Kategorie

Termin przekazania pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę miesiąc przed jego przystąpieniem do pracy. Czy informację o warunkach zatrudnienia trzeba przekazać mu w ciągu 7 dni od zawarcia umowy czy od przystąpienia do pracy? Czy jeżeli zmieniamy godziny pory nocnej, a w naszej firmie nie ma regulaminu pracy, to musimy zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia?

Informację o warunkach zatrudnienia należy przekazać pracownikowi nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. W przypadku braku regulaminu pracy powinni Państwo zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia w zakresie godzin pory nocnej.

UZASADNIENIE

W przypadku zatrudnienia nowego pracownika może mieć miejsce sytuacja, gdy data zawarcia umowy i dzień rozpoczęcia pracy ustalone w umowie o pracę są różne. Zawarta w umowie data rozpoczęcia pracy (przystąpienia pracownika do pracy) określa dzień nawiązania stosunku pracy (art. 26 Kodeksu pracy). Może być ona datą znacznie późniejszą niż dzień zawarcia umowy o pracę.

Termin przekazania informacji o warunkach zatrudnienia

Reklama

Umowa o pracę z reguły nie zawiera wszystkich informacji, jakie należy przekazać pracownikowi. Najczęściej w umowie o pracę podajemy: strony umowy i jej rodzaj, datę zawarcia umowy, warunki pracy i płacy, w szczególności rodzaj i miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy (art. 29 § 1 Kodeksu pracy). Pozostałe warunki zatrudnienia są zawarte w informacji o warunkach zatrudnienia lub w przepisach wewnątrzzakładowych.

W przedstawionej sytuacji informację o warunkach zatrudnienia powinni Państwo przekazać pracownikowi w formie pisemnej nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. Zatem bez względu na różnice między datą zawarcia umowy a określonym w umowie dniem przystąpienia pracownika do pracy termin 7 dni na pisemne poinformowanie pracownika o warunkach zatrudnienia należy liczyć od dnia zawarcia umowy o pracę.

PRZYKŁAD

Pracodawca podpisał z pracownikiem umowę o pracę 1 czerwca 2011 r. (dzień zawarcia umowy o pracę). W umowie zawarto zapis: dzień rozpoczęcia pracy – 27 czerwca 2011 r. Zgodnie z takimi ustaleniami pracownik nie rozpocznie pracy w dniu zawarcia umowy. W omawianym przypadku pracodawca powinien wręczyć pracownikowi dodatkową informację o warunkach zatrudnienia najpóźniej 8 czerwca 2011 r., czyli w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę.


Zmiana godzin pory nocnej w informacji o warunkach zatrudnienia

W przypadku pracodawców niemających obowiązku tworzenia regulaminu pracy, informacja o porze nocnej powinna być zawarta w informacji o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 Kodeksu pracy). Wówczas informacja o porze nocnej będzie częścią sporządzanej indywidualnie dla każdego pracownika informacji o dodatkowych, pozaumownych warunkach zatrudnienia. Przepisy nie rozstrzygają wprost, czy trzeba zmieniać pracownikom informację o warunkach zatrudnienia w przypadku, gdy zmieniły się warunki pracy wynikające najczęściej z przepisów wewnątrzzakładowych, np. pora nocna, termin wypłaty wynagrodzenia itp. Taki obowiązek został jedynie uregulowany bezpośrednio, jeżeli następuje zmiana indywidualnych warunków zatrudnienia (normy czasu pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego, długość okresu wypowiedzenia) oraz częstotliwości wypłaty wynagrodzenia lub gdy pracownik zostaje objęty układem zbiorowym pracy. W związku z tym, że pracodawca, który nie posiada regulaminu pracy, musi podać dodatkowe informacje w informacji o warunkach zatrudnienia, należy przyjąć, że w razie ich zmiany musi również o tym poinformować pracowników. W innym przypadku posiadaliby oni nieaktualne informacje o warunkach zatrudnienia. Zatem dokonując zmiany godzin pory nocnej powinni Państwo zmienić pracownikowi indywidualną informację o warunkach zatrudnienia.

Sposób przekazania zmiany informacji o porze nocnej

Reklama

Przepisy nie regulują precyzyjnie trybu i formy, w jakich należy dokonywać zmiany godzin pory nocnej. Można jednak przyjąć, że zmiana informacji o porze nocnej powinna nastąpić zgodnie z trybem przewidzianym dla zmiany innych warunków zatrudnienia, w przypadku których przepisy przewidują bezpośrednio obowiązek aktualizacji. Zatem w praktyce można tego dokonać przez sporządzenie nowych pisemnych informacji uwzględniających zmianę i skierowanych do każdego pracownika lub wprowadzić aneksy do dotychczasowych informacji o warunkach zatrudnienia. Przepisy nie wskazują też jednoznacznie terminu, w jakim należy przekazać informację o zmianie pory nocnej. Stosując posiłkowo zawarty w Kodeksie pracy tryb zmiany pozostałych warunków zatrudnienia można przyjąć, że informacja w sprawie zmiany pory nocnej powinna być podana pracownikom do wiadomości niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian (art. 29 § 32 Kodeksu pracy). Podpisaną przez pracownika kopię pisma informującego o zmianie pory nocnej powinni Państwo przechowywać w części B akt osobowych.

Informację o warunkach zatrudnienia należy przekazać pracownikom nie tylko na etapie zawierania pierwszej umowy o pracę – np. umowy na okres próbny. Przy zawieraniu kolejnych umów prawo nie zwalnia pracodawcy z obowiązku pisemnego informowania pracownika o jego warunkach zatrudnienia. Taką informację należy sporządzać oddzielnie dla każdego pracownika, w dwóch egzemplarzach, podpisanych przez pracodawcę lub upoważnionego pracownika. Podpisany przez pracownika egzemplarz informacji o warunkach zatrudnienia dołączamy do części B akt osobowych pracownika.

Obowiązek informacyjny wobec pracownika nie będzie spełniony w przypadku wysłania do niego e-maila zawierającego dodatkowe, indywidualne warunki zatrudnienia lub gdy informacje te umieścimy na tablicy ogłoszeń.

Podstawa prawna

 • art. 26, art. 29 § 1, § 3, § 32, § 4 Kodeksu pracy,
 • § 6 ust. 2 pkt 2 lit. b rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.