REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracę w gospodarstwie rolnym można zaliczyć do stażu pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Jendrasik
Kiedy pracę w gospodarstwie rolnym można zaliczyć do stażu pracy. /Fot. Fotolia
Kiedy pracę w gospodarstwie rolnym można zaliczyć do stażu pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praca w gospodarstwie rolnym może zostać zaliczona do zakładowego stażu pracy pod warunkiem, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy płacowe przewidują możliwość zaliczenia do pracowniczego stażu pracy okresów pracy u innych pracodawców.

Praca w gospodarstwie rolnym a staż pracy

W celu prawidłowego określenia stażu pracy, należy wziąć pod uwagę zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, o którym mowa w Kodeksie pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Istnieje także możliwość zaliczenia do stażu pracy innych okresów pracy na mocy odrębnych ustaw lub przepisów zakładowych. Ma to zastosowanie w przypadku pracy w gospodarstwie rolnym, która po spełnieniu warunków, o których dalej mowa, będzie zaliczana do stażu pracy.

Praca w gospodarstwie rolnym jest:

  • zaliczana do stażu pracy u danego pracodawcy, jeżeli przepisy ustaw i przepisy wykonawcze, układy zbiorowe pracy lub regulaminy wynagradzania przewidują możliwość wliczenia do stażu pracy okresu pracy w innych zakładach pracy, czyli m.in. w gospodarstwie rolnym,
  • niezaliczana do stażu pracy u danego pracodawcy, jeśli w myśl danego przepisu prawa lub postanowienia wewnątrzzakładowego stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia u danego pracodawcy, na określonym stanowisku lub w branży, lub w szczególnych warunkach.

Polecany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Wliczany do stażu pracy okres zatrudnienia można podzielić zasadniczo na 3 okresy. Są to przypadki wskazane w art. 1 ust. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gospodarstwo prowadzone indywidualnie lub przez współmałżonka

Pierwszym z tych okresów jest czas prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka. Do stażu będziemy tutaj wliczać pracę w gospodarstwie rolnym, która przypada na okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka. Warto wyjaśnić, że zgodnie z wyrokiem NSA z 18 maja 1999 r. przez prowadzenie gospodarstwa rolnego rozumie się samodzielną lub przy pomocy innych osób (osób bliskich, pracowników najemnych) faktyczną pracę w gospodarstwie rolnym, jaka jest wykonywana na własny rachunek w charakterze właściciela lub posiadacza (II SA 204/99).

Wpływ stażu pracy na uprawnienia pracownika

Anna K. prowadziła wraz z mężem gospodarstwo rolne przez 10 lat. Następnie z przyczyn ekonomicznych musiała się zatrudnić na podstawie umowy o pracę. W związku z zatrudnieniem pracowniczym dotychczasowy okres pracy w gospodarstwie rolnym będzie się wliczał do jej stażu pracy.

Jeszcze do 1971 r. gospodarstwem rolnym była nieruchomość rolna do 0,2 ha. Od 24 grudnia 1971 r. normę tę podwyższono do 0,5 ha, a od 1 lipca 1989 r. do 1 ha użytków rolnych.

Polecamy: PIT-y 2015 (książka + CD)

Praca w gospodarstwie po 16. roku życia, a przed jego przejęciem

W tym przypadku mowa jest o okresach zaliczanych do stażu pracy przypadających przed 1 stycznia 1983 r., ale po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, które poprzedzały objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem. A zatem warunkiem koniecznym do zaliczenia przepracowanych lat do stażu pracy jest objęcie, a następnie osobiste prowadzenie gospodarstwa. Sąd Najwyższy zaznaczył, że nie ma tutaj znaczenia moment (czas), w którym nastąpiło przejęcie, a więc nie musi do niego dojść zaraz po zaprzestaniu pracy w tym gospodarstwie. Co więcej, okresy pracy w gospodarstwie bez jego objęcia i rozpoczęcia prowadzenia nie podlegają wliczeniu do stażu pracy (wyrok NSA z 30 stycznia 2001 r., II SA 613/00). Należy dodać, że przez objęcie gospodarstwa należy rozumieć również objęcie tylko pewnej jego części.

Forum - Kadry

Ewa W. pracowała w gospodarstwie rolnym swoich rodziców od ukończenia 16. roku życia przez 10 lat. Równocześnie uczęszczała do szkoły. Po zakończeniu studiów wyprowadziła się do Warszawy, gdzie pracowała jako pracownik administracyjny na uczelni. Po jej wyjeździe gospodarstwo rodziców przejął brat. A zatem 10-letni okres pracy Ewy W. nie będzie wliczony do stażu pracy, gdyż nie spełniła warunku przejęcia i prowadzenia gospodarstwa.

Praca w gospodarstwie w charakterze domownika

Do stażu pracy będziemy wliczać również przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika.

Do 31 grudnia 1990 r. za domownika uznawany był zarówno członek rodziny rolnika, jak i inna osoba pracująca i pozostająca we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem po ukończeniu 16. roku życia. Wówczas osoby te nie podlegały obowiązkowi ubezpieczenia, praca ta zaś stanowiła dla nich główne źródło utrzymania.

Po zmianie przepisów, tj. od 1 stycznia 1991 r., za domownika uważa się osobę bliską rolnikowi, która:

  • ukończyła 16 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy (art. 6 pkt 2 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników).

Oznacza to, że pomoc w gospodarstwie rolnym wykonywana dorywczo lub sezonowo, np. podczas żniw, nie będzie już rozumiana jako ta, która jest wliczana do stażu pracy.

Jak ustalić staż pracy

Anna K. po ukończeniu 16. roku życia pracowała stale w gospodarstwie swoich rodziców. Równocześnie codziennie dojeżdżała na studia do pobliskiego miasta. A zatem okres pracy w gospodarstwie jest zaliczany do stażu pracy Anny K., gdyż został spełniony warunek wspólnego zamieszkania i pracy w gospodarstwie rodziców. Gdyby jednak Anna K. wynajmowała mieszkanie w mieście, w którym studiowała, a do domu dojeżdżała i pracowała tylko w weekendy, okres tej pracy nie byłby wliczany do stażu pracy, gdyż nie pracowała stale w gospodarstwie rolnym.

Dokumentowanie pracy w gospodarstwie

Aby pracodawca mógł zaliczyć do stażu pracy okres pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, pracownik musi przedłożyć mu stosowne zaświadczenie, które na jego wniosek wyda właściwy urząd gminy. W razie braku możliwości wydania takiego zaświadczenia okresy pracy w gospodarstwie mogą zostać udowodnione również na podstawie zeznań co najmniej 2 świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok NSA w Warszawie z 18 maja 1999 r. (II SA 204/99, niepubl.),
  • wyrok NSA w Warszawie z 30 stycznia 2001 r. (II SA 613/00, niepubl.).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA