REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzicielstwo, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca podczas urlopu rodzicielskiego a dodatki do wynagrodzenia

Od 2 stycznia 2016 r. rodzic może łączyć urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu. Czy w razie pracy podczas urlopu rodzicielskiego dodatki do wynagrodzenia przysługują w pełnej wysokości?

Zmiany w wydawaniu świadectw pracy w 2017 r. - błąd w nowelizacji Kodeksu Pracy

Od 1 stycznia 2017 roku firmy nie będą musiały wydawać świadectw pracy po upływie 2-letniego okresu zatrudnienia, jeżeli podpiszą kolejną umowę na czas określony w ciągu 7 od wygaśnięcia lub rozwiązania poprzedniej. Jednak Ministerstwo Rozwoju przygotowało też drugi projekt modyfikacji przepisów w tym zakresie. Od 1 czerwca 2017 roku ma on przywrócić obecną regulację. PIP może nakładać grzywny nawet do wysokości 30 tys. złotych.

Ustalenie podstawy wymiaru składek na urlopie wychowawczym krok po kroku

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym stanowi kwota 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Przedstawiamy jak krok po kroku ustalić podstawę wymiaru składek z tytułu urlopu wychowawczego.

Skierowanie na badania lekarskie po zmianach - ilość egzemplarzy, archiwizowanie

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe zasady wystawiania skierowań na badania lekarskie. W ilu egzemplarzach należy wydać skierowania na badania lekarskie? Czy skierowania na badania lekarskie należy archiwizować?

REKLAMA

Świadectwo pracy na nowych zasadach od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. będą obowiązywać nowe zasady wydawania świadectw pracy. Dzięki przepisom pracodawca nie będzie musiał wydawać świadectw pracownikom zatrudnionym na kolejnych umowach na czas określony. Jednakże od czerwca 2017 roku nastąpi powrót do przepisów sprzed zmiany.

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy

Składka na Fundusz Pracy przyznawana jest na cele dotyczące aktywizacji osób bezrobotnych, zasiłki. Kto ma obowiązek jej odprowadzania i w jakiej wysokości?

Czym różni się dyskryminacja od mobbingu?

Rozróżnienie dyskryminacji od mobbingu jest bardzo trudne. Granica pomiędzy nimi jest bowiem niezwykle subtelna. Istnieją jednak cechy pozwalające zakwalifikować określone zachowania jako dyskryminację lub mobbing.

Wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy - najważniejsze informacje

Wypowiedzenie zmieniające jest dokumentem wykorzystywanym w przypadku braku woli zawarcia porozumienia zmieniającego między stronami zawartej umowy o pracę. Pracodawca może wielokrotnie wprowadzać zmiany do łączącego strony stosunku prawnego w trakcie okresu zatrudnienia. Zmiana warunków zawartej umowy może dotyczyć każdego elementu treści umowy o pracę, np. zmian w wysokości wynagrodzenia pracownika lub zmiany wymiaru etatu, z którą również wiąże się zmiana wysokości wynagrodzenia.

REKLAMA

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem po zmianach w 2016 r. - wzór wniosku

Od 2 stycznia 2016 r. pracownik ma prawo dokonać wyboru, czy chce korzystać ze zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat w dniach czy w godzinach. Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.

Roszczenia związane ze świadectwem pracy

Pracownik może wystąpić z roszczeniem o wydanie lub sprostowanie świadectwa pracy. Obok roszczeń niemajątkowych wiążących się ze świadectwem pracy, pracownik może również dochodzić odszkodowania od pracodawcy.

Zmiany w formie wypłaty wynagrodzenia w 2017 r.

Co do zasady wypłata wynagrodzenia jest dokonywana w formie pieniężnej "do ręki". Jednak ma się to zmienić, bowiem wynagrodzenie będzie wypłacane na konto pracownika. Tym samym wynagrodzenie "do ręki" będzie wypłacane tylko na żądanie pracownika. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2017 r.

Protokół z niedopuszczenia pracownika do pracy - wzór

W sytuacji, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po spożyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy, podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest niedopuszczenie pracownika do pracy. Oto wzór protokołu z niedopuszczenia pracownika do pracy.

Jak wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę

Wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę wiąże się z wieloma kwestiami, o których powinien pamiętać pracodawca. Przede wszystkim, dla rozwiązania umowy o pracę, skutecznego i zgodnego z prawem, należy dochować szeregu wymogów. Wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną, zawierać wymagane przez przepisy prawa elementy, w tym – przyczynę wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem a zmiana wymiaru etatu w trakcie roku

Od 2 stycznia 2016 r. pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jak udzielić zwolnienia na opiekę w przypadku zmiany wymiaru etatu w trakcie roku?

Zasady wypłaty wynagrodzenia za pracę

Kodeks pracy reguluje zasady wypłaty wynagrodzenia za pracę m.in. wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się z dołu, co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Nieterminowa wypłata wynagrodzenia może stanowić uzasadnioną podstawę rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Udzielenie zwolnienia na opiekę nad dzieckiem pracownikowi niepełnosprawnemu 2016/2017

Od stycznia 2016 r. zwolnienie nad dzieckiem jest udzielane w dniach albo w godzinach. Również pracownik niepełnosprawny ma prawo do zwolnienia na opiekę nad dzieckiem. Jak zatem udzielić takiego zwolnienia pracownikowi niepełnosprawnemu?

