REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy

Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy
Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Osobie niepełnosprawnej przysługuje dodatkowy 10-dniowy urlop wypoczynkowy. Czy dodatkowy urlop wypoczynkowy powinien być wykazany w świadectwie pracy łącznie z urlopem podstawowym, czy też odrębnie.

Prawidłowe określenie w świadectwie pracy wymiaru wykorzystanego przez pracownika niepełnosprawnego urlopu wypoczynkowego jest bardzo kłopotliwe. Powstaje bowiem pytanie, czy dodatkowy urlop wypoczynkowy powinien być wykazany w świadectwie pracy łącznie z urlopem podstawowym, czy też odrębnie.

Autopromocja

Prawo niepełnosprawnego do dodatkowego urlop wypoczynkowego

Ustawodawca w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 nr. 127, poz. 721 z późn. zm.) przyznał osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym, przy czym prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba niepełnosprawna nabywa dopiero po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Treść świadectwa pracy

Dokładną treść świadectwa pracy określają przepisy Kodeksu pracy, rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 roku, nr 60, poz. 282 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, oraz załączonego do rozporządzenia wzoru świadectwa pracy.

Obligatoryjnymi elementami świadectwa pracy jest informacja o wymiarze urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (§ 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia oraz pkt 4 ppkt 1 wzoru świadectwa pracy), a także informacja o wymiarze w jakim został wykorzystany dodatkowy urlop albo inne uprawnienia lub świadczenia, przewidziane przepisami prawa pracy (§ 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia oraz pkt 4 ppkt 9 wzoru świadectwa pracy). W związku z rozróżnieniem w treści świadectwa pracy tych dwóch kategorii urlopów powstaje pytanie, w której części świadectwa pracy powinna zostać umieszczona informacja o dodatkowym urlopie wypoczynkowym pracownika niepełnosprawnego. Czy w rubryce dotyczącej urlopu wypoczynkowego, czy też w rubryce dotyczącej dodatkowego urlopu albo innych uprawnień lub świadczeń, przewidzianych przepisami prawa pracy? W tym przedmiocie można wyróżnić dwa stanowiska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łączne rozliczenie w świadectwie pracy podstawowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Według pierwszego stanowiska, urlop wypoczynkowy podstawowy i dodatkowy są sumowane i wykazywane w świadectwie pracy łącznie jako urlop wypoczynkowy. Oznacza to, iż pracodawca w pkt 4 ppkt 1 świadectwa pracy, dotyczącym wymiaru wykorzystanego przez pracownika w roku rozwiązania stosunku pracy urlopu wypoczynkowego, powinien podać informację o łącznym wymiarze wykorzystanego przez pracownika niepełnosprawnego urlopu wypoczynkowego: podstawowego i dodatkowego.

Odrębne rozliczenie w świadectwie pracy podstawowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego

W ramach tego stanowiska przyjmuje się, iż odrębnie wyliczaniu oraz wskazaniu w świadectwie pracy podlega wymiar podstawowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Rozporządzenie i stanowiący załącznik do rozporządzenia wzór świadectwa pracy wymagają bowiem osobnego ujawnienia w treści świadectwa pracy informacji o podstawowym urlopie wypoczynkowym oraz informacji o dodatkowym urlopie wypoczynkowym i innych uprawnieniach. Nie ma zatem podstaw prawnych do łączenia w treści świadectwa pracy obu urlopów.

Należy zauważyć, iż prezentowane stanowisko jest korzystniejsze dla pracownika. Uzyskany bowiem w wyniku zaokrągleń ostateczny wymiar urlopu jest w niektórych sytuacjach bardziej zadowalający dla pracownika. Co więcej, zapewnia ono większą przejrzystość. Pracownik, jak i kolejny pracodawca, dysponują bowiem pełną informacją o wymiarze wykorzystanego przez pracownika u poprzedniego pracodawcy urlopu wypoczynkowego: zarówno podstawowego, jak i dodatkowego. Przy łącznym zaokrągleniu mogą powstać wątpliwości z ustaleniem, czy pracownik korzystał z urlopu dodatkowego i w jakim wymiarze.

Stanowisko GIP

Główny Inspektor Pracy opowiedział się za osobnym ujawnianiem w treści świadectwa pracy urlopu wypoczynkowego podstawowego i dodatkowego. W piśmie z dnia 10 kwietnia 2015 roku, znak: GNP-364-023-28-1/15, GIP uznał, że "Konieczność odrębnego ustalenia wymiaru urlopu dodatkowego wynika z przepisów dotyczących świadectw pracy, które przewidują obowiązek zawarcia w świadectwie pracy informacji o wykorzystanym urlopie dodatkowym".

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę. Polacy rozstrzygnęli

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, nieco więcej niż 47% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Z drugiej strony, prawie 40% respondentów nie chce skrócenia tygodnia pracy, jeśli to oznacza utrzymanie obecnych wynagrodzeń.

MRPiPS: Podwyżka o 1000 zł prawnie niemożliwa. Od 1 lipca 2024 r. pracownicy poniżej 4300 zł pensji minimalnej [projekt rozporządzenia]

Problem dotyczy VI grup zaszeregowania pracowników samorządowych. Rząd nie może im dać pensji minimalnej 4300 zł brutto. Bo wymaga to podwyżki 30%, a w budżecie zapisano 20%. Rozwiązaniem jest dorzucenie pracownikom brakujących pieniędzy przez samorządy.

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Ile to będzie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające termin wypłaty czternastej emerytury. Zgodnie z nim wypłata czternastki nastąpi we wrześniu. Jaka będzie wysokość świadczenia?

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

Termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

20 maja 2024 r. minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 r. Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty.

Zasiłek dla bezrobotnych wyższy od 1 czerwca 2024 r. Znamy kwoty brutto i netto

Od 1 czerwca 2024 r. rosną kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od czerwca? Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

REKLAMA

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

REKLAMA