reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy dopuszczalne jest dokonanie wypowiedzenia zmieniającego związkowcowi

Czy dopuszczalne jest dokonanie wypowiedzenia zmieniającego związkowcowi

Pracownikowi korzystającemu ze szczególnej ochrony związkowej nie wolno wręczyć bez zgody zakładowej organizacji związkowej wypowiedzenia zmieniającego. Ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych, uzasadniającym wykluczenie możliwości przywrócenia do pracy pracownika – związkowca, nie jest osiąganie np. niedostatecznych wyników w pracy czy zorganizowanie zebrania pracowników bez zgody pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 10 marca 2011 r., II PK 241/10).

Andrzej P. od 1 czerwca 1999 r. był zatrudniony w Urzędzie Skarbowym w K. na stanowisku poborcy skarbowego. Do 2007 r. jego praca była oceniana pozytywnie. Negatywnie został oceniony 30 lipca 2008 r., gdy pracodawca zwrócił mu uwagę, że bez powodu i podstawy prawnej odciągnął pracowników od wykonywania obowiązków służbowych bez zgody przełożonych (miał bowiem w godzinach pracy zorganizować zebranie pracowników urzędu). Zażądał wyjaśnień od Andrzeja P., który oświadczył, że ich nie złoży.

W kwietniu 2009 r. przełożony Andrzeja P. dokonał analizy pracy poborców skarbowych zatrudnionych w komórce egzekucyjnej w okresie od 2007 r. do 2008 r. i ustalił, że Andrzej P. jest pracownikiem najmniej efektywnym w dziale. W 2009 r. nadal załatwiał on prawie dwukrotnie mniej spraw niż pozostali poborcy. Z tego względu był wielokrotnie pozbawiany nagrody kwartalnej lub otrzymywał ją w niższej wysokości. Pracodawca wielokrotnie omawiał z Andrzejem P. jego słabe wyniki w pracy. Ponadto Andrzej P. często chorował w 2007 i 2008 r., wobec czego miał największą absencję chorobową w zespole. Nieobecność w pracy Andrzeja P. powodowała konieczność rozdzielenia jego obowiązków między pozostałych pracowników.

W efekcie kierownik działu postanowił stworzyć nowe stanowisko administracyjno-biurowe, na które zdecydowano się przesunąć jednego z poborców. Kierownik ustalił kryteria oceny poborców w celu wytypowania pracownika na nowy etat. Ocena wykazała, że Andrzej P. wykonał najmniej czynności w porównaniu z pozostałymi. 28 lipca 2009 r. Andrzejowi P. dokonano wypowiedzenia zmieniającego warunki umowy o pracę. Przyczyną wypowiedzenia były m.in. zmiany organizacyjne w komórce egzekucyjnej polegające na likwidacji stanowiska poborcy i utworzeniu stanowiska obsługi administracyjnej. Jednak na wypowiedzenie zmieniające nie zgodził się NSZZ „S”, którego działaczem podlegającym ochronie przed zwolnieniem z pracy był Andrzej P. Pracodawca został poinformowany pismem z 29 kwietnia 2009 r., że powód jest pracownikiem podlegającym szczególnej ochronie. Mimo to wypowiedzenie zostało dokonane.

Andrzej P. złożył odwołanie od wypowiedzenia, żądając uznania go za bezskuteczne i przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach.

Sąd pierwszej instancji przyznał mu wprawdzie odszkodowanie, ale nie zdecydował się na przywrócenie do pracy. Andrzej P. otrzymał bowiem wcześniej negatywną ocenę pracy, a także korzystał z długiej absencji chorobowej, która dezorganizowała pracę oddziału.

Andrzej P. wniósł od tego wyroku apelację, która jednak została oddalona. Powód złożył więc skargę kasacyjną.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Czapska-Małecka

Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, mediator w sprawach pracowniczych, trener

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama