reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Termin przekazania pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia

Termin przekazania pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę miesiąc przed jego przystąpieniem do pracy. Czy informację o warunkach zatrudnienia trzeba przekazać mu w ciągu 7 dni od zawarcia umowy czy od przystąpienia do pracy? Czy jeżeli zmieniamy godziny pory nocnej, a w naszej firmie nie ma regulaminu pracy, to musimy zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia?

Informację o warunkach zatrudnienia należy przekazać pracownikowi nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. W przypadku braku regulaminu pracy powinni Państwo zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia w zakresie godzin pory nocnej.

UZASADNIENIE

W przypadku zatrudnienia nowego pracownika może mieć miejsce sytuacja, gdy data zawarcia umowy i dzień rozpoczęcia pracy ustalone w umowie o pracę są różne. Zawarta w umowie data rozpoczęcia pracy (przystąpienia pracownika do pracy) określa dzień nawiązania stosunku pracy (art. 26 Kodeksu pracy). Może być ona datą znacznie późniejszą niż dzień zawarcia umowy o pracę.

Termin przekazania informacji o warunkach zatrudnienia

Umowa o pracę z reguły nie zawiera wszystkich informacji, jakie należy przekazać pracownikowi. Najczęściej w umowie o pracę podajemy: strony umowy i jej rodzaj, datę zawarcia umowy, warunki pracy i płacy, w szczególności rodzaj i miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy (art. 29 § 1 Kodeksu pracy). Pozostałe warunki zatrudnienia są zawarte w informacji o warunkach zatrudnienia lub w przepisach wewnątrzzakładowych.

W przedstawionej sytuacji informację o warunkach zatrudnienia powinni Państwo przekazać pracownikowi w formie pisemnej nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. Zatem bez względu na różnice między datą zawarcia umowy a określonym w umowie dniem przystąpienia pracownika do pracy termin 7 dni na pisemne poinformowanie pracownika o warunkach zatrudnienia należy liczyć od dnia zawarcia umowy o pracę.

PRZYKŁAD

Pracodawca podpisał z pracownikiem umowę o pracę 1 czerwca 2011 r. (dzień zawarcia umowy o pracę). W umowie zawarto zapis: dzień rozpoczęcia pracy – 27 czerwca 2011 r. Zgodnie z takimi ustaleniami pracownik nie rozpocznie pracy w dniu zawarcia umowy. W omawianym przypadku pracodawca powinien wręczyć pracownikowi dodatkową informację o warunkach zatrudnienia najpóźniej 8 czerwca 2011 r., czyli w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama