REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy

Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy
Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Osobie niepełnosprawnej przysługuje dodatkowy 10-dniowy urlop wypoczynkowy. Czy dodatkowy urlop wypoczynkowy powinien być wykazany w świadectwie pracy łącznie z urlopem podstawowym, czy też odrębnie.

Prawidłowe określenie w świadectwie pracy wymiaru wykorzystanego przez pracownika niepełnosprawnego urlopu wypoczynkowego jest bardzo kłopotliwe. Powstaje bowiem pytanie, czy dodatkowy urlop wypoczynkowy powinien być wykazany w świadectwie pracy łącznie z urlopem podstawowym, czy też odrębnie.

Autopromocja

Prawo niepełnosprawnego do dodatkowego urlop wypoczynkowego

Ustawodawca w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 nr. 127, poz. 721 z późn. zm.) przyznał osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym, przy czym prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba niepełnosprawna nabywa dopiero po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Treść świadectwa pracy

Dokładną treść świadectwa pracy określają przepisy Kodeksu pracy, rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 roku, nr 60, poz. 282 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, oraz załączonego do rozporządzenia wzoru świadectwa pracy.

Obligatoryjnymi elementami świadectwa pracy jest informacja o wymiarze urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (§ 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia oraz pkt 4 ppkt 1 wzoru świadectwa pracy), a także informacja o wymiarze w jakim został wykorzystany dodatkowy urlop albo inne uprawnienia lub świadczenia, przewidziane przepisami prawa pracy (§ 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia oraz pkt 4 ppkt 9 wzoru świadectwa pracy). W związku z rozróżnieniem w treści świadectwa pracy tych dwóch kategorii urlopów powstaje pytanie, w której części świadectwa pracy powinna zostać umieszczona informacja o dodatkowym urlopie wypoczynkowym pracownika niepełnosprawnego. Czy w rubryce dotyczącej urlopu wypoczynkowego, czy też w rubryce dotyczącej dodatkowego urlopu albo innych uprawnień lub świadczeń, przewidzianych przepisami prawa pracy? W tym przedmiocie można wyróżnić dwa stanowiska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łączne rozliczenie w świadectwie pracy podstawowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Według pierwszego stanowiska, urlop wypoczynkowy podstawowy i dodatkowy są sumowane i wykazywane w świadectwie pracy łącznie jako urlop wypoczynkowy. Oznacza to, iż pracodawca w pkt 4 ppkt 1 świadectwa pracy, dotyczącym wymiaru wykorzystanego przez pracownika w roku rozwiązania stosunku pracy urlopu wypoczynkowego, powinien podać informację o łącznym wymiarze wykorzystanego przez pracownika niepełnosprawnego urlopu wypoczynkowego: podstawowego i dodatkowego.

Odrębne rozliczenie w świadectwie pracy podstawowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego

W ramach tego stanowiska przyjmuje się, iż odrębnie wyliczaniu oraz wskazaniu w świadectwie pracy podlega wymiar podstawowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Rozporządzenie i stanowiący załącznik do rozporządzenia wzór świadectwa pracy wymagają bowiem osobnego ujawnienia w treści świadectwa pracy informacji o podstawowym urlopie wypoczynkowym oraz informacji o dodatkowym urlopie wypoczynkowym i innych uprawnieniach. Nie ma zatem podstaw prawnych do łączenia w treści świadectwa pracy obu urlopów.

Należy zauważyć, iż prezentowane stanowisko jest korzystniejsze dla pracownika. Uzyskany bowiem w wyniku zaokrągleń ostateczny wymiar urlopu jest w niektórych sytuacjach bardziej zadowalający dla pracownika. Co więcej, zapewnia ono większą przejrzystość. Pracownik, jak i kolejny pracodawca, dysponują bowiem pełną informacją o wymiarze wykorzystanego przez pracownika u poprzedniego pracodawcy urlopu wypoczynkowego: zarówno podstawowego, jak i dodatkowego. Przy łącznym zaokrągleniu mogą powstać wątpliwości z ustaleniem, czy pracownik korzystał z urlopu dodatkowego i w jakim wymiarze.

Stanowisko GIP

Główny Inspektor Pracy opowiedział się za osobnym ujawnianiem w treści świadectwa pracy urlopu wypoczynkowego podstawowego i dodatkowego. W piśmie z dnia 10 kwietnia 2015 roku, znak: GNP-364-023-28-1/15, GIP uznał, że "Konieczność odrębnego ustalenia wymiaru urlopu dodatkowego wynika z przepisów dotyczących świadectw pracy, które przewidują obowiązek zawarcia w świadectwie pracy informacji o wykorzystanym urlopie dodatkowym".

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  REKLAMA

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami. "Wstyd i hańba"

  Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

  Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

  Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  REKLAMA

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  REKLAMA