| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Ustawa antykryzysowa - problem z umowami na czas określony

Ustawa antykryzysowa - problem z umowami na czas określony

Na podstawie ustawy antykryzysowej ograniczono czas trwania umów na czas określony maksymalnie do 2 lat. 21 sierpnia 2011 r. miną 2 lata od czasu, kiedy obowiązuje ustawa antykryzysowa. Zatem umowy na czas określony zawarte przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej na okres przekraczający 2 lata, które kończą się w czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej, jeżeli pozostaną niezmienione, będą naruszać prawo.

Przepisy ustawy antykryzysowej nie określają, co zrobić z umowami na czas określony, które przekraczają 2 lata i kończą się w czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej. Przepisy regulują jedynie sytuację pracowników zatrudnionych na czas określony, których umowy zostały zawarte przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej i kończą się po zakończeniu jej obowiązywania. Takich umów nie trzeba zmieniać i mogą się one rozwiązać z terminem, na jaki zostały zawarte (art. 35 ust. 3 ustawy antykryzysowej).

Korzyści

Umów zawartych na okres dłuższy niż 2 lata przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej nie trzeba rozwiązywać, jeśli kończą się po 31 grudnia 2011 r.

Problem dotyczy umów, które trwają ponad 2 lata licząc od 22 sierpnia 2009 r. i zakończą się przed 1 stycznia 2012 r. Ustawa antykryzysowa będzie bowiem obowiązywać do 31 grudnia 2011 r. Możemy wskazać w tym zakresie 2 rozwiązania.

Zmiana umowy terminowej na bezterminową

Aby uniknąć naruszenia przepisów ustawy antykryzysowej, w przypadku gdy umowa na czas określony trwa dłużej niż 2 lata licząc od 22 sierpnia 2009 r., pracodawca może ją zmienić na umowę o pracę na czas nieokreślony. Takie rozwiązanie będzie dla pracodawcy korzystne, jeśli zależy mu na zatrzymaniu pracownika, który jest dobrym specjalistą. Najłatwiej zmienić umowę na czas określony na umowę bezterminową za porozumieniem stron. Potrzebna jest do tego jednak zgoda pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony na podstawie umowy na czas określony od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. Pracodawca 19 sierpnia 2011 r. przedstawił pracownikowi aneks do umowy o pracę, który zawierał zmianę rodzaju umowy z umowy na czas określony na umowę na czas nieokreślony. Pracownik zaakceptował tę zmianę. W takim przypadku pracodawca nie naruszy przepisów ustawy antykryzysowej.

Jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na zmianę rodzaju umowy za porozumieniem stron, to nie można tego zrobić w drodze wypowiedzenia zmieniającego. W formie takiego wypowiedzenia nie można bowiem zmienić rodzaju umowy o pracę, lecz jedynie warunki pracy i płacy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 28 kwietnia 1994 r. (I PZP 52/93, OSNP 1994/11/169).

Pracodawca może też zmienić umowę o pracę z umowy terminowej na bezterminową w ten sposób, że najpierw rozwiąże umowę na czas określony, a następnie zawrze z pracownikiem umowę na czas nieokreślony. Jednak zmiana rodzaju umowy za porozumieniem stron jest prostsza.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »