REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki wniesienia odwołania od wypowiedzenia po terminie

Piotr Górny

REKLAMA

Gdy pracownik wniesie odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę po terminie wskazanym w Kodeksie pracy, sąd oddali powództwo. Jeśli jednak pracownik przedstawi okoliczności usprawiedliwiające uchybienie, sąd może przywrócić termin dla pracownika.

Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością prawną zmierzającą do rozwiązania stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia.

Autopromocja

Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi 3 dni robocze (art. 331 k.p.). Natomiast okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi 3 dni – jeżeli okres próby nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień – jeżeli jest dłuższy niż 2 tygodnie oraz 2 tygodnie – jeżeli wynosi 3 miesiące. Umowa o pracę na czas określony, przekraczający 6 miesięcy, może zostać rozwiązana za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, jeżeli strony wprowadzą taki zapis w umowie.

Wypowiedzenie umowy o pracę za pośrednictwem portalu społecznościowego >>

Umowa o pracę na czas nieokreślony rozwiązuje się za wypowiedzeniem:

  • 2-tygodniowym – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • 1-miesięcznym – w razie zatrudnienia dłuższego niż 6 miesięcy, a krótszego niż 3 lata,
  • 3-miesięcznym – w razie zatrudnienia dłuższego niż 3 lata.

Okres wypowiedzenia wyrażony w tygodniach zawsze kończy się w sobotę, a wyrażony w miesiącach – z końcem miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

7 dni na odwołanie się

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się w ciągu 7 dni od daty doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę (art. 264 § 1 k.p.). Odwołanie (pozew do sądu pracy) składa się niezwłocznie po dokonaniu wypowiedzenia, a nie dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa następnego dnia (art. 115 k.c.).

WAŻNE!

Zwykła wolna sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i nie przedłuża terminu do wniesienia odwołania.

Proces przed sądem pracy toczy się według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Oddanie pisma w polskiej placówce operatora pocztowego jest równoznaczne z wniesieniem pisma do sądu (art. 165 § 2 k.p.c.). Dla zachowania terminu do wniesienia odwołania liczy się więc tzw. data stempla pocztowego, a więc wystarczy nadanie odwołania przed północą ostatniego dnia terminu. Nie jest konieczne faktyczne dotarcie pisma do sądu przed upływem terminu.

WAŻNE!

7-dniowy termin na odwołanie liczy się od momentu skutecznego złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, co nie zawsze jest tożsame z otrzymaniem wypowiedzenia na piśmie.


Oddalenie powództwa przez sąd

Moment złożenia pracownikowi oświadczenia woli – wypowiedzenia umowy o pracę – ocenia się według zasad określonych w art. 61 k.c., zgodnie z którym oświadczenie woli, które ma być złożone drugiej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Przykład

10 kwietnia 2011 r. Jana K. wezwano do dyrektora, gdzie został poinformowany, że powodem spotkania jest wręczenie wypowiedzenia. Pracownik, nie czekając na dalszy rozwój wypadków, wybiegł z gabinetu, nie dopuszczając do wręczenia przygotowanego wypowiedzenia lub odczytania jego treści. 31 maja po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik otrzymał świadectwo pracy. Wówczas zażądał doręczenia także wypowiedzenia na piśmie i po 5 dniach od otrzymania dokumentu złożył odwołanie do sądu. Tymczasem oświadczenie o wypowiedzeniu zostało złożone pracownikowi prawidłowo i skutecznie 10 kwietnia (wtedy miał możliwość zapoznania się z treścią wypowiedzenia), a zatem 7-dniowy termin na złożenie odwołania do sądu upłynął 17 kwietnia. Dlatego też sąd oddalił powództwo z uwagi na przekroczenie terminu do wniesienia odwołania.

Termin 7-dniowy na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę jest tzw. terminem prawa materialnego, tzn. jego przekroczenie stanowi podstawę do oddalenia powództwa. W takim przypadku sąd pracy nie bada zasadności wypowiedzenia ani formalnej zgodności z prawem. Samo przekroczenie przez pracownika terminu do wniesienia odwołania wystarczy do negatywnego rozstrzygnięcia sprawy.

Przywrócenie terminu

W wyjątkowych sytuacjach sąd pracy może rozpoznać odwołanie wniesione po upływie terminu, jednak do tego niezbędne jest przywrócenie terminu.

Rozwiązywanie umów o pracę w razie upadłości pracodawcy >>

Jeżeli pracownik bez swojej winy nie dokonał w terminie czynności (odwołania od wypowiedzenia), sąd na jego wniosek postanowi o przywróceniu terminu (art. 265 k.p.). Wniosek o przywrócenie terminu składa się w ciągu 7 dni od daty ustania przyczyny uchybienia terminowi. Należy też uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

Przykład

Pracownik otrzymał wypowiedzenie 12 lutego. Pod wpływem stresu jeszcze tego samego dnia wieczorem zasłabł i został odwieziony do szpitala, w którym przebywał do 20 lutego. Odwołanie do sądu złożył 26 lutego wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu z powodu choroby uniemożliwiającej zachowanie 7-dniowego terminu do wniesienia odwołania. Termin do wniesienia odwołania upłynął 19 lutego, jednak pracownik nie mógł go dotrzymać z powodu swojego stanu zdrowia. Przyczyna uchybienia terminowi (pobyt w szpitalu) ustała 20 lutego, a więc pracownik miał prawo złożyć wniosek o przywrócenie terminu w ciągu kolejnych 7 dni, czyli do 27 lutego.

WAŻNE!

Ponieważ przywrócenie terminu jest wyjątkiem od reguły nakazującej składanie odwołania w terminie, w praktyce sądy pracy oceniają wnioski o przywrócenie terminu dosyć rygorystycznie i szczegółowo badają wskazane we wniosku okoliczności.

Przykład

W okolicznościach opisanych w poprzednim przykładzie, gdyby pracownik nie leczył się w szpitalu, a otrzymał zwolnienie lekarskie z adnotacją „chory może chodzić” i w tym czasie załatwiał jakieś życiowe sprawy (np. urzędowe), najprawdopodobniej nie mógłby uzasadniać wniosku o przywrócenie terminu swoim stanem zdrowia.

Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania może mieć formę odrębnego pisma. W praktyce za taki wniosek uznaje się również samo wniesienie pozwu po terminie odwołania, jeśli ten pozew zawiera wskazanie okoliczności usprawiedliwiających opóźnienie.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA