Kategorie

Świadczenie chorobowe dla rencistki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę

Katarzyna Wysokińska
Zatrudniliśmy na stanowisku sekretarki byłą nauczycielkę, która z powodu choroby zawodowej pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. Pracownica w maju br. ukończyła 50 lat. Przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni z powodu pobytu w szpitalu. Jest to jej pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Jakie świadczenie chorobowe przysługuje pracownicy przez okres przedłożonego zwolnienia lekarskiego i w jakiej wysokości?

Państwa pracownicy przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za cały okres przedłożonego zwolnienia lekarskiego, czyli za 3 tygodnie orzeczonej niezdolności do pracy, w wysokości 80% podstawy wymiaru.

UZASADNIENIE

Umowa o pracę stanowi obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych, tj. emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz chorobowego. Z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu pracownik ma prawo do świadczenia chorobowego, jeżeli stanie się niezdolny do pracy. Świadczenie to stanowi rekompensatę z powodu otrzymania niepełnego lub utraconego wynagrodzenia za pracę. W razie powstania niezdolności do pracy, pracownikowi przysługuje:

 • wynagrodzenie chorobowe albo
 • zasiłek chorobowy.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi w wysokości 80% podstawy wymiaru, chyba że przepisy obowiązujące u danego pracodawcy przewidują wypłatę tego świadczenia w wyższej wysokości. W niektórych przypadkach pracownik nabędzie prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, np. gdy niezdolność do pracy przypadnie w okresie ciąży lub zostanie spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy. Wysokość wynagrodzenia chorobowego nie jest zmniejszana do 70% podstawy wymiaru w przypadku, gdy pracownik przebywa w szpitalu (jak ma to miejsce przy zasiłku chorobowym).

Długość wypłaty wynagrodzenia chorobowego jest uzależniona od wieku pracownika. Prawo do wypłaty wynagrodzenia chorobowego przysługuje przez okres:

 • do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownikowi w wieku do 50 lat (oraz temu, który w danym roku kalendarzowym ukończy 50 lat),
 • do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownikowi w wieku powyżej 50 lat.

Jeżeli pracownik w dalszym ciągu jest niezdolny do pracy, wówczas przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego.

WAŻNE!

Skrócenie okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego następuje po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończy 50 lat.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy niezależnie od tego, czy w danym dniu pracownik miał pracować, czy był to dla niego dzień wolny.

Państwa pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy, czyli przez 3 tygodnie. Pracownica ukończyła 50 lat w maju 2011 r. i jeszcze w tym roku ma prawo do wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni w roku kalendarzowym. Dopiero od stycznia 2012 r. pracownica będzie miała prawo do wynagrodzenie chorobowego przez okres krótszy, czyli przez 14 dni w roku kalendarzowym.

Wynagrodzenie chorobowe powinni Państwo wypłacić pracownicy w wysokości 80% podstawy wymiaru, chyba że przepisy wewnątrzzakładowe, jakie obowiązują w Państwa firmie, przewidują wypłatę wyższego wynagrodzenia chorobowego. Jak już wyżej zostało wspomniane, nie należy obniżać wysokości tego świadczenia do 70% podstawy wymiaru z powodu pobytu pracownicy w szpitalu.

Fakt, że pracownica pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy, nie ma znaczenia przy pobieraniu wynagrodzenia chorobowego z powodu powstałej choroby. Istotne jest to, że pracownica podlega ubezpieczeniu chorobowemu i z tego tytułu przysługuje jej świadczenie chorobowe w razie powstania niezdolności do pracy. Pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy stanowi przeszkodę jedynie do pobierania zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy, przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia (art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Pracownikowi pobierającemu rentę z tytułu niezdolności do pracy nie przysługuje zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia.

Podstawa prawna

 • art. 92 Kodeksu pracy,
 • art. 11 ust. 1–1b i art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.