Potrącenia z wynagrodzenia - nowe obowiązki pracodawcy od 8 września 2016 r.

Od 8 września 2016 r. obowiązują nowe zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzeń pracowników, a tym samym nakładają na pracodawcę nowe obowiązki. W przypadku zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej, pracodawca ma obowiązek przekazania zajętego wynagrodzenia pracownika na rzecz organu egzekucyjnego, który jako pierwszy dokonał zajęcia.

Rozliczenie dodatkowych świadczeń w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą zatrudniający może dobrowolnie przyznać dodatkowe świadczenia, np. opłacić kurs, szkolenie. Jak rozliczać dodatkowe świadczenia udzielone pracownikowi na podnoszenie kwalifikacji zawodowych?

Potwierdzenie zawarcia umowy o pracę od 1 września 2016 r. - wzór

Od 1 września 2016 r. każdy pracownik wykonujący pracę musi posiadać albo pisemną umowę o pracę, albo pisemne potwierdzenie podstawowych warunków zatrudnienia przed dopuszczeniem do pracy. Co ta zmiana oznacza w praktyce i jak wygląda wzór informacji potwierdzającej zawarcie umowy w formie innej niż pisemna.

Przerwy na karmienie piersią - wzór wniosku o łączenie przerw na karmienie

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dodatkowych przerw wliczanych do czasu pracy. Przepisy prawa wyraźnie pozwalają na łączenie przerw w celu karmienia piersią, co w praktyce oznacza korzystanie ze skróconego dnia roboczego o godzinę lub godzinę i 30 minut. Poniżej wzór wniosku o łączenie przerw na karmienie.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego - wzór oświadczenia

Pracownik-rodzic, który jest w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego i chciałby wrócić do pracy, powinien złożyć pracodawcy stosowne oświadczenie. Przedstawiamy wzór oświadczenia o rezygnacji z urlopu wychowawczego.

Karmienie piersią a zaświadczenie od lekarza – czy pracodawca może go wymagać?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownia karmiąca dziecko piersią ma prawo do przerw w pracy. Czy w związku z tym, pracodawca ma prawo wymagać zaświadczenia od lekarza potwierdzającego karmienie piersią?

Dodatek dla samotnej matki 2016/2017

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka jest jednym z dodatków rodzinnych. Od 1 listopada 2016 r. wzrośnie wysokość dodatku dla samotnej matki. Jakie warunki należy spełnić w celu uzyskania dodatku?

Urlop wychowawczy 2017 - wniosek, terminy, wzór

W 2017 r. nie zmienią się zasady korzystania z urlopu wychowawczego. Wniosek o urlop wychowawczy powinien być złożony na piśmie w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Przedstawiamy wzór wniosku o urlop wychowawczy.

Minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracowników i zleceniobiorców od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. zmienią się zasady ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę dla pracowników i zleceniobiorców. W wyniku zmian, pracodawcy będą musieli prowadzić ewidencję godzin wykonania zlecenia i przechowywać dokumenty.

Rezygnacja z części urlopu rodzicielskiego na rzecz ojca

Zmiany, które weszły w życie 2 stycznia 2016 r., wprowadziły nowe zasady korzystania z urlopów rodzicielskich, w szczególności modyfikacjom uległy kwestie dotyczące przerwania urlopu rodzicielskiego. Czy po rezygnacji z urlopu rodzicielskiego można przekazać ojcu dziecka pozostałą część urlopu rodzicielskiego?

Dodatkowy dzień wolny od pracy za święto

Wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego leży w obowiązkach pracodawcy. Może jednak wziąć pod uwagę zdanie pracowników. Czy za święto wypadające w weekend pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowego dnia urlopu?

Regulamin pracy i wynagradzania - zmiany w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. pracodawcy zatrudniający do 50 pracowników będą mogli tworzyć regulamin pracy i wynagradzania fakultatywnie. Czy pracodawcy zyskają na zmianach?

Kto zgłasza kandydatów na członków rady pracowników?

Wybór członków rady pracowników organizuje pracodawca na pisemny wniosek co najmniej 10 proc. pracowników. Jak wygląda zgłaszanie kandydatów na członków rady pracowników w praktyce?

Obowiązek zawiadomienia PIP o zawarciu umowy na czas określony

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek zawiadomienia Państwowej Inspekcji Pracy o zawarciu pozalimitowej umowy na czas określony w warunkach istnienia przyczyn obiektywnych. Niewypełnienie obowiązku grozi karą grzywny od 1 do 30 tys. zł. Co powinno zawierać zawiadomienie?

Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu - wzór

Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu wydaje się na wniosek pracownika i wskazanym przez niego celu, np. przedłożenia określonej instytucji – w banku, sklepie, itp. Przedstawiamy wzór takiego zaświadczenia.

Jak prawidłowo rozwiązać umowę o pracę z chorym pracownikiem - wzór

W przypadku choroby pracownika pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia pod pewnymi warunkami. Jak zatem prawidłowo rozwiązać umowę z chorym pracownikiem? Przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika.

Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy - wzór

Umowa o zakazie konkurencji może obowiązywać przez cały czas trwania stosunku pracy lub też przez jego część, jednak z uwagi na fakt, że jest ona ściśle związana z umową o pracę – wygaśnie wraz z dniem ustania stosunku pracy. Przedstawiamy wzór umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy.

Nowe obowiązki pracodawców od 1 września 2016 r.

Z dniem 1 września 2016 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy Kodeksu pracy dotyczące wprowadzenia obowiązku potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Co ta zmiana oznacza dla pracodawcy?

Opinia o pracowniku w świadectwie pracy

Wydanie świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Czy w świadectwie pracy można zamieścić opinię o pracowniku?

Zaległy urlop za 2015 r. do 30 września 2016 r.

Urlop niewykorzystany w danym roku staje się urlopem zaległym. Urlopu zaległego za 2015 rok, pracodawca ma obowiązek udzielenia do 30 września 2016 roku.

Urlopy dla rodziców 2016/2017 - jak i kiedy z nich skorzystać?

Przepisy Kodeksu pracy regulują szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem, m.in. urlopy dla rodziców. Urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy - na czym polegają i jak z nich skorzystać?

Jak prawidłowo przeprowadzić szkolenie z zakresu BHP - poradnik

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników. Jak prawidłowo przeprowadzać oraz potwierdzać odbycie szkolenia bhp?

Umowa o pracę od 1 września 2016 r. - pytania i odpowiedzi

Od 1 września 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy zakładająca zawarcie umowy o pracę na piśmie przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Za brak umowy pracodawca będzie ukarany karą grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka - wzór

Zwolnienie od pracy z tytułu urodzenia się dziecka (zwyczajowo zwane urlopem okolicznościowym) przysługuje w wymiarze 2 dni. W tym celu rodzic dziecka powinien zwrócić się do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem. Przedstawiamy przykładowy wzór wniosku.

W jaki sposób odwołać pracownika z urlopu?

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wyłącznie wtedy, gdy obecność pracownika jest niezbędna oraz wystąpiły okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania urlopu. W jaki sposób odwołać pracownika z urlopu - telefonicznie, e-mailem czy może smsem?

Wniosek o roczny urlop macierzyński 2016 - wzór

W nomenklaturze prawnej nie występuje pojęcie „rocznego urlopu macierzyńskiego”. Począwszy od 2 stycznia 2016 r. występują dwa rodzaje urlopów – urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Dopiero te dwa rodzaje urlopów po zsumowaniu wynoszą prawie rok. Przedstawiamy wzór wniosku o „roczny urlop macierzyński”.

Jak prawidłowo ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego?

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy pracownika. Jak prawidłowo ustalić jego wymiar oraz na jakich zasadach jest udzielany?

Zawieranie umów o pracę od 1 września 2016 r.

Od 1 września 2016 r. pracodawca będzie miał obowiązek podpisania z pracownikiem pisemnej umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy albo potwierdzić podstawowe warunki związane z zawarciem umowy. Za niedopełnienie obowiązku, na pracodawcę może zostać nałożona grzywna w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Praca na urlopie rodzicielskim 2016

Od 2 stycznia 2016 r. istnieje możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu. Pracownik, który chce połączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy powinien złożyć pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy.

Umowy zlecenia 2017 - nowe obowiązki pracodawców

Od 1 stycznia 2017 r. przy umowach zlecenie oraz umowach o świadczenie usług będzie obowiązywać minimalna stawka godzinowa. Zmiany oznaczają nowe obowiązki dla pracodawców w postaci ewidencjonowania przepracowanego czasu. Nowelizacja przewiduje również sankcję za niewypłacanie minimalnej stawki godzinowej.

Nowe formularze w PFRON - obowiązek przesłania INF-1-u do 20 sierpnia

Od 1 lipca 2016 r. obowiązują nowe formularze w PFRON, tj. INF-U oraz INF-1-u. Do 20 sierpnia br. pracodawcy mają obowiązek poinformować Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o ulgach na PFRON udzielonych w lipcu. Pracodawcy robią to na formularzu INF-1-u.

Kontrola telepracownika przy użyciu kamer

Pracodawca ma prawo kontrolować wykonywanie pracy przez telepracownika w miejscu wykonywania pracy. Czy pracodawca może kontrolować telepracownika używając kamer w domu pracownika?

Urlop ojcowski 2017

W 2017 roku nie zmieniają się zasady, na jakich przyznaje się urlop ojcowski. Z urlopu ojcowskiego może skorzystać ojciec w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Ile wynosi wynagrodzenie na urlopie ojcowskim?

Ułatwienia dla firm i pracowników w 2017 r.

Zmiany w wydawaniu świadectw pracy w przypadku zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy, wydłużenie terminu na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę, mniej obowiązków administracyjnych dla firm - to tylko niektóre ze zmian proponowanych przez resort rozwoju w ramach pakietu ułatwień dla firm. Proponowane zmiany mają wejść w życie w 2017 r.

REKLAMA