| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Termin przekazania pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia

Termin przekazania pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę miesiąc przed jego przystąpieniem do pracy. Czy informację o warunkach zatrudnienia trzeba przekazać mu w ciągu 7 dni od zawarcia umowy czy od przystąpienia do pracy? Czy jeżeli zmieniamy godziny pory nocnej, a w naszej firmie nie ma regulaminu pracy, to musimy zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia?

Informację o warunkach zatrudnienia należy przekazać pracownikowi nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. W przypadku braku regulaminu pracy powinni Państwo zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia w zakresie godzin pory nocnej.

UZASADNIENIE

W przypadku zatrudnienia nowego pracownika może mieć miejsce sytuacja, gdy data zawarcia umowy i dzień rozpoczęcia pracy ustalone w umowie o pracę są różne. Zawarta w umowie data rozpoczęcia pracy (przystąpienia pracownika do pracy) określa dzień nawiązania stosunku pracy (art. 26 Kodeksu pracy). Może być ona datą znacznie późniejszą niż dzień zawarcia umowy o pracę.

Termin przekazania informacji o warunkach zatrudnienia

Umowa o pracę z reguły nie zawiera wszystkich informacji, jakie należy przekazać pracownikowi. Najczęściej w umowie o pracę podajemy: strony umowy i jej rodzaj, datę zawarcia umowy, warunki pracy i płacy, w szczególności rodzaj i miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy (art. 29 § 1 Kodeksu pracy). Pozostałe warunki zatrudnienia są zawarte w informacji o warunkach zatrudnienia lub w przepisach wewnątrzzakładowych.

W przedstawionej sytuacji informację o warunkach zatrudnienia powinni Państwo przekazać pracownikowi w formie pisemnej nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. Zatem bez względu na różnice między datą zawarcia umowy a określonym w umowie dniem przystąpienia pracownika do pracy termin 7 dni na pisemne poinformowanie pracownika o warunkach zatrudnienia należy liczyć od dnia zawarcia umowy o pracę.

PRZYKŁAD

Pracodawca podpisał z pracownikiem umowę o pracę 1 czerwca 2011 r. (dzień zawarcia umowy o pracę). W umowie zawarto zapis: dzień rozpoczęcia pracy – 27 czerwca 2011 r. Zgodnie z takimi ustaleniami pracownik nie rozpocznie pracy w dniu zawarcia umowy. W omawianym przypadku pracodawca powinien wręczyć pracownikowi dodatkową informację o warunkach zatrudnienia najpóźniej 8 czerwca 2011 r., czyli w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »