REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

To już pewne: aż o 14,87 procent zostaną zwaloryzowane 1 czerwca konta emerytalne, o ile kapitał początkowy i subkonta

Znany jest już wskaźnik waloryzacji subkont emerytalnych za 2023 rok, ciągle oficjalnie nie wiadomo, jaki wskaźnik waloryzacji kont emerytalnych ZUS
Znany jest już wskaźnik waloryzacji subkont emerytalnych za 2023 rok, ciągle oficjalnie nie wiadomo, jaki wskaźnik waloryzacji kont emerytalnych ZUS
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Ogłasza się, że wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2023 r. wynosi 114,87 %, obwieściła właśnie minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Obwieszczenie ukazało się 22 maja 2024 r. w Monitorze Polskim w poz. 382.Konta emerytalne ZUS zostaną zwaloryzowane o 14,87 procent. To oznacza, że każde 100 tys. zł, które są na nich w tej chwili z dnia na dzień zamieni się na nich w 114,78 tys. zł.

Długo oczekiwany komunikat - w minionych latach był tydzień a nawet dziesięć dni wcześniej - jest, w Monitorze Polskim. To jego pełna treść:

REKLAMA

Autopromocja

MONITOR POLSKI DZIENNIK URZĘDOWY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 22 maja 2024 r.
Poz. 382
OBWIESZCZENIE MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1) z dnia 20 maja 2024 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2023 r.
Na podstawie art. 25 ust. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, 1429 i 1672) ogłasza się, że wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2023 r. wynosi 114,87 %. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: A. Dziemianowicz-Bąk
1) Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej – zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 2715).

Nieco niższa będzie waloryzacja kapitałów zgromadzonych na subkoncie, ale ono średnio ma udział w kapitałach, na podstawie których ZUS wylicza wysokość emerytury na poziomie 20 procent – reszta to składki i kapitał początkowy.
Wskaźnik dla subkonta już znamy. 15 maja 2024 roku w Monitorze Polskim w poz. 370 ukazał się KOMUNIKAT
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO z dnia 15 maja 2024 r. w sprawie wskaźnika rocznej waloryzacji:

"Na podstawie art. 40c ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 
z 2024 r. poz. 497) ogłasza się, że wskaźnik rocznej waloryzacji składek zewidencjonowanych na subkoncie prowadzonym 
przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach konta ubezpieczonego, równy średniorocznej dynamice wartości produktu krajowego brutto w cenach bieżących za okres ostatnich 5 lat poprzedzających termin waloryzacji, wyniósł 109,91 (wzrost o 9,91 %)."
 

Co to oznacza do osób, przed którymi dopiero złożenie wniosku o emeryturę, a w pewnych przypadkach - także dla ich rodzin?

Waloryzacja składek: jakie wskaźniki 1.06.2024 r.

Zgodnie z przepisami 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych wysokość wskaźnika waloryzacji składek zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Waloryzacja nie może być ujemna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ponieważ w 2023 r. wysoka była inflacja – 11,4 proc., a jeszcze wyższy był niż wcześniej był wzrost przypisu składek, według wstępnych szacunków ZUS wskaźnik rocznej waloryzacji składek i kapitału początkowego wyniesie 14,8 lub 14,9 proc.
Rok wcześniej ten wskaźnik był również wysoki – 14,4 proc., o czym zdecydowała przede wszystkim wysoka inflacja.
Z kolei za 2021 rok w czerwcu 2022 r. waloryzacja składek emerytalnych była o 9,33 proc.

To oznacza, że na przestrzeni trzech lat suma składek zgromadzonych na koncie emerytalnym, w tym kapitału początkowego  została podwyższona o 38,5 procent, a uwzględniając kapitalizację roczną za lata 2021-2022 z pewnością przekroczyła 40 procent.
Oczywiście to wzrost nominalny, wartość realna kapitału wskutek inflacji nie wzrosła aż tak bardzo, choć z pewnością trzy kolejne waloryzacje uchroniły kapitał emerytalny przed utratą wartości a być może nawet nieznacznie podwyższyły ich wartość realną.

Inny wskaźnik waloryzacji pieniędzy na koncie emerytalnym, a inny na subkoncie - dlaczego

Nieco mniejsze są za to wzrosty środków zgromadzonych na subkontach. Tutaj zasady rocznej waloryzacji dokonywanej także z dniem 1 czerwca są nieco inne.
Zgodnie z przepisami przywołanej już ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wskaźnik rocznej waloryzacji składek zewidencjonowanych na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach konta ubezpieczonego, równy jest średniorocznej dynamice wartości produktu krajowego brutto w cenach bieżących za okres ostatnich pięci lat poprzedzających termin waloryzacji.

Tu z rekordową waloryzacją subkont mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku – wtedy wskaźnik waloryzacji wyniósł 9,2 procent.
Za 2021 r. waloryzacja przeprowadzona 1 czerwca 2022 roku a dotycząca środków emerytalnych na subkontach wynosiła 7,07 proc.
Na wskaźniku tegorocznej waloryzacji mocno zaciąży niewielki wzrost PKB w 2023 r., aktualnie szacowany przez GUS na tylko 0,2 proc. Rok wcześniej, w 202 r. PKB urósł tymczasem o 5,3 proc.

Ile wynosi korzyść z przesunięcia terminu przejścia na emeryturę o miesiąc lub dwa

Jeśli senior osiągnie wiek emerytalny w kwietniu 2024 r. lub w kolejnych dwóch miesiącach, składając od razu wniosek o emeryturę straci sporo na jej wysokości.
Dla przykładu porównajmy emeryturę mężczyzny, który wiek emerytalny osiągnie w kwietniu – i to bez uwzględniania części należnej z subkonta emerytalnego.

Załóżmy, że ma on na koncie emerytalnym uwzględniając kapitał początkowy 900 tyś. zł.
Jeśli złoży wniosek o emeryturę w kwietniu, ZUS wyliczy mu emeryturę w wysokości 4 111,47 zł (900 000 podzielone przez 218,9 z tablicy dalszego średniego trwania życia).
Jeśli złoży wniosek w lipcu, konto i kapitał początkowy zostaną podwyższone (zwaloryzowane) o 14,9 proc. i wyniesie 1 034 100 zł.

ZUS wyliczy emeryturę w wysokości 4 769,83 zł – zakładając, że już nie wpłyną na konto składki za kolejne miesiące, a z tablic ZUS weźmie dane dla wieku 65 lat i 3 miesięcy czyli 1 034 100 zł podzieli tym razem przez 216,8.
Jeszcze raz podkreślmy, że dla uproszczenia nie uwzględniamy środków z subkonta, które ostateczną wysokość emerytury podwyższą o stosowną kwotę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

REKLAMA

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA

Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 października 2024 r., ale kiedy ruszą pierwsze wypłaty?

Od 1 października 2024 r. będzie można składać wnioski o świadczenia z programu „Aktywny Rodzic”. ZUS ma stworzyć system informacyjny obsługujący ten program. Kiedy będą pierwsze wypłaty świadczeń?

W jakim wymiarze można wykorzystać dodatkowy urlop wychowawczy

Pracownik – rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy. Są jednak sytuacje, gdy przysługuje mu dodatkowy urlop wychowawczy.

REKLAMA