reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenie chorobowe dla rencistki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę

Świadczenie chorobowe dla rencistki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę

Zatrudniliśmy na stanowisku sekretarki byłą nauczycielkę, która z powodu choroby zawodowej pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. Pracownica w maju br. ukończyła 50 lat. Przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni z powodu pobytu w szpitalu. Jest to jej pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Jakie świadczenie chorobowe przysługuje pracownicy przez okres przedłożonego zwolnienia lekarskiego i w jakiej wysokości?

Państwa pracownicy przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za cały okres przedłożonego zwolnienia lekarskiego, czyli za 3 tygodnie orzeczonej niezdolności do pracy, w wysokości 80% podstawy wymiaru.

UZASADNIENIE

Umowa o pracę stanowi obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych, tj. emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz chorobowego. Z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu pracownik ma prawo do świadczenia chorobowego, jeżeli stanie się niezdolny do pracy. Świadczenie to stanowi rekompensatę z powodu otrzymania niepełnego lub utraconego wynagrodzenia za pracę. W razie powstania niezdolności do pracy, pracownikowi przysługuje:

  • wynagrodzenie chorobowe albo
  • zasiłek chorobowy.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi w wysokości 80% podstawy wymiaru, chyba że przepisy obowiązujące u danego pracodawcy przewidują wypłatę tego świadczenia w wyższej wysokości. W niektórych przypadkach pracownik nabędzie prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, np. gdy niezdolność do pracy przypadnie w okresie ciąży lub zostanie spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy. Wysokość wynagrodzenia chorobowego nie jest zmniejszana do 70% podstawy wymiaru w przypadku, gdy pracownik przebywa w szpitalu (jak ma to miejsce przy zasiłku chorobowym).

Długość wypłaty wynagrodzenia chorobowego jest uzależniona od wieku pracownika. Prawo do wypłaty wynagrodzenia chorobowego przysługuje przez okres:

  • do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownikowi w wieku do 50 lat (oraz temu, który w danym roku kalendarzowym ukończy 50 lat),
  • do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownikowi w wieku powyżej 50 lat.

Jeżeli pracownik w dalszym ciągu jest niezdolny do pracy, wówczas przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego.

WAŻNE!

Skrócenie okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego następuje po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończy 50 lat.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy niezależnie od tego, czy w danym dniu pracownik miał pracować, czy był to dla niego dzień wolny.

Państwa pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy, czyli przez 3 tygodnie. Pracownica ukończyła 50 lat w maju 2011 r. i jeszcze w tym roku ma prawo do wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni w roku kalendarzowym. Dopiero od stycznia 2012 r. pracownica będzie miała prawo do wynagrodzenie chorobowego przez okres krótszy, czyli przez 14 dni w roku kalendarzowym.

Wynagrodzenie chorobowe powinni Państwo wypłacić pracownicy w wysokości 80% podstawy wymiaru, chyba że przepisy wewnątrzzakładowe, jakie obowiązują w Państwa firmie, przewidują wypłatę wyższego wynagrodzenia chorobowego. Jak już wyżej zostało wspomniane, nie należy obniżać wysokości tego świadczenia do 70% podstawy wymiaru z powodu pobytu pracownicy w szpitalu.

Fakt, że pracownica pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy, nie ma znaczenia przy pobieraniu wynagrodzenia chorobowego z powodu powstałej choroby. Istotne jest to, że pracownica podlega ubezpieczeniu chorobowemu i z tego tytułu przysługuje jej świadczenie chorobowe w razie powstania niezdolności do pracy. Pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy stanowi przeszkodę jedynie do pobierania zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy, przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia (art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Pracownikowi pobierającemu rentę z tytułu niezdolności do pracy nie przysługuje zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia.

Podstawa prawna

  • art. 92 Kodeksu pracy,
  • art. 11 ust. 1–1b i art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama