reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy akta osobowe pracowników należy przechowywać w siedzibie zakładu pracy?

Czy akta osobowe pracowników należy przechowywać w siedzibie zakładu pracy?

Jestem pracownikiem spółki X od 15 lat. Na początku 2011 r. zwróciłem się do działu kadr o udostępnienie mi moich akt osobowych. Dowiedziałem się, że w kadrach nie ma teczek, gdyż podobno są w firmie, która je prowadzi, i w związku z tym nie mogą być mi udostępnione. Czy akta nie powinny być przechowywane w siedzibie zakładu pracy?

Tak, akta osobowe zatrudnionych pracowników powinny być przechowywane na terenie zakładu pracy.

Każdy pracodawca zatrudniający pracowników ma obowiązek założyć i prowadzić akta osobowych oraz pozostałą dokumentację pracowniczą (art. 94 pkt 9a k.p.). Szczegółowe uregulowania w tym zakresie zawarte są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).

Pracownik ma prawo wglądu do swoich akt osobowych oraz dokumentacji pracowniczej związanej z jego osobą. Żądanie przez pracownika udostępnienia dokumentów pracowniczych jest związane ze stosunkiem pracy, co wynika z art. 94 pkt 9a k.p. Jeżeli pracodawca odmówi danemu pracownikowi wglądu w jego akta, może on dochodzić swoich uprawnień przed sądem pracy, jak również złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Prowadzenie akt osobowych przez wyspecjalizowaną firmę nie zwalnia pracodawcy z obowiązku udostępnienia dokumentacji pracowniczej danemu pracownikowi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama