Zbiorcze świadectwo pracy
REKLAMA
Tak. Pracodawca powinien wydać pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy, pomimo tego że nie upłynął jeszcze okres 24 miesięcy zatrudnienia pracownika w firmie. Zbiorcze świadectwo pracy nie może bowiem obejmować okresu pracy na podstawie umowy na czas nieokreślony.
Pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Wprowadzono jednak wyjątek od tej reguły. Do 20 marca 2011 r. pracodawca nie wydawał świadectwa pracy w razie zawarcia nowej umowy bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej. Dopiero po zakończeniu zatrudnienia pracodawca wystawiał jedno świadectwo pracy obejmujące wszystkie umowy o pracę zawierane między tym samym pracodawcą i pracownikiem, chyba że pracownik zażądał wcześniej cząstkowego świadectwa pracy. Od 21 marca 2011 r. zmieniły się zasady wydawania tego rodzaju świadectw. Obecnie zbiorcze świadectwo może obejmować wyłącznie umowy terminowe, czyli na okres próbny, na czas określony oraz na czas wykonania określonej pracy (art. 97 § 11 k.p.). Umowy te nie muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej, lecz może być między nimi zachowany nawet wielomiesięczny odstęp. Pracodawca musi wydać świadectwa pracy za okresy pracy udokumentowane umowami terminowymi zawartymi w okresie 24 miesięcy, licząc od zawarcia pierwszej umowy o pracę (art. 97 § 12 k.p.). Jednocześnie pracownik może wcześniej żądać wydania świadectwa pracy, za każdy okres lub łączne okresy zakończonego zatrudnienia przypadające przed terminem zgłoszenia żądania. W takim przypadku pracodawca będzie miał obowiązek wydania świadectwa pracy zgodnie z żądaniem pracownika w terminie 7 dni (art. 97 § 13 k.p.). Od zasady wydania świadectwa po 24 miesiącach przewidziano jeden wyjątek. Jeśli ostatnia z umów terminowych rozpoczyna się jeszcze przed upływem 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia pierwszej terminowej umowy o pracę, a jej zakończenie przypada po upływie tego okresu, to świadectwo pracy wydaje się po zakończeniu ostatniej terminowej umowy o pracę.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat