuje z aplikowania na ofertę pracy, w której brakuje kluczowych informacji, takich jak wynagrodzenie czy wskazanie konkretnej liczby dni przy pracy hybrydowej. Dlaczego pracodawcy nie zamieszczają w ofertach pracy najważniejszych elementów? Jaki wniosek dla pracodawców wynika z poniższych danych?

Do 30 tys. zł kary dla pracodawcy za nielegalne zatrudnienie. Czy dziecko może pracować w wakacje? [Przepisy prawne]

Prawo przewiduje do 30 tys. zł kary dla pracodawcy za nielegalne zatrudnienie. Czy dziecko może legalnie pracować w wakacje? Praca przy zbieraniu truskawek, innych owoców czy pomaganie w gastronomii to popularne sposoby na zarobek młodych Polek i Polaków. Czy zawsze przepisy prawne na to pozwalają?

Duże zmiany na rynku pracy od 1 czerwca 2025 r. dla bezrobotnych i pracodawców: zasiłek dla bezrobotnych, stypendium stażowe, bon na zasiedlenie

Zmiany na polskim rynku pracy od 1 czerwca 2025 r. dotyczące działalności urzędów pracy wprowadza ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jest to zupełnie nowy akt prawny, który zamienia obowiązującą dotychczas (przez ponad 20 lat) ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Co się zmienia? Jest wiele nowości, które zadowolą osoby korzystające z usług urzędów pracy, m.in. w zasiłku dla bezrobotnych, stypendium stażowym i bonie na zasiedlenie. Oto najważniejsze z nich.

Jawność wynagrodzeń w Polsce staje się faktem: opublikowana ustawa nakładana na pracodawców nowe obowiązki: jakie i od kiedy

23 czerwca opublikowano w Dzienniku Ustaw ustawę, która wprowadza m.in. obowiązek podawania osobie ubiegającej się o zatrudnienie, w czasie rekrutacji i z wyprzedzeniem, informacji o proponowanym wynagrodzeniu. 62,3% firm uważa potencjalne napięcia i konflikty w zespole za najważniejsze wyzwanie związane z ujawnianiem wysokości płac.

REKLAMA

Pracownicy najczęściej zmieniają miejsce zatrudnienia z powodu niesatysfakcjonującego wynagrodzenia. Jakie oferty pracy przyciągają uwagę, a jakie poszukujący nowego miejsca pomijają

Pomimo wciąż niejednoznacznej sytuacji na rynku pracy, wielu profesjonalistów deklaruje otwartość na atrakcyjne propozycje zawodowe. Zarówno po stronie firm, jak i kandydatów dominuje jednak ostrożność. 36 proc. kandydatów zazwyczaj rezygnuje z aplikowania na ofertę pracy, jeśli brakuje w niej ważnych informacji.

Przeciętne wynagrodzenie [MAJ 2025]

GUS podał przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2025 roku. To kwota brutto. Ile wynosi przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju tego roku? Czy wzrosło w porównaniu z poprzednim rokiem? Komentarz ekonomisty.

REKLAMA