reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kiedy nie jest dopuszczalne zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem

Kiedy nie jest dopuszczalne zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem

Nasza księgowa (zatrudniona na umowę o pracę) została wskazana w budżecie projektu unijnego, który będzie realizowany przez naszą firmę, jako osoba rozliczająca projekt na podstawie umowy zlecenia. Zawarta z księgową umowa zlecenia będzie finansowana ze środków unijnych. Czy zawarcie z nią takiej umowy przez naszą firmę będzie zgodne z prawem?

Zawarcie umowy zlecenia z księgową będzie niedopuszczalne. Zlecenie będzie dotyczyć tych samych rodzajowo prac, które pracownica wykonuje w ramach stosunku pracy. Taka sytuacja jest uznawana za omijanie przepisów o czasie pracy. Mimo zewnętrznego źródła finansowania wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, umowa ta zostałaby zawarta między stronami stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Orzecznictwo sądów pracy konsekwentnie wskazuje, że dodatkowa umowa cywilnoprawna (umowa zlecenia, umowa o dzieło) zawarta z własnym pracownikiem powinna dotyczyć innych rodzajowo czynności niż te, które pracownik wykonuje w ramach umowy o pracę. Wskazał na to m.in. Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 17 sierpnia 2006 r. (III APa 24/06, OSA 2007/7/12), stwierdzając, że „świadczenie tej samej rodzajowo pracy, co określona w umowie o pracę poza normalnym czasem pracy pracowników, na podstawie kolejnej umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło), jest kontynuowaniem stosunku pracy w godzinach nadliczbowych. Zawieranie takich umów stanowi obejście przepisów o czasie pracy, przy czym nie ma tu znaczenia wola pracownika i pracodawcy. Praca nadliczbowa jest możliwa jedynie wówczas, gdy wprost dopuszczają ją przepisy ustawy i to w granicach ustalonych tymi przepisami”.

WAŻNE!

Pracodawca może zawrzeć umowę cywilnoprawną z własnym pracownikiem tylko na pracę innego rodzaju niż ta, którą wykonuje on na podstawie umowy o pracę.

W przedstawionej sytuacji, gdyby zawarli Państwo z pracownicą dodatkową umowę zlecenia, za czas jej wykonywania pracownica uzyska prawo do dodatkowego wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych (uchwała Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 1994 r., I PZP 13/94, OSNP 1994/3/39). W omawianym przypadku nie ma znaczenia źródło finansowania wynagrodzenia za wykonanie zlecenia. Umowa ta zostanie zawarta z własnym pracodawcą i będzie dotyczyć pracy bezpośrednio wchodzącej w zakres czynności świadczonych przez Państwa pracownicę w ramach stosunku pracy. Zatem zawarcie umowy zlecenia z księgową będzie w przedstawionej sytuacji nieprawidłowe.

Do rozliczania projektu mogą Państwo zatrudnić inną osobę, np. spoza firmy, lub innego pracownika, który potrafi rozliczyć projekt, ale nie jest zatrudniony w Państwa firmie na stanowisku związanym z rozliczeniami finansowymi.

Podstawa prawna

  • art. 22, art. 151 Kodeksu pracy.
reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Lorenc

ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama