| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wypowiedzenie umowy o pracę za pośrednictwem portalu społecznościowego

Wypowiedzenie umowy o pracę za pośrednictwem portalu społecznościowego

Na portalu społecznościowym złożyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę. Od tego wypowiedzenia pracownik odwołał się do sądu pracy. Czy dokonanie wypowiedzenia w opisany sposób jest prawidłowe?

Wypowiedzenie umowy o pracę dokonane we wskazany sposób nie jest prawidłowe, gdyż narusza przepisy o wymogu pisemnej formy wypowiedzenia umowy o pracę. Wypowiedzenie to jest jednak skuteczne, ponieważ tylko sąd pracy może uznać, że jest wadliwe.

UZASADNIENIE

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie (art. 30 § 3 Kodeksu pracy). Forma wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę przewidziana w Kodeksie pracy nie jest jednak formą zastrzeżoną pod rygorem nieważności.

Oznacza to, że dokonanie wypowiedzenia w innej formie niż pisemna jest skuteczne i prowadzi do rozwiązania umowy o pracę. Jednak ze względu na niezachowanie formy pisemnej wypowiedzenie może być kwestionowane przed sądem pracy.

Obowiązek złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę „na piśmie” oznacza wymóg zachowania zwykłej formy pisemnej. Minimalnym wymaganiem dla zachowania formy pisemnej jest złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę. Jedyne odstępstwo od tego dotyczy możliwości złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu w postaci elektronicznej w sposób równoważny ze złożonym w formie pisemnej, ale pod warunkiem opatrzenia go bezpiecznym, certyfikowanym podpisem elektronicznym (art. 78 § 2 Kodeksu cywilnego).

WAŻNE!

Wypowiedzenie umowy o pracę w formie elektronicznej jest prawidłowe, jeżeli zostało opatrzone certyfikowanym podpisem elektronicznym.

Podpis złożony na dokumencie identyfikuje osobę i ma na celu wykazanie, że dokument ten należy do osoby podpisującej. Świadczy on zarazem o tym, że dana osoba sporządziła ten dokument oraz że zgadza się z jego treścią.

Treść oświadczenia woli o wypowiedzeniu może być sporządzona w różny sposób, np. pismem ręcznym, maszynowym, wydrukiem komputerowym itp. Istotne jest jednak, by pod tak przygotowanym dokumentem figurował własnoręczny podpis składającego wypowiedzenie umowy o pracę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »