Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki wniesienia odwołania od wypowiedzenia po terminie

Piotr Górny
Gdy pracownik wniesie odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę po terminie wskazanym w Kodeksie pracy, sąd oddali powództwo. Jeśli jednak pracownik przedstawi okoliczności usprawiedliwiające uchybienie, sąd może przywrócić termin dla pracownika.

Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością prawną zmierzającą do rozwiązania stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi 3 dni robocze (art. 331 k.p.). Natomiast okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi 3 dni – jeżeli okres próby nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień – jeżeli jest dłuższy niż 2 tygodnie oraz 2 tygodnie – jeżeli wynosi 3 miesiące. Umowa o pracę na czas określony, przekraczający 6 miesięcy, może zostać rozwiązana za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, jeżeli strony wprowadzą taki zapis w umowie.

Wypowiedzenie umowy o pracę za pośrednictwem portalu społecznościowego >>

Umowa o pracę na czas nieokreślony rozwiązuje się za wypowiedzeniem:

 • 2-tygodniowym – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
 • 1-miesięcznym – w razie zatrudnienia dłuższego niż 6 miesięcy, a krótszego niż 3 lata,
 • 3-miesięcznym – w razie zatrudnienia dłuższego niż 3 lata.

Okres wypowiedzenia wyrażony w tygodniach zawsze kończy się w sobotę, a wyrażony w miesiącach – z końcem miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

7 dni na odwołanie się

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się w ciągu 7 dni od daty doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę (art. 264 § 1 k.p.). Odwołanie (pozew do sądu pracy) składa się niezwłocznie po dokonaniu wypowiedzenia, a nie dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa następnego dnia (art. 115 k.c.).

WAŻNE!

Zwykła wolna sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i nie przedłuża terminu do wniesienia odwołania.

Proces przed sądem pracy toczy się według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Oddanie pisma w polskiej placówce operatora pocztowego jest równoznaczne z wniesieniem pisma do sądu (art. 165 § 2 k.p.c.). Dla zachowania terminu do wniesienia odwołania liczy się więc tzw. data stempla pocztowego, a więc wystarczy nadanie odwołania przed północą ostatniego dnia terminu. Nie jest konieczne faktyczne dotarcie pisma do sądu przed upływem terminu.

WAŻNE!

7-dniowy termin na odwołanie liczy się od momentu skutecznego złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, co nie zawsze jest tożsame z otrzymaniem wypowiedzenia na piśmie.


Oddalenie powództwa przez sąd

Moment złożenia pracownikowi oświadczenia woli – wypowiedzenia umowy o pracę – ocenia się według zasad określonych w art. 61 k.c., zgodnie z którym oświadczenie woli, które ma być złożone drugiej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Przykład

10 kwietnia 2011 r. Jana K. wezwano do dyrektora, gdzie został poinformowany, że powodem spotkania jest wręczenie wypowiedzenia. Pracownik, nie czekając na dalszy rozwój wypadków, wybiegł z gabinetu, nie dopuszczając do wręczenia przygotowanego wypowiedzenia lub odczytania jego treści. 31 maja po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik otrzymał świadectwo pracy. Wówczas zażądał doręczenia także wypowiedzenia na piśmie i po 5 dniach od otrzymania dokumentu złożył odwołanie do sądu. Tymczasem oświadczenie o wypowiedzeniu zostało złożone pracownikowi prawidłowo i skutecznie 10 kwietnia (wtedy miał możliwość zapoznania się z treścią wypowiedzenia), a zatem 7-dniowy termin na złożenie odwołania do sądu upłynął 17 kwietnia. Dlatego też sąd oddalił powództwo z uwagi na przekroczenie terminu do wniesienia odwołania.

Termin 7-dniowy na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę jest tzw. terminem prawa materialnego, tzn. jego przekroczenie stanowi podstawę do oddalenia powództwa. W takim przypadku sąd pracy nie bada zasadności wypowiedzenia ani formalnej zgodności z prawem. Samo przekroczenie przez pracownika terminu do wniesienia odwołania wystarczy do negatywnego rozstrzygnięcia sprawy.

Przywrócenie terminu

W wyjątkowych sytuacjach sąd pracy może rozpoznać odwołanie wniesione po upływie terminu, jednak do tego niezbędne jest przywrócenie terminu.

Rozwiązywanie umów o pracę w razie upadłości pracodawcy >>

Jeżeli pracownik bez swojej winy nie dokonał w terminie czynności (odwołania od wypowiedzenia), sąd na jego wniosek postanowi o przywróceniu terminu (art. 265 k.p.). Wniosek o przywrócenie terminu składa się w ciągu 7 dni od daty ustania przyczyny uchybienia terminowi. Należy też uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

Przykład

Pracownik otrzymał wypowiedzenie 12 lutego. Pod wpływem stresu jeszcze tego samego dnia wieczorem zasłabł i został odwieziony do szpitala, w którym przebywał do 20 lutego. Odwołanie do sądu złożył 26 lutego wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu z powodu choroby uniemożliwiającej zachowanie 7-dniowego terminu do wniesienia odwołania. Termin do wniesienia odwołania upłynął 19 lutego, jednak pracownik nie mógł go dotrzymać z powodu swojego stanu zdrowia. Przyczyna uchybienia terminowi (pobyt w szpitalu) ustała 20 lutego, a więc pracownik miał prawo złożyć wniosek o przywrócenie terminu w ciągu kolejnych 7 dni, czyli do 27 lutego.

WAŻNE!

Ponieważ przywrócenie terminu jest wyjątkiem od reguły nakazującej składanie odwołania w terminie, w praktyce sądy pracy oceniają wnioski o przywrócenie terminu dosyć rygorystycznie i szczegółowo badają wskazane we wniosku okoliczności.

Przykład

W okolicznościach opisanych w poprzednim przykładzie, gdyby pracownik nie leczył się w szpitalu, a otrzymał zwolnienie lekarskie z adnotacją „chory może chodzić” i w tym czasie załatwiał jakieś życiowe sprawy (np. urzędowe), najprawdopodobniej nie mógłby uzasadniać wniosku o przywrócenie terminu swoim stanem zdrowia.

Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania może mieć formę odrębnego pisma. W praktyce za taki wniosek uznaje się również samo wniesienie pozwu po terminie odwołania, jeśli ten pozew zawiera wskazanie okoliczności usprawiedliwiających opóźnienie.

Podstawa prawna:

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szczyt UE w sprawie BHP

  W dniach 15-16 maja 2023 r. w Sztokholmie odbył się szczyt UE w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, którego celem było wyznaczenie perspektyw i celów do 2027 r. Co jest priorytetem dla UE w zakresie BHP i jakie akry prawne obowiązują w tym obszarze? 

  Mały ZUS plus wydłużony o rok

  Pracowaliśmy nad rozwiązaniami, aby tzw. Mały ZUS był wydłużony o rok - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

  O prawach dziecka - po dziecięcemu

  Dzieci powinny znać swoje prawa! Rodzice, władze państwowe i społeczeństwo powinni respektować wartości, które są ważne dla rozwoju dziecka. Jednym z najważniejszych dokumentów, w którym spisane są prawa dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka. Polska podpisała Konwencję o Prawach Dziecka 7 czerwca 1991 r. Co wynika z Konwencji i z Deklaracji Praw Dziecka?

  Praca dzieci na roli - wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych

  W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. W tym szczególnym czasie, ale i każdego dnia, warto pamiętać o ochronie pracy dzieci. Dzieci mogą bowiem pracować na roli, w ramach pomocy rodzicom w gospodarstwie. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać pewnych zasad BHP. Szczególnie ważny jest wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Jakie to czynności? Poniżej wykaz wraz z omówieniem.

  ZUS online: elektroniczne wiadomości i umawianie wizyt

  Komunikat ZUS: Dostępna jest już aktualizacja aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniliśmy wygląd aplikacji i rozbudowaliśmy ją o kolejne funkcje.

  Świadczenie wspierające - prace Sejmu trwają

  Trwa procedowanie świadczenia wspierającego, odbyło się już drugie czytanie w Sejmie. W dniu 24 maja 2023 r. przygotowano dodatkowe sprawozdanie Komisji Społecznej i Rodziny. Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające?

  Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?

  Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy się świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo może trwać świadczenie rehabilitacyjne? Jak ZUS płaci świadczenie rehabilitacyjne?

  Renta socjalna 2023
  Co to jest renta socjalna? Co trzeba zrobić żeby dostać rentę socjalną? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? Ile wynosi renta socjalna w 2023 roku? Czy od decyzji lekarza w sprawie renty socjalnej można się odwołać?
  Dzień Dziecka - czy dzieci mogą pracować?

  W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. Wielu zastanawia się czy dzieci mogą pracować. Często widzi się dzieci w reklamie czy w serialu telewizyjnym. Czy taka działalność dziecka ma charakter pracy zarobkowej? Czy na pracę dziecka potrzebna jest zgoda rodzica i inspektora pracy? Poniżej najważniejsze warunki formalne, aby móc legalnie zatrudniać dziecko i szanować jego prawa. 

  Rynek IT w Polsce - specjaliści poszukiwani

  Badania pokazują, że polski rynek IT nadal charakteryzuje duża dynamika – po spadku zapotrzebowania na specjalistów IT w drugiej połowie 2022 r. popyt na ich pracę wzrasta. W jakich obszarach poszukiwania się specjaliści IT? Okazuje się, że m.in. co do wiedzy z zakresu: BI, Big Data, Data Science. 

  KRUS - do 31 maja 2023 r. termin na złożenie oświadczenia o podatku

  Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (dalej: KRUS) w dniu 31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r. To ważny termin, należy o nim pamiętać, ponieważ konsekwencją może być ustanie ubezpieczenia społecznego rolników z dniem, do którego rolnik/domownik był zobowiązany złożyć takie zaświadczenie/oświadczenie w KRUS.

  Kryzys gospodarczy i niskie płace

  Zakończyć kryzys rosnących kosztów utrzymania: podnieść płace, opodatkować zyski! Takie hasło przewodnie towarzyszy kampanii, którą prowadzi Europejska Konfederacja Związków Zawodowych, czyli Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (dalej: ETUC). Związki podkreślają konieczność wyrównania płacy pomiędzy kobietami i mężczyznami jak i ogólnie zagwarantowanie wyższych wynagrodzeń.

  Zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotnej - ostatnie dwa dni na wysłanie wniosku

  Złożenie rozliczenia składki zdrowotnej po terminie, który upłynął 22 maja, nie skutkuje konsekwencjami, ale tylko wysłanie wniosku o najpóźniej pierwszego czerwca - gwarantuje zwrot nadpłaty. 

  Płace w sektorze IT w Polsce w 2023 roku hamują po latach dynamicznych wzrostów

  Średnie wynagrodzenie rodzimych specjalistów w sektorze IT wzrosło – takie są wnioski wynikające z badania „Raport Płacowy 2023”, przeprowadzonego przez firmę badawczą Valueships na zlecenie Organizacji Pracodawców Usług IT – SoDA w lutym 2023 roku. Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę otrzymały podwyżki wynoszące średnio 12 proc. r/r. Natomiast w przypadku kontraktów B2B pensje świadczących usługi urosły o 6 proc. r/r. Podwyżki te są odzwierciedleniem koniunktury, która w panowała w 2022 r. Na początku br. firmy deklarowały kolejne wzrosty płac. W związku z dynamicznymi zmianami w IT branżowi eksperci przewidują dalsze podwyżki, jednak nie na spodziewanych wcześniej poziomach. Według nich wyniosą one od 5 do 10 procent i będą dotyczyły jedynie konkretnych stanowisk, co wynika ze słabnącej sytuacji gospodarczej na świecie.

  Czym jest urlop na żądanie?

  Czym jest urlop na żądanie? Czym różni się urlop wypoczynkowy od urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie to to samo co urlop z powodu siły wyższej? Z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie? Ile jest płatny urlop na żądanie? Kiedy się zgłasza urlop na żądanie?

  Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Co uchwalił sejm?

  Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne na nowych zasadach. Przewidziano kilka progów. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne, które ma być wypłacane na każde dziecko.

  Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb?

  Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb? Okazuje się, że szczególne uprawnienia przysługują rodzinie tylko w związku ze śmiercią strażaka w akcji ratowniczej. 

  Praca zdalna. Jakie zdarzenia nie będą uznawane za wypadki przy pracy

  Praca zdalna zagościła na stałe w wielu firmach. Od kwietnia zaczęły również w pełni obowiązywać przepisy Kodeksu pracy regulujące jej zasady. W wielu aspektach samą organizację pracy zdalnej mogą dookreślić pracodawcy za pomocą zapisów regulaminów pracy czy porozumień z pracownikami. Natomiast jeden aspekt pozostaje prawie całkowicie niezmieniony – jest nim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. W związku tym umożliwiając pracę zdalną pracodawca musi mieć pewność, że warunki jej wykonywania są odpowiednie i nie będą generowały zagrożeń. 

  Lekarski egzamin weryfikacyjny 2023. 900 lekarzy spoza UE chce pracować w Polsce

  Do lekarskiego egzaminu weryfikacyjnego (LEW) przystąpi 29 maja 2023 r. w Łodzi 900 osób, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej i chcą wykonywać zawód lekarza w Polsce. To przede wszystkim obywatele Ukrainy i Białorusi.

  Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. Związkowcy – podwyższać, pracodawcy – zamrozić

  Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wynosiło co najmniej 4300 zł od 1 stycznia, i co najmniej 4540 zł od lipca. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) najlepsze będzie zamrożenie wynagrodzeń na obecnym poziomie.

  Olbrzymie zainteresowanie konkursem ZUS na poprawę BHP dla przedsiębiorców

  Konkurs na poprawę BHP dla przedsiębiorców. Ponad 5 tysięcy wniosków wpłynęło w konkursie dla płatników składek na projekty poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Na ten cel ZUS przeznaczy 100 milionów zł. Wnioski dotyczyły takich dziedzin, jak: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

  Wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 rok dostępny na PUE ZUS

  Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot.

  Praca zdalna i cyberbezpieczeństwo. Wyzwania dla pracodawców w erze pracy na odległość

  W ostatnich latach praca zdalna stała się coraz popularniejsza, a pandemia COVID-19 jeszcze bardziej przyspieszyła ten trend. Pracownicy coraz częściej pracują z domu lub innego miejsca poza tradycyjnym biurem. Choć praca zdalna ma wiele korzyści, to również stawia przed pracodawcami wiele wyzwań, zwłaszcza w kontekście cyberbezpieczeństwa. 

  Zasady równego wynagradzania. Walka z różnicami płacowymi ze względu na płeć

  Równość płci i walka z dyskryminacją to ważne kwestie społeczne i prawne, które mają istotne znaczenie w dziedzinie pracy. Jednym z najważniejszych aspektów równości jest zapewnienie równego wynagrodzenia dla mężczyzn i kobiet wykonujących tę samą pracę lub pracę o równorzędnej wartości.

  Ochrona danych osobowych w miejscu pracy. Wprowadzenie RODO a prywatność pracowników

  Wprowadzenie ogólnych uregulowań prawnych dotyczących ochrony danych osobowych przyniosło zmiany również w sferze miejsc pracy. Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które weszło w życie w maju 2018 roku, ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa danych i ochronę prywatności obywateli.