Kategorie

Jakie są skutki wniesienia odwołania od wypowiedzenia po terminie

Piotr Górny
Gdy pracownik wniesie odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę po terminie wskazanym w Kodeksie pracy, sąd oddali powództwo. Jeśli jednak pracownik przedstawi okoliczności usprawiedliwiające uchybienie, sąd może przywrócić termin dla pracownika.

Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością prawną zmierzającą do rozwiązania stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi 3 dni robocze (art. 331 k.p.). Natomiast okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi 3 dni – jeżeli okres próby nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień – jeżeli jest dłuższy niż 2 tygodnie oraz 2 tygodnie – jeżeli wynosi 3 miesiące. Umowa o pracę na czas określony, przekraczający 6 miesięcy, może zostać rozwiązana za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, jeżeli strony wprowadzą taki zapis w umowie.

Wypowiedzenie umowy o pracę za pośrednictwem portalu społecznościowego >>

Umowa o pracę na czas nieokreślony rozwiązuje się za wypowiedzeniem:

 • 2-tygodniowym – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
 • 1-miesięcznym – w razie zatrudnienia dłuższego niż 6 miesięcy, a krótszego niż 3 lata,
 • 3-miesięcznym – w razie zatrudnienia dłuższego niż 3 lata.

Okres wypowiedzenia wyrażony w tygodniach zawsze kończy się w sobotę, a wyrażony w miesiącach – z końcem miesiąca.

7 dni na odwołanie się

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się w ciągu 7 dni od daty doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę (art. 264 § 1 k.p.). Odwołanie (pozew do sądu pracy) składa się niezwłocznie po dokonaniu wypowiedzenia, a nie dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa następnego dnia (art. 115 k.c.).

WAŻNE!

Zwykła wolna sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i nie przedłuża terminu do wniesienia odwołania.

Proces przed sądem pracy toczy się według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Oddanie pisma w polskiej placówce operatora pocztowego jest równoznaczne z wniesieniem pisma do sądu (art. 165 § 2 k.p.c.). Dla zachowania terminu do wniesienia odwołania liczy się więc tzw. data stempla pocztowego, a więc wystarczy nadanie odwołania przed północą ostatniego dnia terminu. Nie jest konieczne faktyczne dotarcie pisma do sądu przed upływem terminu.

WAŻNE!

7-dniowy termin na odwołanie liczy się od momentu skutecznego złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, co nie zawsze jest tożsame z otrzymaniem wypowiedzenia na piśmie.


Oddalenie powództwa przez sąd

Moment złożenia pracownikowi oświadczenia woli – wypowiedzenia umowy o pracę – ocenia się według zasad określonych w art. 61 k.c., zgodnie z którym oświadczenie woli, które ma być złożone drugiej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Przykład

Reklama

10 kwietnia 2011 r. Jana K. wezwano do dyrektora, gdzie został poinformowany, że powodem spotkania jest wręczenie wypowiedzenia. Pracownik, nie czekając na dalszy rozwój wypadków, wybiegł z gabinetu, nie dopuszczając do wręczenia przygotowanego wypowiedzenia lub odczytania jego treści. 31 maja po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik otrzymał świadectwo pracy. Wówczas zażądał doręczenia także wypowiedzenia na piśmie i po 5 dniach od otrzymania dokumentu złożył odwołanie do sądu. Tymczasem oświadczenie o wypowiedzeniu zostało złożone pracownikowi prawidłowo i skutecznie 10 kwietnia (wtedy miał możliwość zapoznania się z treścią wypowiedzenia), a zatem 7-dniowy termin na złożenie odwołania do sądu upłynął 17 kwietnia. Dlatego też sąd oddalił powództwo z uwagi na przekroczenie terminu do wniesienia odwołania.

Termin 7-dniowy na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę jest tzw. terminem prawa materialnego, tzn. jego przekroczenie stanowi podstawę do oddalenia powództwa. W takim przypadku sąd pracy nie bada zasadności wypowiedzenia ani formalnej zgodności z prawem. Samo przekroczenie przez pracownika terminu do wniesienia odwołania wystarczy do negatywnego rozstrzygnięcia sprawy.

Przywrócenie terminu

W wyjątkowych sytuacjach sąd pracy może rozpoznać odwołanie wniesione po upływie terminu, jednak do tego niezbędne jest przywrócenie terminu.

Rozwiązywanie umów o pracę w razie upadłości pracodawcy >>

Jeżeli pracownik bez swojej winy nie dokonał w terminie czynności (odwołania od wypowiedzenia), sąd na jego wniosek postanowi o przywróceniu terminu (art. 265 k.p.). Wniosek o przywrócenie terminu składa się w ciągu 7 dni od daty ustania przyczyny uchybienia terminowi. Należy też uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

Przykład

Pracownik otrzymał wypowiedzenie 12 lutego. Pod wpływem stresu jeszcze tego samego dnia wieczorem zasłabł i został odwieziony do szpitala, w którym przebywał do 20 lutego. Odwołanie do sądu złożył 26 lutego wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu z powodu choroby uniemożliwiającej zachowanie 7-dniowego terminu do wniesienia odwołania. Termin do wniesienia odwołania upłynął 19 lutego, jednak pracownik nie mógł go dotrzymać z powodu swojego stanu zdrowia. Przyczyna uchybienia terminowi (pobyt w szpitalu) ustała 20 lutego, a więc pracownik miał prawo złożyć wniosek o przywrócenie terminu w ciągu kolejnych 7 dni, czyli do 27 lutego.

WAŻNE!

Ponieważ przywrócenie terminu jest wyjątkiem od reguły nakazującej składanie odwołania w terminie, w praktyce sądy pracy oceniają wnioski o przywrócenie terminu dosyć rygorystycznie i szczegółowo badają wskazane we wniosku okoliczności.

Przykład

Reklama

W okolicznościach opisanych w poprzednim przykładzie, gdyby pracownik nie leczył się w szpitalu, a otrzymał zwolnienie lekarskie z adnotacją „chory może chodzić” i w tym czasie załatwiał jakieś życiowe sprawy (np. urzędowe), najprawdopodobniej nie mógłby uzasadniać wniosku o przywrócenie terminu swoim stanem zdrowia.

Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania może mieć formę odrębnego pisma. W praktyce za taki wniosek uznaje się również samo wniesienie pozwu po terminie odwołania, jeśli ten pozew zawiera wskazanie okoliczności usprawiedliwiających opóźnienie.

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?