| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > W jaki sposób odwołać pracownika z urlopu?

W jaki sposób odwołać pracownika z urlopu?

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wyłącznie wtedy, gdy obecność pracownika jest niezbędna oraz wystąpiły okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania urlopu. W jaki sposób odwołać pracownika z urlopu - telefonicznie, e-mailem czy może smsem?

Telefonicznie, mailowo a może smsem – w jaki sposób pracodawca może skrócić Twój wypoczynek i czy ma do tego prawo? Przeczytaj koniecznie, zanim udasz się na wymarzone wakacje!

Pracodawcy, zgodnie z przepisami prawa pracy, przysługuje możliwość cofnięcia zaplanowanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub zakończenia go we wcześniejszym terminie poprzez odwołanie. Aby jednak móc to zrobić, pracodawca potrzebuje konkretnej przesłanki ponieważ prawo do odwołania przysługuje tylko w wyjątkowych okolicznościach. Równolegle powinny być spełnione dwa warunki: obecność pracownika w pracy powinna być niezbędna oraz powinny wystąpić okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania urlopu.

Przykład: jeśli odwołanie następuje z powodu choroby osoby, która miała zastępować urlopowicza np. przy fakturowaniu – postępowanie jest zgodne z przepisami. Odwołanie z powodu zaplanowanego wcześniej urlopu zastępcy – nie.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Sposoby odwołania z urlopu

Przepisy wprost nie określają dopuszczalnych sposobów odwołania z urlopu. Dlatego odwołanie może nastąpić w formie kontaktu telefonicznego, mailem, listem, a nawet smsem. Przy czym w przypadku wiadomości tekstowej, sam raport o doręczeniu nie jest wiarygodnym potwierdzeniem, że pracownik zapoznał się z wysłaną informacją.

Odwołanie powinno nastąpić z takim wyprzedzeniem, aby pracownik był w stanie wykonać polecenie i stawić się w pracy w wyznaczonym terminie.

Zastosować się do odwołania z urlopu czy nie

Bez względu na to, czy pracownik zgadza się z przesłankami odwołania, czy nie, zobowiązany jest zakończyć wypoczynek i zgłosić się w wyznaczonym terminie do pracy. Odmowa daje pracodawcy prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych lub ukarania karą porządkową.

Nie oznacza to jednak, że w przypadku niesłusznego odwołania, pracownik nie może dochodzić swoich praw. Może to zrobić na drodze sądowej.

Za odwołanie, nawet uzasadnione, przysługuje pracownikowi rekompensata – zwrot kosztów związanych z odwołanym urlopem: wykupionej wycieczki, zakwaterowania, biletów. Dodatkowo, jeśli pracownik zmuszony był do nieplanowanego noclegu lub zmiany środka transportu z powodu powrotu, pracodawca będzie zobowiązany pokryć również te koszty.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Dołącz do grona ekspertów portalu Infor.pl!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK