| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zbiorcze świadectwo pracy

Zbiorcze świadectwo pracy

Po zakończeniu okresu próbnego zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na czas określony. Za kilka dni upływa termin zakończenia rocznej umowy, jednak zamierzamy podpisać z pracownikiem umowę na czas nieokreślony. Czy po zakończeniu umowy na czas określony powinniśmy wydać zatrudnionemu zbiorcze świadectwo pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze 24-miesięczny okres jego zatrudnienia w naszej firmie?

Tak. Pracodawca powinien wydać pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy, pomimo tego że nie upłynął jeszcze okres 24 miesięcy zatrudnienia pracownika w firmie. Zbiorcze świadectwo pracy nie może bowiem obejmować okresu pracy na podstawie umowy na czas nieokreślony.

Pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Wprowadzono jednak wyjątek od tej reguły. Do 20 marca 2011 r. pracodawca nie wydawał świadectwa pracy w razie zawarcia nowej umowy bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej. Dopiero po zakończeniu zatrudnienia pracodawca wystawiał jedno świadectwo pracy obejmujące wszystkie umowy o pracę zawierane między tym samym pracodawcą i pracownikiem, chyba że pracownik zażądał wcześniej cząstkowego świadectwa pracy. Od 21 marca 2011 r. zmieniły się zasady wydawania tego rodzaju świadectw. Obecnie zbiorcze świadectwo może obejmować wyłącznie umowy terminowe, czyli na okres próbny, na czas określony oraz na czas wykonania określonej pracy (art. 97 § 11 k.p.). Umowy te nie muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej, lecz może być między nimi zachowany nawet wielomiesięczny odstęp. Pracodawca musi wydać świadectwa pracy za okresy pracy udokumentowane umowami terminowymi zawartymi w okresie 24 miesięcy, licząc od zawarcia pierwszej umowy o pracę (art. 97 § 12 k.p.). Jednocześnie pracownik może wcześniej żądać wydania świadectwa pracy, za każdy okres lub łączne okresy zakończonego zatrudnienia przypadające przed terminem zgłoszenia żądania. W takim przypadku pracodawca będzie miał obowiązek wydania świadectwa pracy zgodnie z żądaniem pracownika w terminie 7 dni (art. 97 § 13 k.p.). Od zasady wydania świadectwa po 24 miesiącach przewidziano jeden wyjątek. Jeśli ostatnia z umów terminowych rozpoczyna się jeszcze przed upływem 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia pierwszej terminowej umowy o pracę, a jej zakończenie przypada po upływie tego okresu, to świadectwo pracy wydaje się po zakończeniu ostatniej terminowej umowy o pracę.

Zbiorcze świadectwo nie może obejmować okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Umowa tego rodzaju nie została bowiem wymieniona w treści art. 97 § 11 k.p. Jeśli pracodawca podpisze z pracownikiem umowę na czas nieokreślony, wówczas będzie musiał wydać pracownikowi świadectwo pracy za poprzedzające ją okresy zatrudnienia, czyli w tym przypadku umowy na okres próbny i na czas określony, pomimo tego, że nie upłynął jeszcze okres 24 miesięcy zatrudnienia pracownika w firmie. Zbiorcze świadectwo nie może bowiem obejmować umowy terminowej i umowy na czas nieokreślony.

Podstawa prawna

  • Art. 97 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 80, poz. 432.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »