Kategorie

Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy

Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy
Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy
ShutterStock
Osobie niepełnosprawnej przysługuje dodatkowy 10-dniowy urlop wypoczynkowy. Czy dodatkowy urlop wypoczynkowy powinien być wykazany w świadectwie pracy łącznie z urlopem podstawowym, czy też odrębnie.

Prawidłowe określenie w świadectwie pracy wymiaru wykorzystanego przez pracownika niepełnosprawnego urlopu wypoczynkowego jest bardzo kłopotliwe. Powstaje bowiem pytanie, czy dodatkowy urlop wypoczynkowy powinien być wykazany w świadectwie pracy łącznie z urlopem podstawowym, czy też odrębnie.

Prawo niepełnosprawnego do dodatkowego urlop wypoczynkowego

Ustawodawca w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 nr. 127, poz. 721 z późn. zm.) przyznał osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym, przy czym prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba niepełnosprawna nabywa dopiero po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Treść świadectwa pracy

Dokładną treść świadectwa pracy określają przepisy Kodeksu pracy, rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 roku, nr 60, poz. 282 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, oraz załączonego do rozporządzenia wzoru świadectwa pracy.

Obligatoryjnymi elementami świadectwa pracy jest informacja o wymiarze urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (§ 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia oraz pkt 4 ppkt 1 wzoru świadectwa pracy), a także informacja o wymiarze w jakim został wykorzystany dodatkowy urlop albo inne uprawnienia lub świadczenia, przewidziane przepisami prawa pracy (§ 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia oraz pkt 4 ppkt 9 wzoru świadectwa pracy). W związku z rozróżnieniem w treści świadectwa pracy tych dwóch kategorii urlopów powstaje pytanie, w której części świadectwa pracy powinna zostać umieszczona informacja o dodatkowym urlopie wypoczynkowym pracownika niepełnosprawnego. Czy w rubryce dotyczącej urlopu wypoczynkowego, czy też w rubryce dotyczącej dodatkowego urlopu albo innych uprawnień lub świadczeń, przewidzianych przepisami prawa pracy? W tym przedmiocie można wyróżnić dwa stanowiska.

Łączne rozliczenie w świadectwie pracy podstawowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Według pierwszego stanowiska, urlop wypoczynkowy podstawowy i dodatkowy są sumowane i wykazywane w świadectwie pracy łącznie jako urlop wypoczynkowy. Oznacza to, iż pracodawca w pkt 4 ppkt 1 świadectwa pracy, dotyczącym wymiaru wykorzystanego przez pracownika w roku rozwiązania stosunku pracy urlopu wypoczynkowego, powinien podać informację o łącznym wymiarze wykorzystanego przez pracownika niepełnosprawnego urlopu wypoczynkowego: podstawowego i dodatkowego.

Odrębne rozliczenie w świadectwie pracy podstawowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Reklama

W ramach tego stanowiska przyjmuje się, iż odrębnie wyliczaniu oraz wskazaniu w świadectwie pracy podlega wymiar podstawowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Rozporządzenie i stanowiący załącznik do rozporządzenia wzór świadectwa pracy wymagają bowiem osobnego ujawnienia w treści świadectwa pracy informacji o podstawowym urlopie wypoczynkowym oraz informacji o dodatkowym urlopie wypoczynkowym i innych uprawnieniach. Nie ma zatem podstaw prawnych do łączenia w treści świadectwa pracy obu urlopów.

Należy zauważyć, iż prezentowane stanowisko jest korzystniejsze dla pracownika. Uzyskany bowiem w wyniku zaokrągleń ostateczny wymiar urlopu jest w niektórych sytuacjach bardziej zadowalający dla pracownika. Co więcej, zapewnia ono większą przejrzystość. Pracownik, jak i kolejny pracodawca, dysponują bowiem pełną informacją o wymiarze wykorzystanego przez pracownika u poprzedniego pracodawcy urlopu wypoczynkowego: zarówno podstawowego, jak i dodatkowego. Przy łącznym zaokrągleniu mogą powstać wątpliwości z ustaleniem, czy pracownik korzystał z urlopu dodatkowego i w jakim wymiarze.

Stanowisko GIP

Główny Inspektor Pracy opowiedział się za osobnym ujawnianiem w treści świadectwa pracy urlopu wypoczynkowego podstawowego i dodatkowego. W piśmie z dnia 10 kwietnia 2015 roku, znak: GNP-364-023-28-1/15, GIP uznał, że "Konieczność odrębnego ustalenia wymiaru urlopu dodatkowego wynika z przepisów dotyczących świadectw pracy, które przewidują obowiązek zawarcia w świadectwie pracy informacji o wykorzystanym urlopie dodatkowym".

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?