REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy

Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy
Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Osobie niepełnosprawnej przysługuje dodatkowy 10-dniowy urlop wypoczynkowy. Czy dodatkowy urlop wypoczynkowy powinien być wykazany w świadectwie pracy łącznie z urlopem podstawowym, czy też odrębnie.

Prawidłowe określenie w świadectwie pracy wymiaru wykorzystanego przez pracownika niepełnosprawnego urlopu wypoczynkowego jest bardzo kłopotliwe. Powstaje bowiem pytanie, czy dodatkowy urlop wypoczynkowy powinien być wykazany w świadectwie pracy łącznie z urlopem podstawowym, czy też odrębnie.

REKLAMA

Autopromocja

Prawo niepełnosprawnego do dodatkowego urlop wypoczynkowego

Ustawodawca w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 nr. 127, poz. 721 z późn. zm.) przyznał osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym, przy czym prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba niepełnosprawna nabywa dopiero po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Treść świadectwa pracy

Dokładną treść świadectwa pracy określają przepisy Kodeksu pracy, rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 roku, nr 60, poz. 282 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, oraz załączonego do rozporządzenia wzoru świadectwa pracy.

Obligatoryjnymi elementami świadectwa pracy jest informacja o wymiarze urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (§ 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia oraz pkt 4 ppkt 1 wzoru świadectwa pracy), a także informacja o wymiarze w jakim został wykorzystany dodatkowy urlop albo inne uprawnienia lub świadczenia, przewidziane przepisami prawa pracy (§ 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia oraz pkt 4 ppkt 9 wzoru świadectwa pracy). W związku z rozróżnieniem w treści świadectwa pracy tych dwóch kategorii urlopów powstaje pytanie, w której części świadectwa pracy powinna zostać umieszczona informacja o dodatkowym urlopie wypoczynkowym pracownika niepełnosprawnego. Czy w rubryce dotyczącej urlopu wypoczynkowego, czy też w rubryce dotyczącej dodatkowego urlopu albo innych uprawnień lub świadczeń, przewidzianych przepisami prawa pracy? W tym przedmiocie można wyróżnić dwa stanowiska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łączne rozliczenie w świadectwie pracy podstawowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Według pierwszego stanowiska, urlop wypoczynkowy podstawowy i dodatkowy są sumowane i wykazywane w świadectwie pracy łącznie jako urlop wypoczynkowy. Oznacza to, iż pracodawca w pkt 4 ppkt 1 świadectwa pracy, dotyczącym wymiaru wykorzystanego przez pracownika w roku rozwiązania stosunku pracy urlopu wypoczynkowego, powinien podać informację o łącznym wymiarze wykorzystanego przez pracownika niepełnosprawnego urlopu wypoczynkowego: podstawowego i dodatkowego.

Odrębne rozliczenie w świadectwie pracy podstawowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego

W ramach tego stanowiska przyjmuje się, iż odrębnie wyliczaniu oraz wskazaniu w świadectwie pracy podlega wymiar podstawowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Rozporządzenie i stanowiący załącznik do rozporządzenia wzór świadectwa pracy wymagają bowiem osobnego ujawnienia w treści świadectwa pracy informacji o podstawowym urlopie wypoczynkowym oraz informacji o dodatkowym urlopie wypoczynkowym i innych uprawnieniach. Nie ma zatem podstaw prawnych do łączenia w treści świadectwa pracy obu urlopów.

Należy zauważyć, iż prezentowane stanowisko jest korzystniejsze dla pracownika. Uzyskany bowiem w wyniku zaokrągleń ostateczny wymiar urlopu jest w niektórych sytuacjach bardziej zadowalający dla pracownika. Co więcej, zapewnia ono większą przejrzystość. Pracownik, jak i kolejny pracodawca, dysponują bowiem pełną informacją o wymiarze wykorzystanego przez pracownika u poprzedniego pracodawcy urlopu wypoczynkowego: zarówno podstawowego, jak i dodatkowego. Przy łącznym zaokrągleniu mogą powstać wątpliwości z ustaleniem, czy pracownik korzystał z urlopu dodatkowego i w jakim wymiarze.

Stanowisko GIP

Główny Inspektor Pracy opowiedział się za osobnym ujawnianiem w treści świadectwa pracy urlopu wypoczynkowego podstawowego i dodatkowego. W piśmie z dnia 10 kwietnia 2015 roku, znak: GNP-364-023-28-1/15, GIP uznał, że "Konieczność odrębnego ustalenia wymiaru urlopu dodatkowego wynika z przepisów dotyczących świadectw pracy, które przewidują obowiązek zawarcia w świadectwie pracy informacji o wykorzystanym urlopie dodatkowym".

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Infolinia dotycząca renty wdowiej. Przed złożeniem wniosku warto zadzwonić pod numer +48 225 926 640

+48 225 926 640 – pod tym numerem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchomiła infolinię dotyczącą renty wdowiej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

REKLAMA

Jaka emerytura po 10, 15, 20, 25, 30, 40 latach pracy? [Kalkulator emerytalny ZUS]

Jaka emerytura będzie należała się po 10, 15, 20, 25, 30 czy 40 latach pracy? Prognozowaną wysokość emerytury można wyliczyć przy pomocy Kalkulatora emerytalnego ZUS. Można wybrać wersję uproszczoną lub zaawansowaną. Oto przykładowe wyliczenia wysokości emerytury.

Czterodniowy tydzień pracy: Od kiedy w Polsce? Jak jest w innych krajach?

Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy i skróceniem tygodnia pracy. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy zgłosić?

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy można dokonać zgłoszenia? Kto może skorzystać z preferencji? Jaki jest limit przychodów? Jak dokonać zgłoszenia i jakie obowiązki należy spełnić do 20 lutego 2025 roku?

Poczta Polska informuje: mogą być kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV i opłaty abonamentu w 2025 r.

Poczta Polska S.A. informuje, że jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Mogą posypać się wysokie kary, bo nawet 30-krotność obowiązującej opłaty.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja ma więcej zwolenników wśród pracodawców niż pracowników. Jakie są oczekiwania wobec AI ze strony jednych i drugich

Sztuczna inteligencja w firmie. Pracodawcy liczą, że nowa technologia pozwoli zaoszczędzić na kosztach, pracownicy oczekują, że da im więcej wolnego czasu i wesprze work-life balance. Dlatego najbardziej wspierają jej wdrożenia pracownicy z pokolenia z oraz Millenialsi.

Główny Inspektor Pracy może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń

Główny Inspektor Pracy żadnej pracy się nie boi i może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń. Oczywiście może też przeszkolić w kwestiach prawno-pracowniczych czy pomóc przy dokumentacji. Jak to możliwiwe?

REKLAMA