Świadectwo pracy 2017 - nowy wzór
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia regulującego treść świadectwa pracy, sposobu i trybu jego wydawania, prostowania i uzupełniania.
REKLAMA
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.
Projektowane rozporządzenie w znacznej części powiela regulacje znajdujące się w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Zmiany są jednak konieczne z uwagi na dostosowanie do obowiązujących przepisów, które weszły w życie 2 stycznia 2016 r.
Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule -> Urlop rodzicielski po zmianach w 2016 r.
Chodzi w szczególności o zmiany w uprawnieniach rodzicielskich pracowników. Od dnia 2 stycznia 2016 r. zgodnie z art. 1823 § 1 i 2 Kodeksu pracy urlop ojcowski może być wykorzystywany w 2 częściach do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. Uzupełnienie tych informacji w świadectwie pracy jest istotne, bowiem kolejny pracodawca musi posiadać informację, czy pracownik jest wciąż uprawniony do wykorzystania urlopu ojcowskiego czy nie.
Więcej na temat urlopu ojcowskiego przeczytasz -> Urlop ojcowski 2017
Podobnie, w nowym świadectwie pracy, obowiązkiem pracodawcy będzie umieszczenie informacji odnośnie wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i wychowawczego, a także podstawy prawnej udzielenia tych urlopów. Jest to również informacja niezbędna dla kolejnego pracodawcy.
Więcej na temat urlopu wychowawczego przeczytasz -> Urlop wychowawczy 2017 - wniosek, terminy, wzór
Projekt rozporządzenia określa również treść pouczenia, które pracodawca musi zamieścić w świadectwie pracy odnośnie prawa pracownika o wystąpienie o sprostowanie świadectwa pracy.
Istotną zmianą jest zniesienie obowiązku opatrzenia świadectwa pracy pieczęcią pracodawcy. Dotychczasowy obowiązek opatrywania pieczęcią oceniany został jako nadmierne obciążenie biurokratyczne.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami
Stan prawny: Projekt został skierowany do konsultacji społecznych.
Poniżej przedstawiamy wzór nowego świadectwa pracy, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.
Sprawdź jak wypełnić nowe świadectwo pracy po zmianach
Podstawa prawna:
Projekt z dnia 23 listopada 2016 r. - Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy, sposobu i trybu jego wydawania, prostowania i uzupełniania.
Zobacz: Kalkulatory
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat